Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

22 Nisan 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • Paskalya tatili sebebi ile bir çok yer tatil durumunda olduğundan piyasalar derinliksiz hareket etmiyor .Ama bu tatil döneminde gelişen olaylar ve petrol fiyatlarındaki gözle görülür artş piyasaları etkileyecek gibi duruyor .Piyasalardaki paskalya tatili yarın sona erdiğinde Türkiye Cumhuriyeti ulusal Eğemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle tatil olacağından piyasa dönüşü dünyayada etkilerini Çarşamba göreceğiz.
  • Bugün Usa de iran yaptırımları sebebiyle petrol ithalatı sınırlamaları konusunda muaf tuttuğu Türkiyeninde dahil olduğu ülkelerin süresini uzatmayağı kanısı hakim bu haber ilgi ile izlenecek .
  • Tabi riskten kaçınma eğilimini azaltan bir diğer konu son günlerde tekrar öne çıkan ABD – Çin ticaret görüşmelerine yönelik haberlerdi. Daha önce bahsettiğimiz üzere ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin artık yüz yüze görüşme yapmalarına gerek kalmadığına işaret ederek anlaşmaya oldukça yaklaşıldığı sinyali vermişti. Son olarak Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow çok belirgin ilerleme sağlandığını ve bu hafta görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Bu sabah itibariyle yeni aldığımız bilgilere göre ABD Hazine Bakanı Mnuchin 29 Nisan haftasında Pekin’e giderken izleyen hafta içinde Çin Başbakan Yardımcısı washington’a gelecektir. Böylece anlaşmanın Mayıs ayı başında imzalanması beklenmektedir.
  • KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na Bağlı Ticaret Dairesi verilerine göre 2018 ihracatı 2017 ‘ye göre %4,51 oranında düşerken,ithalatı  %2,3 oranında arttı.İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %5,5 ‘e kadar geriledi .Geçtiğimiz aralık ayında KKTC ‘nin Türkiyey’ye yönelik ihracatı bir önceki yılın aynı ayına oranla %63 oranbında geriledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar