Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

16 Kasım 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • GDANSK, 16 Kasım (Reuters) – Asya borsaları, koronavirüs aşısının yarattığı iyimserliğin yanı sıra Çin ile Japonya’dan gelen güçlü ekonomik verilerin artan koronavirüs vakaları konusundaki endişelere baskın çıkmasıyla rekor seviyede yükseldi.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %1 yükselişle 1987’deki kuruluşundan bu yanaki zirvesine çıktı. Japonya’nın Nikkei endeksi 29 yılın zirvesinde işlem görürken, Güney Kore’nin Kospi endeksi 2018 başından bu yanaki en yüksek seviyesinden işlem gördü.S&P 500 vadelileri, endeksin Cuma günkü rekor kapanışından sonra bugün %0.6 artarken, Nasdaq 100 vadelileri ise %1 yükseldi. Japonya’nın beklentileri aşan ve rekor seviyedeki çeyreklik ekonomik büyümesi ve Çin’in Ekim’de beklentilerin üstünde gelen sanayi üretimi de piyasalardaki iyimser havaya katkıda bulundu.
  • Dolar, diğer başlıca para birimleri karşısında gerilerken, euro ve sterlin ise İngiltere’nin Avrupa Birliği ile Brexit sonrasındaki ticari anlaşma görüşmelerinde ilerleme sağlayabileceğine yönelik belirtilerle kazanım gösterdi.Artan koronavirüs vakalarının getirdiği endişeler ve potansiyel koronavirüs aşısının verdiği umutlarla birlikte piyasalardaki yatırımcı risk iştahı karışık bir seyir izledi. Dolar, diğer para birimlerinin karma sepeti karşısında 92.565 seviyesini görerek hafif şekilde geriledi.Euro, %0.16 yükselişle 1.1854 dolar seviyesinde işlem gördü.
  • Petrol fiyatları, OPEC+ grubunun mevcut üretim kısıtlamalarını devam ettireceği konusundaki umutların artan koronavirüs vakaları kaynaklı düşük talebin yarattığı endişeleri azaltmasıyla önceki işlem günündeki kayıplarının bir kısmını telafi ederek yükseldi. Brent ham petrolünün Ocak vadeli varil fiyatı %1 artışla 43.22 dolar seviyesine çıkarken, ABD hafif ham petrolünün Aralık vadeli varil fiyatı ise %1.4 artışla 40.67 dolar seviyesine çıktı.Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomileri olan Çin ve Japon ekonomilerinin yükselişe geçtiğini gösteren veriler de petrol fiyatlarını destekledi.
  • Altın fiyatları doların gerilemesiyle 1 haftalık zirvesine çıktı.ABD’deki artan koronavirüs vakaları pandeminin ekonomik toparlanmaya olan etkileri konusundaki endişeleri arttırdı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.2 artışla 1,892.15 dolar seviyesine çıkarken, ABD altın vadelileri ise %0.3 artışla 1,892.20 dolar seviyesine yükseldi.
  • İSTANBUL, 16 Kasım (Reuters) – Türk varlıklarının risk priminin belirgin şekilde azaldığı geçen haftanın ardından TL yeni haftaya yatay bir başlangıç yaparken, piyasalarda PPK kararı bekleniyor.Ekonomi yönetiminin geçen hafta değişmesi ve yeni ekonomi yönetiminin “güven ve krebilite”yi ön plana çıkaran açıklamalarına destek vermesinin ardından geçen hafta TL dolar karşısında %10’a yakın değer kazandı. Yabancı bankalar ekonomi yönetimindeki değişikliğin ardından müşterilerine TL’de ağırlık artırmalarını tavsiye ederken Türkiye’nin risk priminin göstergesi olan beş yıllık CDS’ler ise 520 baz puanlı seviyelerden 402 baz puana düştü. Borsa İstanbul bankacılık endeksi %23, BIST-100 endeksi %8 yükseldi.Yatırımcılar ekonomi yönetimindeki değişikliğin para politikasına ilk somut yansımasını ise TCMB’nin Perşembe günü açıklayacağı faiz kararında görecekler. Reuters anketine göre Merkez Bankası’nın (TCMB) Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantısında politika faizini 475 baz puan artırarak %15’e yükselteceği tahmin ediliyor.Gerçekleşmesi halinde bu faiz artışının piyasalardaki faizlere belirgin bir yansıması olması beklenmiyor. Gecelik faizler hali hazırda %14.75, TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyet (AOFM) ise %14.56 seviyesinde. Ancak yine de piyasalar faiz kararını şu ana kadar yapılan açıklamaların ilk sınavı olarak görüyorlar. Bugün izlenecek veriler arasında ise 1000’da yayımlanacak Ekim ayı konut satış istatistikleri ve 1100’de yayımlanması beklenen Ekim ayı bütçe gerçekleşmeleri bulunuyor.Önceki hafta gördüğü tarihi zirve olan 8.58’den Cuma akşamı 7.66’ya kadar gerielyen dolar/TL bu sabah 0859 itibarıyla 7.6500 seviyesinden işlem gördü.
  • Ekonomi yönetimindeki değişiklik öncesinde TL reel bazda tarihin en düşük değerlerinde işlem görürken, yabancı yatırımcılar da Türk varlıklarındaki pozisyonlarını tarihi düşük seviyelere çekmiş durumda idiler. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre yabancı yatırımcılar sadece birkaç günde Türkiye piyasalarına 3 milyar dolara yakın giriş yaptı. Bankacılar geçen haftanın son üç gününde ana belirleyicinin yabancı yatırımcı girişi olduğunu söylemişlerdi.Son verilere göre lokallerin döviz ve altın cinsi varlıkları, 6 Kasım’da biten haftada 3 milyar dolar artarak 224.2 milyar dolarla yeni zirveye yükseldi. TL’deki getiriyi yeterli görmeyen lokaller sadece bu yıl başından beri 30 milyar dolar değerinde döviz aldılar. Bu alım TL’deki değer kaybının artmasını sağladı.Yabancılar ise swap sınırlamaları, güven, para politikası endişeleriyle Türkiye pozisyonlarını son belirgin azaltmaya devam ediyorlardı. Yabancıların bono varlıkları %20-25’lerden üç yılda %3’lü seviyelere geriledi. Hisse senetlerindeki net çıkış 6 milyar dolara yükseldi.
  • Bankacılar yabancı girişine henüz lokallerin katılmadığına dikkat çekiyorlar. Dövizde hem alım hem satım yönünde işlem yapan lokallerin yabancı yatırımcılara katılması halinde TL’deki değer kazancının 7.5’lere doğru sürebileceğini belirtiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar