Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

27 Mayıs 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Kaynak: Reuters

Değerli okurlar merhaba,

 

Küresel piyasalarda; ABD-Çin, ABD-İran gerginliğ, İngiltere Brexit sürecine bağlı belirsizlikler, ABD’de açıklanan dayanıklı mal şiparişleri, Teresa May’in istifası, Türkiye’de S-400 teslimatları, BDDK’nın 100.000 üzeri dolar alım satımlarında 1 gün bekleme kararı, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılma ihtimali, Merkez Bankasının SWAP faizlerini indirmesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan İvme Finansman Paketi gibi yoğun bir gündemle geçtiğimiz haftayı tamamladık.

 

27-31 Mayıs haftasında yurt içinde öne çıkacak gelişmeler arasında Ekonomik Güven Endeksi, Dış Ticaret Dengesi, Yabancı Ziyaretçi Sayısı, GSYH ile TCMB tarafından yayımlanacak olan ‘Finansal İstikrar Raporu’ bulunuyor. Yurt dışında ise Çin PMI; Japonya ve Almanya Perakende Satışlar ve İşsizlik Oranı ile ABD’de GSYH, CB Tüketici Güven Endeksi, Öncü Mal Ticaret Dengesi, Bekleyen Konut Satışları ve Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri ön plana çıkıyor.

 

Ayrıca Pazartesi günü İngiltere Borsası ‘Banka Tatili’, ABD Borsaları ‘Anma Günü’ nedeniyle kapalı olacak.

 

  • İngiltere de sular duruolmuyor May isrtifası sonrası gerek party içinde gerekse BREXIT konusunda dağınıklık için çözüm arayışları devam ediyor. Buda GBPUSD Başta olmak üzere GBPTRY içinde voltilite yaratıyor. Bize göre yukarıdaki 5 yıllık grafik açısından bakıldığında orta ve uzun vadede GBPTRY konusunda görüşümüz yukarı yönde uzun bir trend çizgisinin var olduğu yönünde. Dönem dönem Geri çekilmeler yaşansa da biz GBPTRY için dikkat edilmesini öneriyoruz.
  • Asya borsaları ABD-Çin ticaret geriliminin yarattığı endişelerle dört ayın dip seviyelerinde yatay seyrederken, Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası euro dar aralıkta işlem görüyor.
  • Bugün ABD ve İngiltere piyasaları kapalı olurken bu hafta iç tarafta ekonomi güven endeksi ile ilk çeyrek büyüme rakamı (beklenti: -%2.7) yayınlanacaktır. Dış piyasalarda ABD ilk çeyrek GSYH (beklenti: +%3.1), kişisel gelir, harcama artışları ve Almanya enflasyon rakamları takip edilecektir.
  • Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi. MIAPJ0000PUS Cuma günü gerilediği dört ayın dip seviyesinin biraz üzerinde yatay seyrederken, ABD ve İngiltere piyasaları tatil dolayısıyla bugün kapalı olduğundan işlem hacimleri geriledi. Japonya’nın Nikkei endeksi. N225 yüzde 0.3 yükseldi.
  • Makroekonomik açıdan aslında haftanın en önemli gelişmesi FOMC tutanaklarıydı. Tutanaklarda FED sabırlı olunulması konusunda süreci ilk defa “biraz” şeklinde tanımladı. Söz konusu ifadede “global ekonomik ve finansal koşullar iyileşmeye devam etse bile” vurgusu yapıldı. Tabi ABD – Çin gerginlinin artarak sürmesiyle tutanaklar piysalarda normalden daha sınırlı derecede etki  yaratabildi.
  • Almanya sanayi PMI endeksinin 44.3 ve Avrupa Bölgesi sanayi PMI endeksinin 47.7 ile daralmanın Mayıs ayında sürdüğünü teyit etmesi EURUSD paritesinin 1.1135 desteğini kırmasını sağlamıştı. Buna karşı daha sonra ABD sanayi PMI endeksinin beklentilerin altında 50.6 olması ve böylece 10 yıl vadeli ABD tahvil faizinin %2.32’ye inmesiyle EURUSD paritesi kademeli bir şekilde 1.1200’ye tırmandı. Aynı dakikalarda USDTRY 6.1030 ve EURTRY 6.8375’den işlem gördü. Aslında Cuma günü itibariyle gelişen ülkeler para birimlerinin genelinde ABD faizlerine paralel çok daha pozitif bir tablo sergilenmişti.
  • Euro, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AB yanlısı partilerin parlamentodaki çoğunluğunu korumasına sınırlı tepki verdi. Seçim sonuç tahminlerine göre Avrupa Birliği’nin güçlendirilmeis yanlısı partiler parlamentodaki üçte iki çoğunluklarını korurken, bazı aşırı sağ ve milliyetçi partiler güçlü kazanım elde etti. Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.1211’e yükseldi ve bir buçuk haftanın en yüksek seviyesini gördü. Euro böylece Perşembe günü gördüğü iki yılın dip seviyesi olan 1.11055’ten toparlanmış oldu.

 

Herkese verimli ve sakin bir hafta dilerim.

Kaynak: Reuters
Kaynak: Reuters
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar