Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

19 Nisan 2021 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • ANSK, 19 Nisan (Reuters) – Asya borsaları dünya genelinde para politikasının destekleyici olmaya devam edeceği beklentileriyle bir buçuk haftanın zirvesine yakın seyrederken, koronavirüs aşılaması, yeni dalga endişelerini yatıştırdı .Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen  endeksi .MIAPJ0000PUS 695.59 puan ile 7 Nisan’dan bu yana en yüksek seviye olan 696.48’e yakın seyretti. Endeks geçen hafta %1.2, yılın başından beri ise %5 yükseldi.Avustralya borsası .AXJO %0.25 yükselirken, Yeni Zelanda gösterge endeksi ve Güney Kore’nin KOSPI endeksi %0.4 yükseldi. Japonya’nın Nikkei endeksi %0.4 geriledi.İşlem hacmi en yüksek kripto para Bitcoin’in BTC=BTSP fiyatı dün %14 düşüşün ardından kayıplarının çoğunu bugün toparladı. National Australia Bank’te üst düzey forex stratejisti olan Rodrigo Catril, ABD Hazinesi’nin dijital varlıklarla kara para aklanmasına karşı önlem alacağına yönelik spekülasyonun ardından dün keskin gerilediğini ifade etti.Kripto varlıklar hakkında verileri derleyen CoinMarketCap’e göre, bitcoindeki düşüşün çok sayıda bitcoin madencisine ev sahipliği yapan Çin’in Sincan bölgesindeki elektrik kesintisinden kaynaklandığını belirtti.Yatırımcılar bu hafta, ABD’li şirketler IBM ve Coca-Cola’nın ilk çeyrek bilançolarını, Salı günü Netflix’in, haftanın geri kalanında ise ABD’li havayollarının bilançolarını izleyecekler.

  • Dolar, Fed’in enflasyondaki herhangi bir artışın geçici olabileceği görüşünü tekrarlamasının ardından başlıca para birimleri karşısında bir ayın dip seviyesine yakın seyrederken, ABD Hazine tahvil getirileri beş haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti.Küresel hisse senedi piyasaları rekor seviyelere çıkarken, artan risk iştahı nedeniyle güvenli liman dolar değer kaybetti.Bitcoin dün Çin’deki elektrik kesintisi haberlerinin ardından %14 düşüşle 51,541 dolara kadar gerilemesinin ardından bugün kayıplarını toparlayarak 57,020 dolar civarında işlem gördü.Dolar endeksi 91.684 ile geçen hafta gördüğü 91.484’e yakın seyrederken, dolar yen karşısında 108.74 ile 24 Mart’tan bu yana en düşük seviyeye yakın işlem gördü.
  • İSTANBUL, 19 Nisan (Reuters) – Türkiye’deki koronavirüs salgınında günlük ölüm sayısı dün 318’e yükselirken, vaka sayısı 55,802 ile son dönemki zirvesine yakın gerçekleşti.Türkiye salgının başından bu yana en yüksek vaka ve ölüm sayılarının görüldüğü üçüncü zirve olarak nitelenen dönemi yaşarken, Sağlık Bakanlığı verilerine göre vaka sayısı 16 Nisan Cuma günü 63,082’ye yükselerek zirveyi gördü.Reuters tarafından yapılan yeni vakaların yedi günlük ortalaması hesaplamasına göre Türkiye dünyada en çok yeni vakanın görüldüğü dördüncü ülke konumunda bulunuyor.Aşılama çalışmalarına bakıldığında ikinci doz aşısını olanların sayısı Cuma gününe göre yaklaşık 32,000 artışla 7.79 milyon oldu. Tek doz aşı olanların sayısı 243,000 artışla 12.2 milyona çıkarken nüfusun %14.6’sı ilk doz aşısını yaptırmış oldu.
  • MOSKOVA/PRAG, 19 Nisan (Reuters) – Çekya, 2014 yılında ülkedeki bir cephaneliğe gerçekleştirilen iki kişinin hayatını kaybettiği saldırının arkasında iki Rus casusunun bulunduğunu açıklarken, iki ülke karşılıklı olarak birbirlerinin diplomatlarını sınır dışı etti.Çekya saldırının 2018 yılında İngiltere’de sinir gazı ile saldırı düzenlediği iddia edilen iki Rus casus tarafından düzenlendiğini açıkladı.Rusya dün 20 Çek diplomatı, Çekya ise Cumartesi günü 18 Rus diplomatı sınır dışı etti. Çekya diplomatların ülkeyi terketmesi için 72 saat süre tanırken Rusya diplomatlara 24 saat süre tanıdı. (Full Story)Çekya, 2014 yılında gerçeklen patlamadan Rusya’nın sorumlu olduğu şüphesini NATO ve Avrupa Birliği’ne (AB) ilettiğini açıklarken AB dışişleri bakanları bugünkü toplantılarında konuyu ele alacaklar.ABD Dışişleri Bakanlığı Prag’ın “Rusya’nın Çek topraklarındaki eylemlerine” verdiği sert tepkiyi övdü.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar