Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

07 Ocak 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

  • Çin’in ekonomiyi desteklemek adına açıkladığı önlemler, ABD’de Cuma günü açıklanan tarımdışı istihdam verisi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ardından artan risk iştahıyla Cuma günü 5.33’lü seviyelere gerileyen dolar/TL, yeni haftaya da bu civarda başladı.
  • Piyasada küresel gelişmelerin yanı sıra bugün Türkiye’ye gelecek olan ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un yapacağı görüşmeler de jeopolitik riskler çerçevesinde izleniyor olacak.
  • Piyasada bugün küresel risk iştahına paralel bir seyir beklenirken, yurtdışı verileri de izlenecek. Bugün saat 1000’da Almanya sanayi siparişleri ve perakende satışlar, saat 1300’te Euro bölgesi perakende satışlar, saat 1800’de ABD fabrika siparişleri ve ISM hizmetler endeksi verileri açıklanacak. Yurtiçinde ise açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor.
  • Dolar Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya bu yıl ara vereceği beklentileriyle değer yitirdi. Çin’in Cuma günkü zorunlu karşılıkları düşürme kararıyla para politikasında sağladığı gevşeme ve ABD ile Çin’in ticaret bugünkü müzakerelerinde anlaşmazlıklarını giderecek bir uzlaşı sağlayabileceği beklentisi risk iştahını artırdı.
  •  ABD hazinesi yılın ilk ihalelerini bu hafta gerçekleştirecek olmakla beraber buna göre bugün 3 ve 6 aylık bono, yarın 3 yıllık tahvil, Çarşamba günü 10 yıllık tahvil ve Cuma günü 4, 8 haftalık bono ile beraber 30  yıllık tahvil ihaleleri gerçekleştirecektir. ABD hazinesinin bu hafta toplam 223 milyar dolar borçlanmasını bekliyoruz.
  • Haftanın son iş gününde küresel risk iştahı kademeli bir şekilde toparlanmayı başarırken ABD kongresinin (Trump’ın veto etme olasılığı yüksek olmasına karşın) harcama tasarısını onaylaması, Çin hizmet PMI endeksinin 53.9 seviyesi ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve son olarak ABD ticaret bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada bugün ve yarın Çin’de ticaret müzakerelerinin başlayacağının kaydedilmesi piyasaların odaklandığı konulardı.
  • Günün en kritik verisinde ABD istihdam raporunda tarım-dışı istihdam artışı +312,000 seviyesi ile son derece güçlü gelirken işsizlik oranı işgücüne katılımın artmasıyla %3.7’den %3.9’a  yükseldi. Diğer tarafta ortalama kazançlar yine beklentilerin üzerinde +%0.4 artış kaydederken yıllık artış oranı %3.1’den %3.2’ye tırmandı. Veri sonrasında dolar yeniden kademeli bir şekilde toparlandı. Ancak bu sefer FED Başkanı Powell’ın esnek politika uygulayacaklarını söylemesi ve piyasaları dinlediklerini açıklamasıyla durum yeniden terse döndü.
  • Geçtiğimiz hafta kısa süreli olmasına karşın piyasalardaki volatilite son derece yüksekti. Küresel anlamda haftaya ilk damga vuran konu Çin sanayi PMI endeksinin 49.7 ile daralmaya işaret etmesiydi. Zaten bu durum risk iştahını önemli derecede azaltırken Çarşamba gecesi Apple’dan gelen bir açıklama moralleri iyice bozdu. Buna göre Apple şirketi Çin ekonomisindeki gidişattan kaynaklı satış beklentilerinin aşağı yönlü revize edildiğini bildirdi. Hem risk iştahındaki azalış hemde Perşembe sabah karşı (Japonya piyasaları kapalı iken) likidite koşullarının zayıf olması fiyatlama davanışlarındaki hareketlerin sert olmasına neden oldu. Hatta Çarşamba gününe 5.2700’den başlayan USDTRY bahsettiğimiz zaman diliminde 5.8788’den döndü. Bu arada tüm bu gelişmelere karşın ABD ekonomik aktivite verilerinin halihazırda oldukça güçlü geldiğini söyleyebiliriz. Piyaslar bu durumu dikkate almamasına rağmen mesela ADP özel sektör istihdam artışı +271,000 kişi, sanayi PMI endeksi 53.8 ve ISM sanayi endeksi 54.1 seviyelerinde yer aldı. Ancak futures piyasalarının tamamında FED’den 2019 yılında faiz artırımı gelmeyeceği beklentileri aynı ölçüde devam etti.
  • Piyasalarda bugün Avrupa Bölgesi perakende satışları (+%0.1), ABD fabrika siparişleri (beklenti: +%0.3) ve ABD ISM hizmet endeksi (beklenti: 59.5) yayınlanacaktır. Bugün ayrıca FED üyesi Bostic ile ECB üyesi Guindos birer konuşma yapacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar