Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

10 Mayıs 2021 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar;

  • ISTANBUL, 10 Mayıs (Reuters) – Türkiye’de kapanma önlemleriyle birlikte tespit edilen vaka sayısı Cuma günü 20,000 eşiğinin altına indi, can kayıplarındaki düşüş ise belirgin bir hal aldı.Sağlık Bakanlığı verilerine göre dün bir önceki güne göre 2,861 düşüşle 14 Mart’tan bu yana en düşük seviye olan 15,191 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Vaka sayılarındaki düşüşü geriden takip eden hayatını kaybedenlerin sayısı ise 283 olduSayılardaki günlük oynaklığı azalttığı için salgın hakkında daha net bir gösterge olan yeni vakaların yedi günlük ortalaması art arda 19. günde de gerileyerek 1,541 düşüşle 22,278 oldu.Hayatını kaybedenlerin yedi günlük ortalamasında ise düşüş son üç günde belirginleşti ve 312’ye geriledi.Türkiye’de geçen yıl Mart ayında resmi olarak tespit edilen ilk vakayla başlayan salgında 43,029 kişi hayatını kaybetti. Salgının başlangıcından bu yana 5.03 milyon vaka tespit edildi.
  • GBPTRL konusunda uzun zamandır sizlerle paylaştığımız durum gerçekleşmeye başlıyor .GBPUSD paritesinde
    1,4000 seviyesinin üstüne çıkarak GBP değer kazanmaya başlıyor USD karşında bu sebeble 12,00 lira olarak GBPTRY önümüzdeki günlerde görmek şaşırtıcı olmayacaktır .
  • GDANSK, 10 Mayıs (Reuters) – Asya borsaları, enflasyon baskısının azalmasından dolayı faizlerin düşük kalacağı beklentisiyle yükselirken, petrol ve doğalgaz fiyatları ABD’de boru hattı işleten şirkete yönelik siber saldırının ardından yükseldi.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.35 yükselirken, ABD borsası vadeli kontratları %0.24 artıdaydı.Avustrala borsası maden şirketleri hisseleri öncülüğünde bir yıldan uzun sürenin en yüksek seviyesini gördü. Çin hisseleri %0.46, Japonya’nın Nikkei endeksi %0.91 yükseldi.ABD’de tarım dışı istihdam artışı Nisan’da 266,000 ile beklentilerin altında artarak Mart ayındaki 770,000’lik istihdam artışının da gerisinde kaldı. Reuters anketine katılan ekonomistler tarım dışı istihdam artışının Nisan’da 978,000 olmasını bekliyorlardı. ()ABD tarım dışı istihdamki beklentilerin altındaki artış hisse senedi piyasasını yukarı çekse de dolar ve ABD Hazine tahvil getirileri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.Petrol ve benzin vadeli kontratları, ABD’nin doğu eyaletlerinin yarısından fazlasına yakıt sağlayan şirkete yönelik siber saldırının ardından kazanımlarını artırdı.
  • Dolar ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerin altında artmasının ardından kayıplarını toparlamaya çalışırken, dikkatler bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verisine çevrildi.Beklentilerin altında gelen ABD tarım dışı istihdam verisi, artan enflasyonla ve yüksek ABD faiz oranlarıyla ilgili endişeleri azalttı. Doların başlıca para birimleri karşısında seyrini izleyen endeks ilk kez 26 Şubat’tan bu yana 90.128’e kadar geriledikten sonra 90.178’de bulunuyor.İskoçya liderinin, partisinin seçim galibiyetinden sonra bağımsızlık konusunda başka bir referandumun kaçınılmaz olduğunu söylemesine rağmen, sterlin dolar karşısında %0.3 artışla 25 Şubat’tan bu yana ilk kez 1.4036’ya yükseldi.Euro, dolar karşısında 1.2177 ile 26 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra %0.1 artda 1.2172’de işlem gördü.
  • WASHINGTON, 7 Mayıs (Reuters) – ABD’de kamu sağlığındaki iyileşmeyle ekonominin tekrar açılmasına ve hükümetin kapsamlı mali yardım paketinin etkisiyle tüketici talebinin artmasına rağmen, ABD’li işletmeler Nisan ayında beklenenden oldukça az çalışan istihdam ettiler.ABD’de tarım dışı istihdam artışı Nisan’da 266,000 ile beklentilerin altında artarak Mart ayındaki 770,000’lik istihdam artışının da gerisinde kaldı. Reuters anketine katılan ekonomistler tarım dışı istihdam artışının Nisan’da 978,000 olmasını bekliyorlardı. Öte yandan, işsizlik oranı Mart’taki %6’lık seviyeden Nisan’da %6.1’e yükseldi. Reuters anketinde işsizliğin %5.8’e gerilemesi bekleniyordu.Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl ekonominin büyük bölümü kapatılmış ve 20.7 milyon kişi işini kaybetmişti.Dolar/TL veri öncesi işlem gördüğü 8.2950 seviyesinden veri sonrası kademeli olarak günün en düşük seviyesi olan 8.2480’e kadar geriledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar