Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

28 Ocak 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

 KAYNAK :REUTERS

  • Küresel piyasalarda Ekim 2018 – Aralık 2018 döneminde oldukça sert düzeltme hareketleri yaşanmakla beraber piyasalar Aralık ayı sonu itibariyle yeniden toparlanma eğilimine girmiş oldu. Geçtiğimiz hafta ilk etapta IMF tarafından küresel büyüme tahmininin %3.7’den %3.5’e çekilmesi moralleri kısa süreliğine bozarken özellikle ABD – Çin müzakerelerine yönelik umutlar risk iştahını genel anlamda yeniden destekleyebildi.

 

  • Piyasalarda bu hafta 30 – 31 Ocak tarihlerinde Washington D.C.’de yapılacak ABD – Çin dış ticaret zirvesi oldukça kritik olacaktır. 7 – 9 Ocak tarihlerinde yapılan ilk zirvede tarafların enerji ve tarım alanlarında anlaştığı ancak bazı yapısal konuların daha kıdemli temsilciler ile görüşülmesi gerektiği belirtilmekle beraber bu haftaki görüşmelerde ABD heyetine ticaret temsilcisi Robert Lighthizer liderlik edecektir. Böylece ilk toplantıda çok fazla detay verilmemiş olup bu haftaki toplantı daha yetkili kişilerce yürütüleceği için biraz daha bilgi alma olasılığı bulunabilmektedir. Tarafların nihai anlaşmaya 1 Mart itibariyle varması beklenmektedir.

 

  • Bu hafta ayrıca Çarşamba akşamı ABD tarafında FOMC kararı izlenecek olmakla beraber FOMC metninde sadece hükümetin kepenk kapatmasına yönelik bir cümle ilave edilmesini bekliyoruz. Özellikle FED’in BLS verileri haricinde (istihdam raporu, enflasyon) veri alamamasıyla FOMC metninde çok fazla ton değişikliği beklemiyoruz. Diğer tarafta Cuma günü açıklanacak ABD istihdam raporuna yönelik geçtiğimiz hafta Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow tarafından rakamların güçlü geleceği sinyali verildiğini hatırlatalım.

 

  • İç tarafta bir numaralı gündem maddesi Çarşamba günü yayınlanacak TCMB enflasyıon raporu olacaktır. Ekim ayında yayınlanan raporda TCMB enflasyonu 2019 yıl sonunda %12.3 – %18.1 aralığında (orta noktası %15.2), 2020 yıl sonunda %6 – %12.6 aralığında (orta noktası %9.3) şeklinde öngörmüştü.

 

  • Piyasalardaki fiyatlamalar açısından Perşembe günü itibariyle hareketlilik gittikçe artmakla beraber ilk etapta ECB faiz kararı sonrası düzenlenen basın toplantısında Başkan Draghi’nin değerlendirmeleri bu durumda etkiliydi.

 

  • ECB faiz kararında ECB faizleri beklendiği üzere aynı bırakırken faizlerin en azından 2019 yılı yaz ayları boyunca bu seviyede kalacağı, tahvil yeniden yatırımlarının ilk faiz artışının ardından uzunca bir süre devam ettirileceği mesajlarını tekrarladı. Karar sonrası basın toplantısında Draghi beklediğimiz gibi ekonomideki riskleri “dengeli” yerine “aşağı yönlü”şeklinde tanımladı. Geçtiğimiz hafta açıklanan son verilerde Almanya sanayi PMI endeksi Ocak ayında 49.9 düzeyine inerken yılın ilk ayında sanayi alanındaki daralma eğilimi teyit edilmişti. Diğer tarafta ECB’nin Mart ayı toplantısında kurul üyelerine yeni projeksiyonlar sunulacak olup ECB’nin retoriğinde faizlerin en azından 2019 yılı yaz aylarında mevcut düzeyde tutulacağı ifadesini revize etmesini bekliyoruz.

 

  • Normal şartlarda ECB kararı euro açısından negatif olurken özellikle ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross tarafından ECB kararı sonrası yapılan bir açıklama bu durumu tamamen değiştirmiş oldu. Buna göre Ross, bu haftaki Çin – ABD zirvesi açısından daha gidilecek çok mesafe olduğunu kaydetti. Ancak ABD seansında devreye Beyaz saray Ekonomi Danşmanı Larry Kudlow girerken Kudlow Cuma günü yayınlanacak olan istihdam rakamlarının güçlü geleceğine işaret etti. Kudlow ayrıca Trump’ın Çin müzakerelerine  yönelik iyimser olduğunu ekledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar