Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

21 Eylül 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

 

 

  • Para kurulu bu hafta toplanıp TCMB faiz kararını açıklayacak. Herhangi bir hamle beklenmiyor .
  • Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 30.97 milyonu aşarken, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 958,109 kişiye yükseldi. Salgın 2019 yılı Aralık ayında Çin’de belirlenen ilk vakalardan sonra şimdiye kadar 210 ülke veya bölgede görüldü
  • Asya borsaları ve başlıca para birimleri, yatırımcılar ABD mali canlandırma planına ve Avrupa’da artan vakaların ardından koronavirüs aşısına dair gelişmeleri beklerken dar bantta seyretti.
  • Dünya genelinde büyümeye en büyük tehdidi artan vakaların oluşturduğunu söyleyen analistler büyüme ve enflasyonun gelecek yıl kötü anlamda şaşırtabileceğinden korkuyorlar. ABD canlandırma planınında ilerleme kaydedilememesi de piyasaları olumsuz etkiliyor.
  • Danimarka’dan Yunanistan’a kadar Avrupa’da pek çok ülke artan koronavirüs vakalarının ardından yeni sınırlandırmalar açıklarken, İngiltere’nin yeni bir ulusal tecrit önlemini değerlendirdiği bildirmesi de endişeleri artırıyor.
  • Dolar geçen haftanın kazanımlarını korurken yen ve yuan hafif değer kazandı. Yatırımcılar ise bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) para politikası kurulu üyelerinin yapacağı konuşmaları ve Çin hükümet tahvillerinin küresel endekse dahil edilip edilmeyeceği kararını izleyecek.
  • Yabancıların Çin tahvillerini alması bu ay yuanın %1’den fazla değer kazanmasını sağlarken, dolar/yuan kuru bugün %0.2 daha gerileyerek 6.7648 dolar indi. Çin tahvillerinin FTSE Russell Dünya Devlet Tahvilleri Endeksi’ne dahil edilmesi büyük ihtimalle tahvillere para girişinin artmasına yol açarak yuanın değerini yükseltecek. Karar, Perşembe günü açıklanacak.
  • Dolar endeksi yaklaşık iki aydır seyrettiği bandın ortalarında, 92.943 seviyesinde yatay seyretti. Euro, hafif artışla 1.1847 dolara yükselirken, sterlin de 1.2933 dolara yükseldi ancak Avrupa’da artan koronavirüs vakalarına dair endişeler ve Brexit’e dair belirsizlik kazanımları sınırladı. Yen, geçen hafta Haziran’dan beri en yüksek seviyesini gördükten sonra %0.07 yükselerek 104.50 dolara geriledi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Kongre komitesine hitaben konuşma yapacak. Fed komite üyeleri Charles Evans, Raphael Bostic, Lael Brainard, James Bullard, Mary Daly ve John Williams da ayrıca konuşma yapacaklar.
  • Petrol fiyatları, tropikal fırtınanın ABD Meksika Körfezi bölgesinde üretimin bir kısmının durmasına sebep olmasıyla hafif yükseldi ancak Libya’da petrol üretiminin tekrar başlaması ihtimali ve koronavirüs vakalarındaki artış kazanımları sınırladı.Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.2 artışla 43.24 dolara yükseldi.ABD hafif ham petrolü %0.2 yükselerek 42.21 dolarda seyretti.Altın fiyatları, doların gerilemesiyle hafif yükseldi. Yatırımcılar Fed’in enflasyona yaklaşımını anlamak için bu hafta Fed para politikası kurulu üyelerinin yapacağı konuşmaları takip edecek.Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.2 artarak 1,953.37 dolara yükseldi.
  • İSTANBUL, 21 Eylül (Reuters) – Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Akdeniz’deki deniz yetki alanları anlaşmazlığında Yunanistan ile görüşmelere başlayabileceğini, ancak AB liderlerinin bu haftaki zirvede yaptırım tehdidinde bulunmalarının yapıcı olmayacağını söyledi.Türkiye ile Yunanistan’ın arasındaki Akdeniz’de birbiriyle çakışan egemenlik iddiaları kaynaklı gerilim son aylarda arttı. Türkiye’nin Yunanistan tarafından da hak iddia edilen bir alana sismik arama gemisi göndermesi gerilimi tırmandırdı.AB üyesi Yunanistan, Türkiye’nin bu hamlesini hukuk dışı olarak niteleyerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte AB ülkelerinin bu haftaki zirvede Türkiye’ye katı bir tutumla karşılık vermesini istedi.Ankara ise geçen hafta sismik arama gemisi Oruç Reis’i bakım nedeniyle bölgeden geri çekti ve gerilimi gidermek için diplomasiye fırsat verdiğini belirtti.Kalın Doğan Haber Ajansı’nda (DHA) Pazar günü yayımlanan söyleşisinde, Türkiye’nin 2016 yılına kadar Yunanistan ile 60 tur istikşafi görüşme yaptığını hatırlatarak, “61’inci turun başlaması için Cumhurbaşkanımız yine hep söyledi, “biz hep bir adım önde olacağız, önkoşulsuz biçimde bu konuları görüşmeye hazırız” diye ifade etti. Şu anda geldiğimiz noktada iklim bu görüşmelerin başlamasına çok daha müsait hale gelmiş durumda. Yakın bir vadede bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor, istikşafi görüşmeler tekrar başlayabilir” dedi.Türkiye ile Yunanistan geçen ay da istikşafi görüşmelere başlayacak aşamaya gelmişti. Ancak Yunanistan’ın Mısır ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını imzalamasının ardından Türkiye sismik arama gemisini bölgeye gönderdikten sonra temaslar kesildi.Kalın Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının bu haftaki toplantısına atıfta bulunarak, “Türkiye’ye karşı yaptırım, şantaj, tehdit dili hiçbir zaman sonuç alamaz. Bunu artık Avrupalı siyasetçilerin görmesi lâzım” dedi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar