Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

12 Nisan 2021 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Cari işlemler açığının Şubat’ta 2.6 milyar dolar olması, 2021 yılını ise 24.5 milyar dolar açıkla tamamlaması bekleniyor.Reuters’ın toplam 12 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankette Şubat ayı için cari açık tahminleri 1.2 milyar dolar ile 2.7 milyar dolar bandında yer alıyor.Yıl sonu cari açık beklentileri de salgın karşısında aşılamaların yaygınlaştığı ve turizmin nispeten toparlanacağı beklentisiyle 24.5 milyar dolar seviyesinde şekillendi. Yılsonu tahminleri ise 20 milyar dolar ila 30 milyar dolar açık arasında değişiyor.Cari denge, düşük faiz politikası sonucunda altına olan rekor talebin altın ithalatını tetiklemesiyle 2020’de 36.72 milyar dolar açık vermişti. Ödemeler dengesinin önemli bir bölümünü oluşturan dış ticaret açığı ise TÜİK verilerine göre Şubat’ta %8.7 artarak 3.3 milyar dolar olmuştu. TCMB, Şubat ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini 12 Nisan’da saat 1000’da açıklayacak.

  • Asya borsaları haftaya gerileyerek başlarken, bilanço döneminin başlamasıyla birlikte yatırımcılar gözlerini kâr rakamlarına ve bilançoların yüksek hisse değerlemelerini haklı çıkarıp çıkarmayacağına çevirdi. Yatırımcılar ayrıca güçlü artış göstermesi beklenen ABD enflasyon ve perakende satış verilerini takip edecekler.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi işlem hacminin düşük olduğu bugün %0.6 geriledi.Japonya’nın Nikkei endeksi %0.5 gerilerken Güney Kore borsaları neredeyse yatay seyretti.Çin’in lokomotif hisseler endeksi %0.9 ekside.Yatırımcılar Çin hükümetinin 2.75 milyar dolar ile rekor bir ceza verdiği e-ticaret devi Alibaba Group Holding’in hisselerinin nasıl seyredeceğini de yakından izliyorlar. Hisselerinin üçte biri ABD’li yatırımcıların elinde olan şirket tek başına MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinin %8’inden fazlasını oluşturuyor.ABD’de geçtiğimiz hafta 10 yıllık hazine tahvillerinin getirilerinin son 14 ayın zirvesi 1.776 seviyesinden %1.66 seviyesine gerilemesiyle birlikte ekonomik büyümeye odaklı ve teknoloji şirketlerine olan yatırımcı ilgisi yeniden canlandı. Bu hafta ABD enflasyonunun Mart ayında sert yükseleceği, perakende satışların ise iki haneleri bulabilen bir artış kaydedeceği tahmin edildi. Yatırımcılar ayrıca ABD Hazinesi’nin bu hafta yapacağı 100 milyar dolar tutarındaki borçlanma ihalelerini takip ederek oluşan talebi izleyecek
  • Dolar, ABD Hazine tahvillerinin getirilerinde yaşanan düşüş ile akranları karşısında son iki buçuk haftanın en düşük seviyesine geriledi.ABD’de ekonominin salgının yarattığı ivme kaybından hızla toparlanacağı ve enflasyonun hızla artarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hedefini geçeceği beklentisi hem dolar hem de tahvil getirilerinin geçen ay son birkaç ayın en yüksek seviyesine tırmanmasına yol açtı.Fed’in fiyatlardaki artışın geçici olduğuna dair ısrarı biraz da olsa yatırımcıları sakinleştirmeyi başarmış olsa da, dolar Cuma günü açıklanan üretici fiyatları verisinin beklenenden daha yüksek gelmesiyle hafif değer kazandı. Dolar geçen hafta bu yılki en kötü haftalık performansı kaydetmiş olsa da haftanın son gününde bir miktar toparlanmış oldu.Geçen hafta %0.9 gerileyen dolar endeksi Asya piyasalarında erken saatlerde fazla değişim göstermeyerek 92.193 seviyesinden işlem gördü. Endeks Perşembe günü 23 Mart’tan bu yana ilk kez 92 seviyesinin altına indi.ABD’de Cuma günü açıklanan üretici fiyatları verisi dokuz buçuk yılın en yüksek yıllık artışını kaydederek enflasyonun yükseleceği beklentisini destekledi. Yakından izlenen ABD tüketici fiyatları verisi ise yarın açıklanacak.Euro dolar karşısında 1.1901 dolar ile 23 Mart’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeden işlem gördü. Dolar yen karşısında Perşembe günü 109 seviyesinin altına geriledikten sonra bugün 109.66 dolar seviyesinden el değiştirdi.Bitcoin haftasonu 61,222.22 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra bu sabah 60,000 dolar seviyesinde. Kripto para birimi geçen ay 61,781.83 dolar ile rekor seviyeye yükselmişti.
  • Petrol fiyatları ABD’de petrol talebinin artacağına yönelik beklentilerle yükseldi.Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.4 yükselerek 63.20 dolar seviyesinden işlem görüyor.ABD hafif ham petrolü %0.3 yükselerek 59.49 dolar seviyesinde.
  • Altın fiyatları ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentisinin dolar ve Hazine tahvillerinin getirilerine yönelik beklentileri yükseltmesi ile geriledi.Altının spot piyasadaki ons fiyatı%0.3 değer kaybederek 1,738.12 dolar seviyesinden işlem görüyor.ABD altın vadeli işlemleri %0.4 gerileyerek 1,737.70 dolar seviyesinde.
  • İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Akbar Salehi, Natanz nükleer tesisinde dün meydana gelen olayın “nükleer terörizm” bağlantılı olduğunu ve Tahran’ın saldırganlara karşı yanıt verme hakkı olduğunu söyledi.İsrail devlet radyosu Kan, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde Mossad’ın nükleer tesise siber saldırı düzenlediğini bildirdi. İran basınında yer alan habere göre ülkenin Atom Enerjisi Kurumu’nun (AEOI) sözcüsü Behrouz Kamalvandi elektrik dağıtım sistemindeki problemin tesiste bir soruna neden olduğunu açıkladılar.Kamalvandi, olayda yaralanan olmadığını ya da bir sızıntı meydana gelmediğini ifade etti. Natanz tesisi İsfahan bölgesinde çölde bulunuyor ve İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarının merkezi olarak biliniyor.Tesis, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarınca denetim altında tutuluyor.Salehi, “İran bu alçakça hareketi kınarken, uluslararası toplumun ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bu nükleer terörizmle mücadele etmesi gerektiğini vurguluyor ve faillere karşı harekete geçme hakkını saklı tutuyor” dedi
  • İSTANBUL, 12 Nisan (Reuters) – Türkiye’de yeni tespit edilen koronavirüs vaka sayısı Pazar günü 50,678 ile art arda beşinci günde de 50,000 eşiğinin üzerinde kaldı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 11 Nisan Pazar günü 237 kişi daha hayatını kaybetti. Salgın sırasında görülen en yüksek günlük can kaybı 276 kişi ile Çarşamba günü kaydedildi.Yeni vaka sayılarının artışa paralel olarak bazı bankalar çalışma saatlerini kısalttılar.Dört gün 300,000 seviyesini aşan günlük test sayısı dün yaklaşık 294,000 olurken yeni vakaların artış hızı hakkındaki göstergelerden test başına tespit edilen pozitif vaka sayısı Reuters hesaplamalarına göre geçen hafta %18.4’e kadar rekor kırdıktan sonra Pazar günü sonunda %17.2’ye sınırlı geriledi ancak zirveye yakın seyretti.Türkiye’de geçen yıl Mart ayında tespit edilen ilk vaka ile başlayan salgında dün toplam 33,939 kişi hayatını yitirdi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar