Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

30 Aralık 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar;

Zorlu bir yılın sonuna geldik değerli okurlar .Bu yılın özetinde ekonomik gelişmelerden çok jeopolitik ve siyasi gelişmeleri daha fazla konuştugumuz bir yıl oldu .Önümüzdeki yıl için de farklı bir beklentimiz yok .Yılın ilk aylarından itibaren özelikle GBPTRY VE USDTRY beklentilerimizi sizlerle her zaman olduğu gibi paylaşacagız bu sebeble yazılarımızı dikkatli takip etmenizi öneriririz..

  • Merkez Bankası’nın 12 puana ulaşan faiz indirimleri TL’yi baskı altında tutmaya devam ederken, Noel ve yıl başı tatilleri nedeniyle hacimlerin azaldığı piyasada dolar/TL’de 5.95 civarında hareket sürüyor.
  • Piyasalar bu hafta açıklanacak olan enflasyon verisini izliyor. Piyasalarda takip edilen konular arasında ABD ile ilişkiler, Suriye başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler, AB ile ilişkiler ve sert faiz indirimleri ardından TL’nin gerileyen reel faizi yer alıyor.
  • IMF de Cuma günü yayınladığı değerlendirmesinde Türkiye’nin parasal gevşemesinin “çok ileri gittiğini” söyleyerek, Ankara’nın maliye politikasının ana politika çıpası olmaya devam etmesi çağrısı yaptı.
  • Jeopolitik risklere eklenen bir diğer gelişme ise Libya konusu. Son olarak Libya’nın uluslararası tanınırlığı olan hükümeti, Doğu Libya Güçleri’nin başkent Trablus’u ele geçirmesini önlemek için resmi olarak Türkiye’den askeri destek sağlamasını isterken, TSK’nın Libya’da faaliyetine ilişkin tezkerenin 2 Ocak’ta TBMM gündemine gelmesi planlanıyor.
  • Öte yandan piyasada TCMB’nin likidite adımları da yakından izleniyor. TCMB fonlamasını son dönemde repo piyasasından swap piyasasına kaydırırken, açık piyasa işlemleri ile sisteme fonlama sağlar konumdan sistemden likidite çekiyor konuma geldi. Bunun sonucunda geçen hafta TL’de gecelik faizler politika faizinin 150 baz puan altında ve TCMB’nin faiz koridorunun da alt bandı olan %10.50 seviyesinde oluştu.Geçen yıl 200 milyar TL’ye yaklaşan bankacılık sisteminin fonlama ihtiyacı son günlerde oldukça azalmış, bunda TCMB’nin ZK adımları, swap işlemleri ve yıl sonuna gelinmiş olması gibi geçici faktörler etkili oldu.Benzer şekilde önceki haftalarda da swap faizleri %3.4’e kadar geriledikten sonra haftayı %7.5 civarında tamamladı. Cuma günü itibarıyla ise net fonlama yeniden yaklaşık 10 milyar TL artıya geçti, gecelik TL piyasasında repo faizi de %10.50 yerine %11.1 civarında oluştu.
  • Piyasada bu sürecin kalıcı olup olmayacağı, yani bankanın politika faizi yerine faiz koridorunun alt bandını %10.50 kullanıp kullanmayacağı yakından takip ediliyor. TL faizlerindeki uygulanan likidite politikaları ile alakalı ancak bankacılar yılsonu Hazine ödemeleri kaynaklı oldukça artan TL likiditesinin bu süreçteki etkisi konusunda da hemfikirler. Bu TL faizlerindeki politika faizinin altında oluşmasının kalıcı bir süreç olduğu konusundaki izlenimi de zayıflatmış durumda.
  • Öte yandan TCMB bu haftasonu finansal istikrarı ve reel kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık uygulamasını desteklemek amacıyla, yabancı para (YP) zorunlu karşılıkları (ZK) reel kredi büyümesi ile ilişkilendirdi, kredi büyümesi düşük bankalar için YP ZK 200 bp arttı. Değişiklikle %5-15 reel kredi büyümesi koşullarını sağlamayan bankalar için piyasadan 2.9 milyar dolar karşılığı likidite çekilmiş olacak.
  • Geçen hafta genelk olarak 5.95 civarında hareket eden dolar/TL  haftayı 5.95 seviyesinden kapadıktan sonra bu sabah saat 0854’te 5.9445/5.9470 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.3021/6.3052, euro/TL 6.6500/6.6750 seviyesinde.
  • dolar/TL’nin 5.95 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareketin 6 seviyesine doğru güçlenebileceği belirtilerek, “Libya konusundaki gelişmeler, yaptırımlar gibi konular kur için etkili olması beklenen gelişmeler olabilir. Ancak şok yükseliş şeklinde bir beklentimiz bulunmuyor” denildi. Tahvil bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi Cuma günü valörde son işlemde %12.31 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Mayıs ayında %21 seviyesindeydi.
  • İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot piyasada ortalama bileşik getiri %11.71, valörde son işlem %11.68 oldu.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar