Haftalık Bülten
15 Nisan 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu
Devamını Oku
Ercan AYFER Haftalık Bülten

11 Şubat 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • GBPTRY kendi 5 yıllık trendin doğrultusunda arada bir züeltme de yapsa yukarı hedefine ağır ağır ilerliyor .Brexit sürecinde zaman daraldıkça çözüm bulma adına toplantılar EU ile İNGİLTERE arasında yoğun bir şekilde devam ediyor bizim beklentimiz hard brexit dediğimiz kötü senrayonun olmayacağı yönündedir .
  • Küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişeler ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yön verdiği Asya borsaları haftaya düşüşle başladı.Geçen haftaki tatilin ardından haftaya dalgalı bağlayan Çin borsaları yüzde 0.4 yükseldi. Avustralya borsası yüzde 0.6, Güney Kore yüzde 0.2 geriledi.Cuma günü yüzde 0.5 kayıpla dört ayın zirvesinden gerileyen Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS yüzde 0.1 ekside seyretti.Japonya’daki piyasa tatili nedeniyle işlem hacimlerinin düşük olacağı tahmin ediliyor.
  • Yatırımcılar bu hafta ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin bir sonraki turu kapsamında ABD heyetinin Çin’e yapacağı seyahati izleyecekler. ABD heyeti görüşmelerde Çin’e şirketlerin tabi olduğu fikri mülkiyet düzenlemeleri hakkındaki taleplerini iletecekler. İki ülke gümrük vergilerindeki artışın ertelendiği 1 Mart’a kadar mutabakata varmaya çalışıyor.
  • Dolar ABD ile Çin arasında bu hafta yapılacak ticaret görüşmeler ve küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişelere paralel olarak kaydettiği kazanımları korudu. Dolar endeksi Cuma kapanışa göre hafif yükselişle 96.64’e çıktı ve art arda sekizinci günde de yükseliş kaydetti.
  • Dolar/TL ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve TCMB’nin sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle 5.25 civarında seyrederken, piyasalarda bu hafta sanayi üretimi ve işsizlik başta olmak üzere büyümeye ilişkin öncü veriler yakından izlenecek. Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokunun ardından Türkiye ekonomisi yavaşlama eğilimine girmiş, faizler, işsizlik ve enflasyon yönünü yukarı çevirmişti. Bu süreçte iktisadi faaliyette belirgin bir yavaşlama yaşanırken bu hafta açıklanacak olan Aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, ödemeler dengesi, Ekim Kasım Aralık dönemini kapsayan işgücü istatistikleri ve Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri, TCMB beklenti anketi piyasalarda yakından takip edilecek. Bu hafta Perşembe ve Cuma günleri açıklanacak bu veriler ile birlikte Aralık ayı ve dolayısıyla 2018 yılı son çeyreğe ilişkin bir çok veri seti de tamamlanmış olacak. Böylece ekonomistler yerel seçimlerden kısa bir süre önce, 11 Mart’ta açıklanacak olan 2018 son çeyrek büyüme tahminlerini netleştirecekler.
  • Yoğun veri gündemi ile birlikte bu hafta yatırımcılar Brexit sürecini, yerel seçim hazırlıklarını, Sayın Erdoğan’ın Rusya ziyaretini, Hazine’nin yarın düzenleyeceği kuponsuz tahvil ihalesini ve Cuma günü piyasa kapanışı ile birlikte açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s not yorumlarını izleyecekler. Özellikle  Sayın Erdoğan’ın Rusya’ya yapacağı ziyaretinin Suriye’deki jeopolitik gelişmelere etkisi yakından takip edilirken bir diğer taraftan ise yatırımcılar seçim sonuçlarının piyasaya olası etkisine dair de izlenim edinmeye de çalışıyorlar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar