Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

3 Haziran 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Değerli Okurlar Günaydınlar ;

 

Öncelikle Sağlıklı ,Huzurlu ve mutluluklarla beraber ailenizle bir bayram geçirmenizi temenni ederim .Bayram tatili sebebiyle bu hafta için piyasalar uzun bir süre kapalı olacak ama Dünya piyasaları açık olduğundan sizlere bu hafta için gene beklentilerimizi paylaşmakta yarar görüyoruz .Geçen hafta USA ile Türkiye arasında gerilime neden olan S400 füze sistemlerinin satın alınma kararında piyasa tarafından yumuşama beklentisi Trump ile Erdoğan telefon görüşmesine istinaden kamuoyuna sızan G20 japonya zirvesinde buluşma ve konuyu ele alma kararı piyasalarda iyimserlik havası yaşatarak

Uzun bir süre denediği USDTRY 6,00 liranın altına indi sabah itibarı ile 5,85-5,87 arasında açılış olduğunu görüyoruz .Bizim uzun  zaman piyasalar kapalı kalacağından her türlü haber akışı olumlu olumsuz sığ dediğimiz yani işlem hacmi düşük piyasada enteresan seviyeler görülebilir.

Bizim daha çok odaklandığımız GBPTRY kuru olduğuna göre bu konu hakkında da beklentilerimizi paylaşmak çok önemli ;  Aşağıdaki grafikte de gösterdiğimiz gibi 5 yıllık trend çizgisi GBPTRY 7,3850 den geçiyor bu sebeble bizim beklentimiz bu seviyeden yukarı dönmesi çok büyük bir olumsuz haber gelmezse GBP lehine bu nedenle bizim ingiltere için beklentilerimiz bu kaos ortamının artık sonuna geldiğimiz yönündedir. Bu beklentimiz sebebiyle bu geri çekilmenin GBPTRY için dikkat edilmesi fazla iyimserliğe kapılmamak gerektiğini belirtmek isteriz.

Kaynak: Reuters

 

  • İstanbul’da perakende fiyatlar Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 1.02 artarken, eğitim ve eğlence harcamaları yüzde 2.53, giyim harcamaları yüzde 2.03, ulaştırma ve haberleşme harcamaları  yüzde 1.84, gıda harcamaları yüzde 1.39 artış gösterdi.İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Cumartesi açıkladığı verilere göre Mayıs’ta toptan fiyatlar ise bir önceki aya göre yüzde 2.17 arttı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi Mayıs ayı itibariyle yıllık ortalama yüzde 17.33, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalamada yüzde 22.77 artış gösterdi. Perakende fiyatlar Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.27, toptan fiyatlar ise yüzde 23.56 arttı. Unutmayalım istanbul enflasyonu türkiye enflasyonu için gösterge oluşturur .Bugün açıklanacak Türkiye enflasyonu takip edeceğiz.
  • ABD endeks vadeli kontratları ve Asya borsaları ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi ve ABD’nin Meksika ürünlerine gümrük vergisi getirme tehdidinin etkisiyle geriledi. Yatırımcılar küresel ekonominin daralacağından endişe ederken, petrol fiyatları da son ayların en düşük seviyesine indi.
  • Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları [ * .MIAPJ0000PUS*|reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=.MIAPJ0000PUS]  bir önceki seansa göre belirgin değişim kaydetmese de olsa da geçen hafta gördüğü dört ayın dip seviyelerinde seyretti. Çin’deki 300 büyük hisseyi izleyen endeks [ * .CSI300*|reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=.CSI300]  yüzde 0.9 yükselmiş olsa da son günlerde bulunduğu dar aralıkta işlem gördü.
  • Çin’de bugün açıklanan imalat özel sektörü satın alma yöneticileri verisi (PMI), bir önceki ay daralan sektörün Mayıs ayında hafif de olsa büyüme kaydettiğine işaret etti. Ancak ABD ile Çin arasında dış ticaret politikası, teknoloji ve uluslararası güvenlik kaynaklı anlaşmazlığın hafta sonunda da devam etmesi yatırımcıların riskli varlıklardan uzak durmasına yol açtı. Üst düzey Çinli bir yetkili, Pazar günü ABD’nin aylardır müzakere edilen ticaret anlaşmasını zorla kabul ettirmek için Çin üzerinde baskı kuramayacağını ifade ederken, iki ülke liderlerinin bu ay yapılacak G20 zirvesinde bir araya gelip gelmeyecekleri konusunda bilgi vermedi.
  • Yatırımcılar ABD ile Çin arasında devam eden ticaret gerilimi nedeniyle güvenli liman varlıklara yönelirken, yen dolar karşısında dört aydan uzun sürenin zirvesini gördü. İsviçre frankı da değer kazandı. ABD ile Çin ve Meksika arasında devam eden ticaret gerilimi ve bu gerilimin küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı beklentisi yatırımcının risk iştahını zayıflattı. Yatırımcılar hisse piyasalarından, güvenli liman olarak gördükleri devlet tahvillerine yöneldi. Cuma günü seans içinde dolar karşısında yüzde 1.2 değer kazanarak iki yıldan uzun bir sürenin en yüksek gün içi kazanımını kaydeden yen, bugün de yüzde 0.15 değer kazandı. Dolar/yen kuru [ * JPY=* |reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=JPY=]  buna paralel olarak 108.1’e indi.
  • Petrol, Cuma günü yüzde 3’ü aşan kayıplarını küresel ekonomik büyümenin ticaret savaşları nedeniyle ivme kaybedeceği endişesiyle bugün de sürdürdü. Brent ham petrolünün en yakın vadeli fiyatı [ * LCOc1*|reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=LCOc1]  Cuma günü kapanışa kıyasla yüzde 1.4 kayıopla 61.12 dolara indi.

 

TÜRKİYE DE AÇIKLANACAK ÖNEMLİ VERİLER !!!!!

TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ GÖSTERGELER
Tarih Saat Gösterge Dönem Birim Tahmin Önceki
03/06 1000 TÜFE, aylık Mayıs % 1.3 1.69
03/06 1000 TÜFE, yıllık Mayıs % 19.10 19.50
03/06 1000 ÜFE, aylık Mayıs % 2.98
03/06 1000 ÜFE, yıllık Mayıs % 30.12
03/06 1000 İmalat PMI Mayıs 46.8
03-10/06 1100 Dış ticaret açığı, öncü Mayıs $ mlyr -2.97
10/06 1430 Reel efektif döviz kuru Mayıs 72.74
12/06 1400 TCMB politika faizi Haziran % 24
Kaynak : Reuters
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar