Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

15 Nisan 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • Asya borsaları ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, ABD-Çin ticaret müzakerelerinde son dönemece yaklaşıldığını belirtmesinin ardından dokuz ayın zirvesine doğru yükselirken, Çin’den gelen güçlü ihracat ve kredi verileri küresel ekonomik büyümenin gücünü koruyacağı beklentilerini artırdı. Asya hisse piyasalarındaki bu yükseliş Wall Street’in Cuma gününü kazanımlarla kapatmasını izliyor. ABD borsaları Cuma günü Çin’deki ihracatın tekrar ivme kazanarak beş ayın zirvesine çıkması ve beklentilerin üzerinde açıklanan yeni kredi miktarının etkisiyle yükselmişti. Mnuchin, Cumartesi günü ABD ile Çin arasında yapılacak ticaret anlaşmasının Çin pazarını ABD’li şirketlere açmak için bundan önce girişilen çabaların “çok daha ilerisine” gideceğini ve iki tarafın müzakerelerin “son turuna yaklaştığını” ümit ettiğini söyledi.
  • Yatırımcılar Çin ekonomisinin istikrar kazandığını gösteren belirtiler ve ABD’li şirketlerin yeni başlayan bilanço döneminin başında açıkladığı güçlü sonuçların etkisiyle riskli varlıklara yöneldi. Buna paralel olarak yen ve İsviçre frankı değer yitirdi. Dolar/yen kuru Cuma günü gördüğü 112.1 seviyesine yakın olan 112.02’den işlem gördü. Yen Mart başlarında 112.135 ile bu yılın en yüksek seviyesini görmüştü.
  • ABD, Çin ile yürüttüğü ticaret müzakerelerinde anlaşmanın ön koşullarından biri olarak nitelediği sanayi teşviklerine son verilmesi talebinden vazgeçti. Konu hakkında kendilerine bilgi verilen iki kaynağa göre, ABD’li müzakereciler, gelecek bir ay veya buna yakın bir sürede ticaret anlaşmasına ulaşabilmek için sanayi teşviklerinin kaldırılması talebinden vazgeçerek daha hızlı sonuç alabilecekleri alanlara ağırlık vermeye karar verdi. İki kaynak, ABD’li müzakerecilerin ağırlık vereceği alanları zorla teknoloji transferi, fikri mülkiyet haklarının daha sıkı korunması ve ABD’li şirketlerin Çin piyasalarına girmesinin kolaylaştırılması olarak niteledi. Çin daha önce bu konularda taviz vereceğinin sinyalini vermişti. Bir kaynak, sanayi teşvikleri konusuna atıfta bulunarak, “Bu konu hakkında hiçbir ifade olmayacak anlamına gelmiyor, ancak çok ayrıntılı veya kesin olmayacak” dedi. Sanayi teşvikleri, Çin hükumetinin temel ekonomi politikalarıyla iç içe bir konu olduğu için müzakerelerin sıkıntılı bir kısmını oluşturuyor. Beijing uzun vadeli gelişimini stratejik olarak belirlediği sektörlerdeki kamu şirketlerine teşvik ve vergi indirimleri sağlıyor.
  • Dış piyasalarda açıklanan verileri özetlersek eğer Avrupa Bölgesin’de yavaşlama devam ederken Çin ekonomisinde tekrar toparlanma sinyalleri aldığımızı söyleyebiliriz. Bunun yanında ABD ekonomisi oldukça sağlıklı bir şekilde büyümeye işaret ederken aynı zamanda enflasyon risklerinin biraz daha artabileceğini düşünüyoruz. Mesela ilk olarak ABD TÜFE rakamları içerisinde 4 aylık sürenin ardından enerji fiyatlarının %3.5 gibi oldukça yüksek olması bundan sonraki dönemde enerji kaleminin enflasyona olan olumlu etkisinin azaldığına işaret etmektedir. Daha da önemlisi ÜFE rakamlarında enerji fiyatlarının +%5.6 artmasıyla mal grubu fiyatları Mart ayı artışı +%1 seviyesinde gerçekleşti. Hizmet grubuna baktığımızda üreticilerin perakendecilere yaptığı zamların da +%1.1 olduğunu dikkate alırsak tüketici fiyatlarında yukarı yönlü risklerin arttığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta yayınlanan FOMC tutanaklarında FED ekonomide ilk çeyrekte yaşanan ivme kaybını geçici bulurken net bir şekilde şuan ki para politikası duruşunu dış ekonomilere bağlamayı sürdürmüş oldu.
  • Avrupa tarafında geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlayan yavaşlama eğilimi bu yılın ilk çeyreğinde aynı ölçüde devam etmekle beraber son olarak Almanya sanayi PMI endeksi 44.1, Avrupa bölgesi sanayi PMI endeksi 47.5, Avrupa Bölgesi yıllık TÜFE artışı +%1.4 ve yıllık çekirdek TÜFE artışı +%0.8 seviyelerinde yer almıştı. Zaten Çarşamba günü açıklanan faiz kararı sonrasında ECB Başkanı Draghi ekonomideki yavaşlamanın tahmin edilenden uzun sürdüğünü, enflasyonun gelecek aylarda düşüşe geçeceğini belirtmişti.
  • GBP/TRY beklentimiz çerçevesinde hareketini devam ettiriyor 7,60 -8,03 bandı tabanında hareketini devam ettiriyor eğer bu band içinde kalabilirse yeni zirve 8,0300 seviyesini test edecek. Bu seviye bizim için sürpriz değil bizim beklentimiz yılı 8,50-9,00 arasında bir GBP/TRY kurunun oluşması zira artık brexit sonuna ulaşıyoruz ve belirsizlik ortamı GBP/TRY için bitiyor .

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar