Haftalık Bülten
20 Mayıs 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu
Devamını Oku
Ercan AYFER Haftalık Bülten

11 Mart 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • Zorlu bir haftaya başlıyoruz teknikte  GBPTRY için görüşlerimizi yukarıda bulunan grafikte paylaştım temelde görüşümüzü koruyoruz gene hatırlatmakta fayda var .Bizim beklentimiz İngiltere de belirsizlik ortamının kademeli olarak kalkacağı yönünde zira bu süreç 3 yıldır devam ediyor artık bu yolun sonuna gelinde sonuç ne olursa olsun piyasa surekli kötümserliğin satın alındığı bir gbp paritesi gördüğümüzden zaten uzun zamandır diplerdeyiz bu sebeble artık GBP için toparlanma zamanı ….
  • Dış piyasalarda haftanın en önemli konusu Perşembe günü açıklanan ECB faiz kararıydı. Kararın çok net bir şekilde euro açısından trend olarak aşağı yönlü eğilimi desteklemeye devam edebileceğini not edelim. ECB faiz kararı beklentimize oldukça yakın gerçekleşirken ECB tahvil yeniden yatırımlarının ilk faiz artışından sonra uzunca bir süre devam ettirileceği mesajını tekrarladı. Ancak faiz oranları en azından 2019 yılı yaz aylarında mevcut düzeyde tutulacaktır ifadesinde süre 2019 yılı sonuna kadar şeklinde revize edildi. Diğer tarafta Başkan Draghi düzenlediği basın toplantısında toplantıda sürecin Mart 2020 tarihine kadar uzatılmasının değerlendirildiğini bildirdi. ECB kararında ECB ayrıca Eylül ayında TLTRO-III kredi ihaleleri düzenleneceğini ve vadenin Mart 2021 olarak belirlendiğini duyurdu. Başkan Draghi ECB’nin yeni ekonomi projeksiyonlarını paylaşırken tahminler belirgin bir şekilde aşağı yönlü revize edildi. Mesela 2019 yılı büyümesi %1.7’den %1.1’e düşürüldü.
  • ABD ekonomi verisinde tarım-dışı istihdam artışı beklentilerin oldukça altında +20,000 kişi artmakla beraber piyasaların daha fazla hassas olduğu ortalama kazanç artışı aylık +%0.4 ve yıllık +%3.4 ile beklentilerin üzerinde oluştu. Bu arada zayıf gelen isihdam artışı açısından anketin yapıldığı hafta ABD hava koşullarının son derece ağır olması ve önceki ay istihdam artışının +311,000 kişi gibi ciddi artış göstermesini dikkate almak gerekmektedir. Diğer tarafta bu ayki zayıf artışa karşın trend olarak dikkate alınan son 3 aylık ortalama artış +186,000 kişiye denk gelmektedir.
  • Hisse senetlerindeki değer kaybına paralel olarak tahvil fiyatları yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi %2.75’ten %2.63’e, Almanya 10 yıllık tahvil getirisi %0.18’den %0.07’ye geriledi. Almanya’da 10 yıllık tahvil getirisi, Ekim 2016’dan bu yana en düşük seviyesinde. Türkiye’de de 2 yıllık gösterge tahvil faizi %18.7 seviyesinde yatay seyretti.
  • Küresel para birimleri $ karşısında değer kaybetti. Avrupa Merkez bankasının büyüme ve enflasyon beklentilerini düşürmesi ve yeni uzun vadeli finansman programı başlatması, buna ek olarak Almanya’daki zayıf sanayi üretimi verisiyle EUR/USD haftalık %1 değer kaybıyla Haziran 2017’den bu yana ilk kez 1.12 seviyesinin altına geriledi. Doların en çok işlem gören para birimleri karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi de 2017 ortasından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. TL diğer GOÜ para birimlerine paralel olarak haftalık bazda %1’in üzerinde değer kaybetti.

KAYNAK :Reuters

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar