Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

06 Mayıs 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • GBPTRY konusunda uzun zamandır beklentilerimiz 8,50-9,00 arası olacağı yönündeydi bu tahminimiz kademeli olarak yukarı trend ile gerçekleştiğinine şahit oluyoruz .Gbp tüm para birimlerinde karşı değerleme aldığına şahit oluyoruz .
  • Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret anlaşmazlıklarını gidermek amacıyla müzakere yürüttüğü Çin’i sürpriz şekilde gümrük vergilerini artırmakla tehdit etmesinin ardından hızla geriledi. Çin ile ticaret müzakerelerinin “çok yavaş” ilerlediğini söyleyen Trump, Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen alınan yüzde 10 gümrük vergisini Cuma günü yüzde 25’e yükselteceğini açıkladı. Trump buna ek olarak 325 milyar dolar tutarındaki ürüne de “kısa süre içinde” yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini söyledi. Trump’un Twitter’daki bu ifadeleri, ABD’li kıdemli yetkililerce ticaret müzakerelerinin başarıyla ilerlediği açıklamalarıyla çeliştiği gibi, Çin ve ABD ekonomilerinde büyümenin toparlandığı beklentileri sayesinde istikrarlı bir seyir izleyen piyasaları da bulandırdı.
  • Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini artıracağını açıklayarak dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaret görüşmelerini zora sokmasının ardından keskin geriledi.
  • Altın ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik gümrük vergisini artıracağını açıklamasının ardından iki ülke arasındaki gerilimin artacağı endişesiyle riskten kaçışa paralel olarak değer kazandı.
  • Çin Merkez Bankası (PBOC) küçük ve orta ölçekli bankaların zorunlu karşılıklarını düşürerek ekonomiye 280 milyar yuan (41 milyar dolar) kaynak yaratacağını açıkladı. Zorunlu karşılıkların düşürülmesi ekonomideki yavaşlama nedeniyle zor durumdaki şirketlere destek olacak. Ancak merkez bankasının zorunlu karşılıklarda Ocak 2018’den bu yanaki en ufak indirimi yapmış oldu. Yakın zamanda ilan edilmesi zaten beklenen zorunlu karşılık indirimi Çin piyasaları açılmadan hemen önce yapıldı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret müzakerelerinde tansiyonu aniden artıran Çin ürünlerinden alınan gümrük vergisini artıracağı açıklamasını izledi.
  •  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin BB olan kredi notunu teyit ederken, negatif olan not görünümü değiştirmedi. Fitch’ten Cuma gecesi yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notu ve negatif not görünümünün zayıf dış finansmanını, geniş dış finansman gereksinimini, düşük döviz rezervlerini, yüksek net dış borcunu, yüksek enflasyonunu, ekonomik oynaklık geçmişini ve politik ve jeopolitik risklerini yansıttığını belirtti. Açıklamada, “Kredi notu, güçlü kamu finansmanı, geniş ve çeşitlilik taşıyan ekonomisi, canlı özel sektörü, kişi başına gayri safi milli gelir ve aynı gruptaki ülkelerin ortalamasını üzerinde olan insani kalkınma göstergeleri ile destekleniyor” vurgusu yapıldı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar