Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

01 Nisan 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • Çin’de resmi imalat PMI verisindeki beklenmeyen artış yuanı ve Avustralya dolarını destekleyerek, yatırımcıların risk iştahını yükseltti ve doların güvenli liman yen karşısında değer kazanmasını sağladı. Çin imalat PMI verisi Avustralya dolarını destekleyerek yüzde 0.4 artışla 0.7126 dolara yükselmesini sağladı. Yuan dolar karşısında yüzde 0.25 artışla 6.707 seviyesinde bulunuyor. Dolar yen karşısında yüzde 0.3 artışla 111.12’ye yükselerek bir hafta önce gördüğü 1 buçuk ayın dip seviyesi olan 109.70’den yükselişini artırdı.
  • Petrol fiyatları arz endişelerinin küresel ekonominin yavaşladığı endişelerini baskılamasıyla yükseldi ve ilk çeyrekte kaydettiği yüzde 27 kazanımın ardından ikinci çeyreğe primle başladı. Brent ve ABD hafif ham petrolü ilk çeyrekte yaklaşık 10 yılın en büyük artışını kaydetti.
  • Altın fiyatları doların üç haftanın zirvesinden gerilemesiyle hafif yükseldi ancak hisse senedi piyasalarındaki yükseliş altının kazanımlarını sınırladı.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerindeki düşüşün Türkiye’nin ülkenin kredi notunu açısından olumsuz olduğunu belirtti. Bugün yayımlanan ve not derecelendirme niteliği taşımayan “Türkiye’de tekrar finansal dalgalanma ve TL’nin değer kaybı 31 Mart seçimleri sonrasında büyük ihtimalle politika belirsizliğini artıracak” başlıklı raporda, ayrıca geçen hafta finans piyasalarında meydana gelen dalgalanmaya dikkat çekilerek para ve maliye politikasının ekonomideki daralmaya verdiği tepkinin yarattığı belirsizlik nedeniyle ülkeden sermaye kaçışı ihtimalinin arttığı ifade edildi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar