Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

2 Aralık 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar;

  • Küresel hisse senedi piyasaları, Çin’de beklentilerin üzerinde açıklanan imalat sanayi verisinin etkisi ve yatırımcıların ABD ve Çin’in ticaret görüşmelerinde uzlaşmaya varacakları umutlarına tutunmasıyla yükselirken, petrol fiyatları toparlandı.
  • Çin’de Caixin/Markit imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksinin (PMI) Kasım ayında 51.7’den 51.8’e yükselerek sektörün Aralık 2016’dan bu yana en hızlı büyümeyi kaydettiğini gösterdi ve piyasalara destek oldu.
  • Yen, Çin imalat verisindeki toparlanmanın etkisiyle altı ayın dip seviyesini görürken, İngiltere’de seçim yarışının kızışmasıyla sterlin değer kaybetti. İngiltere’de 12 Aralık’ta yapılacak seçim öncesinde yapılan anketlere göre Muhafazar Parti ve İşçi Partisi arasındaki farkın gitgide azalmasıyla, sterlin  %0.25 düşüşle 1.2913 dolara geriledi.
  • Petrol fiyatları, Çin’de imalat sektöründeki genişlemenin yakıt talebinde artışa işaret etmesiyle ve OPEC’in bu hafta yapacağı toplantıda arz kesintilerini artırabileceği beklentileriyle %1’den fazla yükseldi. Çin’de imalat sektörünün genişlediğini gösteren verinin ardından yatırımcıların ekonomik büyüme işaretleriyle riskli varlıklara yönelmeleri ve yükselen doların altın talebini düşürmesiyle altın fiyatları geriledi.
  • FED’in son aylardaki faiz indirimlerinin tek sebebi Çin ile yaşanan gerginliğin ABD ekonomisi görünümünde oluşturduğu belirsizlikti. Böylece görüşmelerin olumlu bir gidişat almasıyla dolar cinsi maliyetlerdeki yükseliş doların sterlin haricinde tüm para birimlerine karşı güçlenmesine neden oldu. Sterlindeki ayrışmada son gelen Yougov anketinde muhafazakarların 12 Aralık tarihinde yapılacak seçimlerde belirgin fark sağlayacağının öngörülmesi etkiliydi. Tabi ticaret müzakerelerinin yanında ABD ekonomik aktivite verilerinin beklentilerin üzerinde açıklanması FX piyasalarında ayrıca hissedildi. Son yayınlanan ABD ekonomi verilerinde III çeyrek GSYH artışı +%1.9’dan +%2.1’e yukarı yönlü revize edilirken dayanıklı mal siparişleri beklentilerin oldukça üzerinde +%0.6 artış kaydetti. (beklenti siparişlerin -%0.9 daralması yönündeydi.) Hatta işletme aktivitesi açısından daha fazla önemsenen uçak/savunma hariç siparişler +%1.2 yükseldi.
  • Piyasalarda bugün yurtiçinde sanayi PMI endeksi, III. çeyrek GSYH artışı (piyasa beklentisi %1, bizim beklentimiz %0.3), dış piyasalarda Avrupa Bölgesi sanayi PMI endeksi (beklenti: 46.6), ABD sanayi PMI endeksi (beklenti: 52.2) ile ABD ISM sanayi endeksi (beklenti: 49.5) yayınlanacaktır. Bu hafta iç tarafta yarın enflasyon rakamları ile Cuma günü Hazine nakit dengesi takip edilecektir. Dış piyasalarda ABD ADP ile BLS istihdam rakamları (beklenti: ADP +155,000 kişi, BLS +195,000 kişi) Avrupa Bölgesi ÜFE artışı, perakende satışları ile nihai III. çeyrek GSYH artışı yayınlanacaktır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar