Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

26 Kasım 2018 Capital Hazine Haftalık Piyasa Yorumu

  • İSTANBUL, 26 Kasım (Reuters) – Asya borsaları ve ABD endeks vadeli işlemleri ABD’de tatil dönemi alışverişlerinin şirket bilançolarını destekleyeceği beklentisiyle ılımlı yükselirken, petrol fiyatlarındaki düşüş küresel ekonominin görünümü hakkındaki endişeleri canlı tuttu.
  • ABD ile Çin’in liderlerinin Cuma günü yapacakları, ülkeleri arasındaki ticaret anlaşmazlığını ele almaları beklenen görüşme öncesinde yatırımcıların temkinli oldukların görülüyor.
  • ABD endeks vadeli işlemleri;ABD’li tüketicilerin Şükran günü sonrasında başlayan alışveriş döneminde yüksek harcama yapacakları beklentisiyle yüzde 0.4 artıda seyrediyor. ABD’li tüketicilerin bu dönemde yaptıkları alışveriş perakende şirketlerinin kârları açısından belirleyici oluyor.
  • Dolar, küresel ekonomik büyümenin güç kaybettiği endişeleriyle yatırımcıların güvenli liman varlıklara yönelmesi ve bu çerçevede likiditesi en yüksek para birimi olan dolara geçmeleri sonucu geçen hafta kaydettiği kazanımları korudu.
  • Yatırımcıların bu hafta izlediği gelişmelerin başında ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 30 Ağustos’ta Buenos Aires’teki G20 zirvesi sırasında yapacağı görüşme yer alıyor. İki liderin ülkeleri arasındaki ticaret anlaşmazlığını ele alması bekleniyor. örüşmede tarafların ortak bir noktada anlaşıp anlaşmadığı izlenecek. Anlaşma sağlanamaması halinde ABD Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründe yüzde 10 olan gümrük vergisini gelecek yıl başlarında yüzde 25’e yükseltecek. nalistler Çin’in gümrük vergisindeki bu artışı ertelemesi için ABD’yi ikna etmesi halinde iki ülke arasındaki ticaret müzakerelerinin ilerlemesi için bir fırsat oluşacağını ve ertelemenin piyasaları destekleyeceğini ifade ediyorlar.
  • Öncelikle son dönemde petrol fiyatlarındaki düşüş, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından Çin’e yönelik yapılan sert uyarılar, FOMC üyelerinden Richard Clarida’nın FED’in küresel ekonomilerdeki yavaşlamayı dikkate almasının gerektiğine işaret edilmesi ve son olarak MNI tarafından verilen bir haber FED’in söylediği gibi faiz artırımlarını gerçekleştiremeyceği algısı oluşturdu. MNI tarafından üst düzey FED yetkililerine dayandırılarak verilen haberde FED’in önümüzdeki yıl bahar aylarında faiz artırımlarına ara verebileceği belirtildi. Tüm bu gelişmelerin ardından 19 Aralık tarihindeki FOMC kararında FED’in piyasaları ikna edici bir strateji izlemesini bekliyoruz.
  • Öncelikle son dönemde petrol fiyatlarındaki düşüş, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından Çin’e yönelik yapılan sert uyarılar, FOMC üyelerinden Richard Clarida’nın FED’in küresel ekonomilerdeki yavaşlamayı dikkate almasının gerektiğine işaret edilmesi ve son olak MNI tarafından verilen bir haber FED’in söylediği gibi faiz artırımlarını gerçekleştiremeyceği algısı oluşturdu. MNI tarafından üst düzey FED yetkililerine dayandırılarak verilen haberde FED’in önümüzdeki yıl bahar aylarında faiz artırımlarına ara verebileceği belirtildi. Bloomberg’den aldığımız aşağıdaki grafikte yeşil çizgi FED’in medyan faiz tahminlerni, beyaz çizgi FED funds futures ve mor çizgi O/N endeks swaplarını göstermektedir. Grafikte görüldüğü üzere FED’in kendi verdiği faiz tahminleri piyasadan ciddi şekilde ayrışmış bulunmaktadır. Şuan için halihazırda tahminimiz FED’in önümüzdeki yıl Haziran ayına kadar faizini %3’e çıkarması ve sonrasında faiz artırımlarına ara vermesi yönündedir. Böylece 19 Aralık tarihindeki FOMC kararında FED’in piyasaları ikna edebilecek bir strateji geliştirmesi gerekebilir.
  • Brexit konusunda dünkü AB onayı öncesinde AB Konsey Başkanı Donald Tusk’ın anlaşma metninde sonuca vardıklarını belirtmesi geçtiğimiz haftasonuna doğru sterlin alımlarını desteklemiş oldu Böylece GBPUSD paritesi Cuma günü 1.2880’de yer alırken EURUSD paritesi benzer bir şekilde 1.1415’de dengelendi. Gelişen ülkeler haftanın son iş gününde oldukça karışık bir tablo çizmekle beraber USDTRY 5.3030, EURTRY 6.0560 ve TRY sepeti 5.6780’de yer aldı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar