Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

10 Şubat 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

  • Türkiye piyasalarında Dolar/TL BDDK’nın swap adımının desteğiye Cuma günü test ettiği 6.05 seviyesinden bu sabah 5.98’in altında kadar gerileyerek güne başladı.Öte yandan bankaların net karında önemli etkisi olan net ücret ve komisyon gelirlerinin sınırlandırılmasının banka hisselerindeki etkisi de bugün piyasada izlenecek.BDDK dün para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %10’u ile sınırlandırılmasına karar verildiğini açıkladı. İlgili limit 2018 Ağustos ayından itibaren %25 olarak uygulanıyordu.Dolar/TL Cuma günü hafta boyunca 6 seviyesinin altında yatay bir seyir izledikten sonra 6.05’e kadar çıkmıştı. Bu sabah kur 5.9750’ye kadar geriledikten sonra saat 0906’da 5.9955/6.0000 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 6.2843/6.2867, euro/TL ise 6.5705/6.5733 seviyesinde bulunuyor.Bankaların aldığı ücret ve komisyonlar Resmi Gazete’de bugün yayımlanan TCMB ve BDDK yönetmelik ve tebliğleri ile sınırlandırıldı.Bu sabah RG’de yayımlanan düzenlemelere göre ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2,400’den 51 adede, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indirildi. BDDK 2014 yılında da finansal tüketicilerden alınabilecek ücret ve komisyonları 20 ile sınırlandırmıştı. Öncesinde bir sınır yoktu.İç piyasada bugün Hazine’nin değişim ihaleleri ve Kasım 2019 dönemine ilişkin işgücü istatistikleri takip edilecek.Öte yandan İdlib’de Suriye rejim güçlerince Türk unsurlarına yönelik gerçekleştirdikleri saldırılar sonrası piyasalarda jeopolitik gelişmeler de daha yakından izleniyor. TL’deki kısmi baskıya karşın tahvil, CDS, eurobond piyasalarında daha iyimser bir seyir gözleniyor. TCMB’nin tahvil portföyünü 19 milyar TL’den bilançocunun %5’ine yani yaklaşık 32-33 milyar TL’ye çıkaracak olması ve Hazine’nin uzun süredir uzun vadeli sabit kuponlu tahvil ihraç etmemesi süreci destekler nitelikte. Enflasyondaki düşüş ve TCMB faiz indirimleri de düşüşü destekleyen diğer belirgin unsurlar. TCMB verilerinden yaptığı hesaplamaya göre banka Ocak ayında yaklaşık 2 milyar TL tutarında DİBS aldı. Tahvil potföyü 20 milyar TL’nin üzerine çıkan TCMB alımlara Şubat ayı başında açıkladığı tahvillerde devam ediyor. Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi son bir yılda 10 puan geriledi. Geçen yıl Mayıs’ta %21 seviyesindeki ortalama bileşik getiri Cuma günü son işlemde %10.60 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilde bu seviyeler en son 2017 son çeyrekte görülmüştü.Gösterge 2 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisinde ise geçen hafta en düşük %9.96 seviyesi test edildi. Spot kapanışta ortalama bileşik getiri Cuma günü %10.44 oldu. Gösterge 2 yıllık tahvilde bu seviyeler en son 2016 yılı son aylarında görülmüştü.Hazine ise bankacıların yılın ilk günlerinde beklediği eurobond ihracını da geçen hafta gerçekleştirdi. 5 ve 10 yıllık ihraçlarda borçlanma 4 milyar dolar oldu.
  • Küresel piyasalarda Şubat ayına girildiğinde öne çıkan tek gelişme Çin’deki salgın endişeleri olmasına karşın geçtiğimiz hafta Ocak ayına kıyasla risk iştahının son derece olumlu seyrettiğini söyleyebiliriz. Özellikle Çin Merkez Bankası’nın piyasaları daha düşük faizle önemli olçüde fonlaması, Çin hükümetinin şirketlere vergi indirimlerinin yanı sıra bankaları %1.6’nın altında faiz oranı ile şirketlere kredi sağlamaları konusunda teşvik etmesi ve son olarak Çin’in bu hafta itibariyle 75 milyar dolar tutarındaki ABD ithal ürünlerine tarifeleri düşürmesi tepki alımlarını desteklemiş oldu. Böylece hafta boyunca gelişen ülkeler para birimleri dolara karşı pozitif bir duruş sergilerken iç tarafta TRY diğer para birimlerine benzer bir seyir izleyemedi. Yurtiçine yönelik veride Ocak ayında TÜFE beklentilerin üzerinde +%1.35 artarken böylece yıllık TÜFE artışı oranı %11.84’den %12.15’e yükseldi. Aynı şekilde aylık ÜFE artışının +%1.84 olmasıyla yıllık ÜFE artışı %8.84’e tırmandı.
  • FX piyasalarında Ocak ayında İngiltere Merkez Bankası’ndan bir anda faiz indirimi beklentilerinin güçlenmesi sterlini negatif etkilerken tahminimiz sterlinin Şubat ayında daha olumlu bir tablo çizmesiydi. Bunun sebebi olarak Ocak ayındaki verilerin İngiltere seçim dönemine ait olması ve izleyen aylarda ekonomide toparlanma beklememizdi. Bu durumu sanayi PMI endeksinin 50’ye ve hizmet PMI endeksinin 53.9’a ulaşması teyit etti. Ancak bu sefer brexite yönelik gelişmeler sürecin çok erken döneminde aşırı ölçüde fiyatlara yansıtılırken sterlin geçtiğimiz hafta yeniden baskı altında kaldı. İlk olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın AB ülkeler ile sert bir şekilde restleşmesi ve sonrasında AB’nin İngiltere finans sistemini hedef alması fiyatlama davranışlarını etkileyen başlıca gelişmelerdi. Dış piyasalarda öne çıkan bir diğer konu ABD ADP raporu istihdam artışının +291,000 kişi seviyesi ile son derece güçlü gelmesi oldu.
  • Hafta içerisinde ilk olarak yayınlanan Almanya ekonomisine yönelik verilerde fabrika siparişleri aylık -%2.1 ve yıllık -%8.7 gibi oldukça anormal bir şekilde gerilemişti. Son olarak Cuma günü bu sefer sanayi üretimindeki azalışın -%3.5 ve yıllık -%6.8 olması 2019 yılında Çin ticaret tansiyonunun Almanya ekonomisindeki etkilerinin azalmadan devam ettiğini teyit etti.
  • Haftanın son ekonomi verisinde ABD istihdam raporunda tarım-dışı istihdam artışı +225,000 kişi, işsizlik oranı %3.6 ve ortalama kazanç artışı +%0.3 olurken dolar sınırlı derecede güç kazanmış oldu. ABD seansında özellikle rand ve ruble gibi gelişen ülkeler para birimlerinde ilave bir şekilde değer kaybı yaşanmakla birlikte aynı şekilde USDTRY 6.0220, EURTRY 6.5970 ve GBPTRY 7.7865’e ulaştı.Piyasalarda bugün yurtiçinde işsizlik rakamları yayınlanacaktır. Bu hafta iç tarafta Hazine ihaleleri, sanayi üretimi artışı ile ödemeler dengesi istatistikleri izlenecektir. Ödemeler dengesine ilişkin Aralık ayında cari açığın -3 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Beklentimiz paralelinde bir rakam 12 aylık kümüle fazlanın +2.7 milyar dolardan +1.25 milyar dolara inmesi anlamına gelmektedir. Dış piyasalarda ABD tarafında FED Başkanı Powell’ın kongredeki konuşmaları, enflasyon rakamları, perakende satışları, Avrupa Bölgesi sanayi üretimi artışı, İngiltere büyüme ve sanayi üretimi artışları ön plandadır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar