Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

18 Mart 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • GBPTRY için beklentilerimizde bir değişiklik yok yukarda grafikte gördüğünüz gibi 5 yıllık seyri ana trendi oluşturuyor bu trend korunacak gibi duruyor dolayısıyle biz kedemeli 7,5197 test ettiğinide görecegiz GBPTRy nin buna göre gbp bazında hareketlilik devam edecek . Sterlin anlaşmasız Brexit’in önlenebileceği rahatlamasının desteğiyle geçen hafta gördüğü dokuz ayın zirvesi olan 1.3380 dolara yakın seyrediyor. İngiltere Başbakanı Theresa May’in parlamentonun daha önce iki kez reddettiği Brexit anlaşmasına bu sefer destek sağlayıp sağlayamayacağı belli değil. May Perşembe günü yapılacak AB liderler zirvesine gitmek istiyorsa, Brexit anlaşması için parlamentonun onayını alması için yalnızca üç gün süresi bulunuyor. İngiltere parlamentosu geçen hafta yapılan oylamada ülkenin Avrupa Birliği’den(AB) ayrılma tarihinin ertelenmesini büyük çoğunlukla onaylamıştı. Kabul edilen önergeye göre, 20 Mart’a kadar parlamentodan Brexit anlaşması geçmesi durumunda İngiltere’nin AB’den çıkış tarihinin kısa süreli erteleme ile 30 Haziran’a ertelenmesi talebinde bulunulacak. 20 Mart’a kadar bir anlaşmanın geçmemesi durumunda ise daha uzun vadeli bir erteleme arayışına girişilecek.

 

  • Dolar ABD’de beklentilerin altında gelen imalat üretim verisinin Fed’ in bu yılın ilerleyen zamanlarında faiz oranlarını düşüreceğine dair beklentileri artırmasının ardından toparlanırken, sterlin İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ertelenmesi umutlarıyla dokuz ayın zirvesine yakın seyrediyor. Dolar endeksi geçen hafta yüzde 0.81 gerileyerek Ağustos başından bu yana en düşüşü kaydetmesinin ardından bugün yüzde 0.1 düşüşle 96.481 seviyesinde bulunuyor. ABD’de Cuma günü beklentilerin altında açıklanan imalat üretimi Fed’in bu haftaki toplantısında para politikasını gevşetme yanlısı bir yaklaşım sergileyebileceğine dair beklentileri artırarak ABD hazine tahvil getirilerinin 10 haftanın dip seviyesine gerilemesine neden oldu. ABD’de fabrika üretimi Şubat ayında yüzde 0.4 gerileyerek, art arda ikinci ayda düşüş kaydederken, New York Fed imalat endeksi ise 3.7 ile beklentilerin altında açıklandı. ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil getirileri 4 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 2.580’e geriledi. Bu ayın başında bu yıl için faiz indirimine neredeyse ihtimal vermeyen Fed faiz oranı vadeli işlemleri şimdi faiz indirimine yüzde 40 ihtimal veriyorlar.

 

  • Hazine’nin Mart ayında 12 milyar TL’si piyasaya olmak üzere toplam 15.3 milyar TL itfasına karşılık bu hafta iki ayrı ihale yapılacaktır. Buna göre Hazine yarın 11.12.2019 vadeli iskontolu tahvil ile 10.01.2024 vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilin yeniden ihraçlarını düzenleyecektir. Hazine’nin bu ay ayrıca 20.2 milyar TL’ye denk gelen dış borç servisi ile toplam borç servisi 35.6 milyar TL olmaktadır. Hazine geçen hafta gerçekleştirdiği FX DİBS ihalesinde 916.4 milyon euro (5.7 milyar TL) borçlanmıştı. İç borçlanma programında Hazine 15.3 milyar TL iç borç servisine karşılık 14.5 milyar TL borçlanmayı planlamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre 2018 yılı  Şubat ayında -1.9 milyar TL açık veren bütçe dengesi bu yılın aynı ayında -16.8 milyar TL açık verdi. Böylece 12 aylık kümüle açık -69.2 milyar TL’den -84.1 milyar TL’ye yükseldi. Aynı şekilde geçen yıl +4.8 milyar TL faiz dışı fazla oluşmakla beraber bu yıl -2.1 milyar TL faiz dışı açık meydana geldi.

 

  • Piyasalarda bu hafta iç tarafta Hazine ihaleleri, dış piyasalarda ABD PMI endeksleri, FED kararı, Avrupa Bölgesi PMI endeksleri, İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ile İngiltere enflasyon rakamları izlenecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar