Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

24 Haziran 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar;

Bildiğiniz gibi artık İstanbul seçimleri geride kaldı .Seçim sonuçlarından sonra erken seçim söylemi gündemde olmaması olumlu etki yarattı .Piyasalarda artık gerçek ülke gündemi olan jeopolitik sorunlar ve en önemlisi ;Bu hafta G20 zirvesinde Trump -Erdoğan buluşmasını takip edecegiz.Bakalım S400 ve diğer konularda Amerika ile ilşkiler nasıl bir şekil alacak .Birde geçen hafta sonunda gene amerika iran gerginliği zirveye ulaştrı karşılıklı açıklamalar ,hürmüz boğazında tankerlere yapılan saldırılar , amerikanın insansız hava aracının iran tarafından düşürülmesi gibi konular gündemimizdeki yerini koruyacak .Dünyada ekonomilerin tekrardan durgunluk sinyalleri vermesi tekrardan parasal genişlemeleri konuşmamıza neden oluyor .Fed arkasına avrupa merkez bankası başkanı Draghi de parasal genişleme sinyalleri verdi .

  • Bu hafta Türkiye ve Dünyada hangi veriler açıklanacak birazda sizlere kısa kısa bunlardan bahsedelim ;
TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ GÖSTERGELER
Tarih Saat Gösterge Dönem Birim Tahmin Önceki
24/06 1000 Kapasite kullanım oranı Haziran % 76.3
24/06 1000 Reel kesim güven endeksi Haziran 98.9
27/06 1000 Ekonomik güven endeksi Haziran 77.5
28/06 1000 Dış ticaret dengesi, nihai Mayıs $ mlyr
Kaynak: Reuters
DÜNYADA AÇIKLANACAK ÖNEMLİ VERİLER
Tarih Saat Gösterge Dönem
24/06 1100 Almanya IFO endeksi Haziran
25/06 1700 ABD tüketici güven endeksi Haziran
25/06 1700 ABD yeni konut satışları Mayıs
26/06 1530 ABD dayanıklı mal siparişleri Mayıs
Kaynak: Reuters
  • İstanbul seçiminin ardından dün illikit piyasada 5.72’ye kadar geriledikten sonra bu sabah 5.7750 seviyesinde bulunuyor.
  • Asya borsaları ABD-Çin ticaret gerilimlerinde yumuşama umutlarıyla hafif yükselirken, petrol fiyatları ABD ile İran arasında tırmanan gerilimin etkisiyle artış kaydetti.
  • Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeks yüzde 0.2 yükselerek Perşembe günü gördüğü altı haftanın zirvesine yaklaştı. Japonya’nın Nikkei endeksi [ * .N225*|reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=.N225] yüzde 0.3 yükseldi.
  • ABD hisse piyasalar, Fed’in geçen hafta verdiği ABD ekonomisini devam eden ticaret gerilimlerinden korumak için faiz indirimine gidebileceği sinyaliyle rekor kırdıktan sonra Cuma günü hafif ekside kapandı.
  • ABD hisse piyasalar, Fed’in geçen hafta verdiği ABD ekonomisini devam eden ticaret gerilimlerinden korumak için faiz indirimine gidebileceği sinyaliyle rekor kırdıktan sonra Cuma günü hafif ekside kapandı.
  • Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Wang Shouwen, iki ülkenin e ticaret görüşmelerinde ödün vermelerini, yalnızca kendi istediklerinde ısrar etmemeleri gerektiğini belirtti.
  • Euro, geçen hafta Fed’in yakında faiz indirimine gidebileceği sinyali vermesinin ardından gücünü koruyarak dolar karşısında üç ayın zirvesine çıktı.
  • Geçen hafta dolar karşısında yüzde 1.4 prim yapan euro [ * EUR=*|reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=EUR=] , bugün yüzde 0.15 artışla 22 Mart’tan bu yana en yüksek seviye olan 1.1386 dolara yükseldikten sonra 1.1381 dolarda işlem gördü. Dolar endeksi [ * .DXY*|reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=.DXY] Fed’in gelecek aydan itibaren faiz indirimine kapıyı aralamasının ardından Cuma günü, 21 Mart’tan bu yana en düşük seviye olan 96.093’ü gördükten sonra bugün 96.107 seviyesinde bulunuyor.
  • GBPTRY bu grafiğe göre ki 5 yıllık trend çizgisi aşağı kırılmadıkça beklentimiz yukarı yönde orta uzun vadede olduğunu gösteriyor .Gbp konusunda değerli okurlarımızın temkinli hareket etmesi önemli olduğunu düşünüyoruz .
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar