Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

14 Ocak 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • Küresel büyüme endişelerinin yanı sıra Suriye ve ABD ile ilişkiler kaynaklı jeopolitik risklerin de geçen hafta olduğu gibi baskılamaya devam ettiği dolar/TL haftaya 5.50’nin üzerini test ederek başladı. Geçen haftaya 5.34’lü seviyelerden başlayan dolar/TL 5.5450’ye kadar yükseldikten sonra haftayı 5.50’nin hemen altında tamamlamıştı. TL yılbaşından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye ziyareti ve Suriye konusunda ABD ile tekrar karşı karşıya gelinebileceği endişeleri geçen hafta TL’yi baskı altında bırakmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Suriye’deki Kürtlere saldırması halinde Türkiye’nin ekonomik açıdan “harap” olacağını ifade ederken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise ABD’nin Türkiye ile stratejik ortaklığa itibar etmesini beklediğini söyledi. ABD’nin Suriye’den geri çekilmesi hakkında gece saatlerinde Twitter’da yaptığı açıklamalarda Trump, “Suriye’den son derece gecikmiş geri çekilmeye başlarken IŞİD’den geride kalanları pek çok taraftan vurmaya devam ediyoruz. Tekrar güçlenirse yakındaki bir üsten tekrar saldırırız. Kürtleri vuracak olursa Türkiye ekonomik olarak harap olur. 20 mil güvenli bölge oluşturacak olurlarsa…” dedi.
  • Yıla 5.30’lu seviyelerde başlayan dolar/TL bugünlerde 5.50’li seviyelerde seyrediyor. Yukarıda 5.65 seviyesi önemli. Bu seviyenin üzerindeki kapanışlar yükseliş eğilimini kuvvetlendirebilir. Şu an belirgin riskler olsa da henüz bu seviyelerin kısa sürede test edileceğini öngörmüyoruz. TCMB’nin bu haftaki faiz kararındaki söylemler piyasalarda yakından takip edilecek belirleyici olacaktır.”
  • Bugün iç piyasada Kasım ayı sanayi üretimi verileri takip edilirken yarın Hazine ihaleleri, Aralık ayı bütçe gerçekleşmeleri ve Ekim dönemi işsizlik verileri takip edilecek. Bankacılara göre bu haftanın en önemli gündem maddesi ise Merkez Bankası’nın 16 Ocak’ta açıklayacağı faiz kararı olacak.
  • Tüketici enflasyonunun 2018 yılını yüzde 20.3’e gerileyerek tamamlamasının ardından enflasyondaki düşüş karşısında TCMB’nin izleyeceği para politikası izleniyor.
  • Tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 16.59, valörde son işlemde yüzde 16.67 seviyesindeydi.
  • İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 18.98, valörde son işlemde yüzde 18.94 seviyesindeydi.
  • …Hazine’nin Ocak ayında 4.7 milyar TL’si piyasaya olmak üzere toplam 6.4 milyar TL itfasına karşılık ayın ilk ihaleleri yarın düzenlenecektir. Buna göre Hazine 15.01.2020 vadeli iskontolu tahvil ile 10.01.2024 vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilin ilk ihraçlarını gerçekleştirecektir. İç borçlanma programında Hazine Ocak ayında 6.4 milyar TL itfasına karşılık 6.1 milyar TL borçlanılmasını öngörmüştü. Söz konusu tutarın 5 milyar TL’sinin piyasadan ve 1.1 milyar TL’sinin kamudan sağlanması planlanmaktadır.
  • TCMB ödemeler dengesi istatistiklerine göre Kasım ayında cari fazla +986 milyon dolar olurken böylece 12 aylık kümüle açık -39.4 milyar dolardan -33.9 milyar dolara geriledi. Bu arada Aralık ayında -800 milyon dolar cari açık tahminimizle beraber kümüle açığın bu yıl ilave bir şekilde -27 milyar dolara inmesini bekliyoruz. Kasım ayında ayrıca finans hesabında +2.4 milyar dolar ve net hata & noksan kaleminde +994 milyon dolar  net giriş oluşmasına paralel TCMB rezervleri +4.4 milyar dolar artış kaydetti. Kasım ayında net doğrudan yatırımları +1 milyar dolar ve net portföy girişini +1.7 milyar dolar şeklinde hesaplamakla beraber yabancılar hisse senedi piyasasından +346 milyon dolar, DİBS piyasasından +482 milyon dolar alım gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Yurtdışından sağlanan krediler açısından bankalar +2.1 milyar dolar ve kamu 125 milyon dolar nette geri ödemede bulunurken reel sektör net olarak -282 milyon dolar kredi kullanmıştır. Diğer tarafta Kasım ayında yurtiçi bankaların yurtdışı efektif ve mevduatları -2.7 milyar dolar azalma gösterirken yurtdışı bankaların yurtiçi mevduat varlıkları -678 milyon dolar gerilemiş bulunmaktadır.  Kasım ayı rakamlarının ardından 2018 yılının ilk 11 ayında -26.2 milyar dolar cari ve -4.1 milyar dolar finans hesabı açıkları meydana gelirken söz konusu döviz açığının 19.5 milyar doları net hata & noksan kaleminden ve kalan 10.7 milyar doları TCMB rezervlerinden karşılanmış bulunmaktadır. Hatırlanacağı üzere Mayıs – Ekim döneminde finans hesabından -25.8 milyar dolar çıkış gerçekleşmişti.

Bu hafta JEOPOLİTİK GELİŞMELERE DİKKAT !!!!!!!

KAYNAK :DENİZBANK

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar