Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

1 Mart 2021 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • İSTANBUL, 1 Mart (Reuters) – Koronavirüse karşı alınan önlemlerin ele alınacağı kabine toplantısı öncesinde dün 8,424 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Vaka sayısı beş gün aranın altından tekrar 9,000 seviyesinin altına gerilerken, 66 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti.Sağlık Bakanlığı’nın verilerinden Reuters’ın yaptığı hesaplamaya göre yeni vakaların yedi günlük ortalaması ise 9,024’e yükselerek 16 Ocak’tan bu yana en yüksek değeri aldı.Ölü sayısındaki düşüş devam etti. Günlük ölümler 15 Ekim’den beri en düşük seviyeye geriledi.Aşılamaya bakıldığında bu sabah itibarıyla iki doz aşı alanların sayısı 1.7 milyona, bir doz aşı alanların sayısı 6.89 milyona çıktı. Böylece topam 8.6 milyon doz aşı yapılmış oldu.

  • ANKARA, 1 Mart (Reuters) – Dolar/TL’de, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ani bir şekilde %1.6 seviyesinin üzerine çıkması sonrası yaklaşılan 7.5’li seviyelerden getirilerdeki yükselişin durmasıyla 7.4’ün altına doğru sınırlı bir gerileme yaşanıyor.Piyasalarda ABD tahvil getirileri başta büyüme olmak üzere yoğun iç ve dış veri gündemi ile koronavirüs kısıtlamalarının bir kısmının kaldırılmasının beklendiği kabine toplantısı izleniyor. Piyasalardaki dalgalanmanın büyük bölümü her ne kadar ABD tahvil getirisi kaynaklı olsa da son günlerde mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine yönelik endişeler de bankacılara göre TL’deki baskıyı bir kademe daha artırdı. Dolar/TL’de iki hafta önce görülen en düşük seviye olan 6.9’lardan başlayan yükseliş 7.4850’e kadar sürdü. Bu yükselişle birlikte TL bu yılki kaznımlarının tamamını kaybetti. Asya borsaları, geçen hafta ABD Hazine tahvil getirilerinde yaşanan sert yükselişin ardından tahvil piyasalarındaki hareketlerin bir miktar sakinleşmesine paralel olarak yükseldi. ABD canlandırma paketine dair ilerleme de küresel ekonomiye dair iyimserliği desteklerken petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi US10YT=TWEB geçen haftanın zirvesi olan %1.61’i görmesinin ardından %1.40 seviyesinde seyretti. Tahvilin getirisi geçen hafta 11 baz puan yükselerek yılın başından beri 50 baz puan artış kaydetti.Dolar/TL saat 0903’te 7.3700/7.3900 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte euro/TL 8.9055/8.9304, sepet bazında TL ise 8.1380/8.1604 düzeyinde bulunuyor. Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan ve son dönemde 300 baz puanın altında kalıcı bir seyir izlemeye başlayan 5 yıl vadeli CDS Cuma günü 1 ay aradan sonra ilk kez 300 baz puanı aştı. CDS yükselişini sürdürerek bu sabah aynı saatte 318/324 seviyesinde.Piyasalarda takip edilen ana gündem maddeleri arasında ABD ve AB ile ilişkiler de önemini korumayı sürdürüyor.Bazı yatırımcılar TL’de yaşanan değer kaybını geçici ve ABD’nin de konuyu çözmek zorunda olduğu bir süreç olarak görürken bazı yatırımcılar ise ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerle yeniden değer kayıpları bekliyor. Beklentilerin birbirinden bu kadar farklılaşması ise volatiliteyi beraberinde getiriyor. TCMB’nin %17 seviyesindeki politika faizinin beklenen enflasyona göre gelişmekte olan para birimleri arasındaki en yüksek reel faizlerden birini sunması işlemcilere göre TL’deki sert değer kayıplarına rağmen yine de “avantaj” sağlıyor.Ancak aynı zamanda bu yüksek faiz hala siyasi tartışma yaratmaya devam ediyor ve son dönemde siyasetçilerin açıklamalarıyla birleşerek TL’yi baskılayan bir unsur olmaya da devam ediyor. Rezerv tartışmaları ile gündeme gelen Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın yeniden kabinede görev alma olasılığına ilişkin söylentiler geçen hafta piyasanın gündemine oturdu

  • Piyasada bugün 2020 yılının tamamına ve son çeyreğine ilişkin büyüme verileri takip edilecek. Reuters 19 kurumla yaptığı ankete göre Türkiye ekonomisinin son çeyrekte iç talepteki seyrin etkisiyle güçlü performans göstererek %7.1 büyümesi, 2020’de ise ekonominin %2.3 ile hükümetin %0.3 olan hedefinin de üzerinde büyümesi bekleniyor. Bugün piyasalarda ayrıca İTO öncü enflasyon verileri, Türkiye ve dünyanın öncü ekonomilerine ilişkin PMI verileri de takip edilecek. Piyasada haftanın kalanında Çarşamba günü TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri ile aynı gün TCMB tarafından yapılması planlanan yatırımcı toplantılarını da takip edilecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar