Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

25 Şubat 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

GBPTRY hareketi band hareketinde üst tarafa yakın seyretmeye devam ediyor .Burda BREXİT görüşmeleri konusunda ilerleme haberleri paralelinde gbptry 7,01 olan üst bandı kırabilir .Kritik bir ayın içindeyiz BREXIT konusunda takip edilmesinde fayda var .

 

  • Asya borsaları, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret müzakerelerinde “önemli ilerleme” kaydedildiğini belirterek bu ülkeden ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini yükseltme kararını ertelediğini söylemesinin ardından Çin hisse senedi piyasası öncülüğünde yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü Twitter’da daha önce 1 Mart olarak belirlediği Çin ürünlerinden alınan gümrük vergisini artırma tarihini ötelediğini ifade etti.
  • Yurtdışında Brexit ve ticaret savaşları risk unsuru. Öte yandan gelişmekte olan piyasalar ile merkez bankalarını da izliyoruz. Yurtiçinde TCMB’nin faizi sabit bırakarak sıkı duruşunu korumaya devam edeceği beklentisi TL açısından pozitif ancak ekonomik veriler kötüleşmeye başladı, bunun yarattığı bir belirsizlik var. Bu çerçevede enflasyon verileri önemli olacak. Geçen hafta 29 Ocak’tan bu yana en yüksek olan 5.3450’ye kadar yükseldikten sonra genel olarak sakin bir seyir izleyen ve Cuma günü saat 1616’da 5.3300/5.3320 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah saat 0911’de 5.3180/5.3239 seviyesinde bulunuyor.
  • Tahvil bono piyasasında ise iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 18.82 seviyesindeydi. Öte yandan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 15.31, valörde son işlemde yüzde 15.32 seviyesindeydi.
  • Haftanın bir diğer kritik gelişmesi son yayınlanan FOMC tutanaklarıydı. Tutanaklarda üyelerin neredeyse tamamı çok  geçmeden ilerleyen dönemde bilançodaki varlılarınazaltılmasının durdurulması planının açıklanması gerektiğini düşünmektedir” cümlesine yer verildi. Bu ifadeye paralel detaylı planın 20 Mart tarihindeki FOMC kararında kesinlikle açıklanacağını söyleyebiliriz. Bunun yanında FED’in verdiği ikinci mesaj eğer faizde değişiklik olursa bunun yeniden artırım tarafında (indirim değil) olacağının netleştirilmesiydi. Tutanaklarda “birkaç üye enflasyon gelişmesinin beklenenin üzerinde gerçekleşmesi durumunda faiz artırımı gerektiğini düşünmektedir” ile beraber “birkaç sayıda diğer üyeler ekonominin beklentilerine paralel gitmesi halinde faiz artırımının uygun olduğunu savunmaktadır” cümlelerine yer verildi. FED’in bilanço ve faiz politikaları açısından özellikle politika duruşunun faiz politikası ile sağlandığını söylemekte fayda bulunmaktadır. Bu vurgu hem geçtiğimiz hafta yayınlanan tutanaklarda hemde 14 Haziran 2017 tarihli politika normalizasyonu planında açık bir şekilde dile getirilmektedir. Daha önce FOMC tutanakları sonrasında bilanço küçültülmesinin bu yıl Aralık ayında durdurulacağını düşünmüştük. Ancak FED funds piyasalarını daha detaylı incelediğimizde FED’in çok vakti olmadığını ve biran önce küçültme politikasını durdurması gerektiğini görüyoruz. Aksi takdirde FED faiz ayarlamasında kontrolü kaybetme riski ile karşı karşıyadır. FED rezervlerine faiz öderken önceki yıllarda aslında hep efektif FED faizi hem politika hemde rezerv faizinin altında gerçekleşmişti. Ancak 2018 yılının özellikle ikinci yarısından itibaren bu spread (bültenimizin ilk sayfasında görüldüğü gibi) tamamen kapandı. Demek istediğimiz eğer FED bilanço küçültmesini durduramazsa likidite sıkıntısından kaynaklı efektif FED faizi FED’in politika faiznin üzerine  çıkacaktır. Bu değişikliğin teknik sebebi likiditenin büyük kısmının en büyük bankalarda olması, ABD Hazinesi’nin çok ciddi kısa vadeli bono ihraçlarıyla borçlanmasını artırması, bu bankaların likiditelerini bu bonolara yatıramaması ile diğer bankaların FED funds piyasasından borçlanamamasından kaynaklanmaktadır.
  • Piyasalarda bu hafta ABD – Çin ticaret ilişkilerine yönelik muhtemel haber akışlarının yanında özellikle yarın ve Çarşamba günü FED Başkanı Powell’ın konuşmaları yakından izlenecektir. Buna göre Powell yarın senatoda ve Çarşamba günü mecliste yarıyıl konuşmalarını gerçekleştirecektir. Bu hafta Powell’ın yanı sıra FOMC üyelerinden Clarida (3 kez), Bostic, Harker ve Kaplan konuşacaktır.
  • Piyasalarda bu hafta iç tarafta İTO İstanbul ili TÜFE artışı, sanayi PMI endeksi ile dış ticaret dengesi açıklanacaktır. Dış piyasalarda ABD 2018 yılı son çeyrek GSYH artışı(beklenti: +%2.5), kişisel gelir & harcamalar, ISM sanayi endeksi ve Avrupa Bölgesi Şubat ayı TÜFE artışı izlenecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar