Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

28 Eylül 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 32.97 milyonu aşarken, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 993,998 kişiye yükseldi. Salgın 2019 yılı Aralık ayında Çin’de belirlenen ilk vakalardan sonra şimdiye kadar 210 ülke veya bölgede görüldü.
  • Geçen hafta itibari ile TCMB para kurulunda aldığı süpriz faiz artırım kararı (+200 baz puan) pratikte bütün oyuncular tarafından olumlu karşılansa da jeopolitik yaşanan gelişmeler geçen hafta tüm iyimserliğin üstünü örtmüş durumda.Ayrıca Mevduat faizlerinde bu faiz artırımının etkisi görülmemesi ve USD talebinin devam etmesi sebebi ile faiz kararı öncesi seviyelere geldiği görüldü .Hafta sonu Dağlık karabağ azerbeycan ermenistan arasındaki sıcak çatışmalar kısa vadede jeopolitik sorun demetine yenisini eklemiş oldu .Bu nedenle gece USDTRY 7,8000 seviyesini görüp bu sabah açılış itibari ile 7,6500-7,6800 seviyesindeyiz .

  • GDANSK, 28 Eylül (Reuters) – Asya borsaları, Çin hisse senedi piyasalarının öncülüğünde yükseldi. ABD Başkanlık seçim münazarası öncesinde yatırımcıların temkinli olduğu görülürken artan koronavirüs vaka sayıları ekonomik toparlanma beklentilerini zayıflatıyor.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.5 artışla 550.47’ye çıktı.Japonya’nın Nikkei endeksi %0.75 yükselirken, Çin lokomotif hisseleri ise %0.85 arttı.Hafta sonu gelen verilerde Çin’in sanayi şirketlerinin Ağustos’ta üst üste dördüncü ayda olmak üzere kârlarını arttırdıkları görüldü.Asya’daki kazanımlar genel olarak Wall Street’in Cuma günkü yükselişini izlese de, analistler ekonomik büyüme beklentilerin azalmaya başlamasından dolayı bu kazanımların kısa ömürlü olacağını tahmin ediyorlar.COVID-19 vakaları dünya genelinde toplam 33 milyona yaklaşırken, virüsten dolayı şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı ise 992,470 oldu.Yatırımcıların odağı Salı günü Başkan Donald Trump ve rakibi Joe Biden arasında yapılacak olan başkanlık seçim münazarasının ilk aşamasında olacak.

  • Dolar, ABD’deki yoğun veri takvimi ve siyasi gelişmeler öncesinde ekonomik toparlanma konusundaki kaygıların hâlâ devam etmesiyle başlıca para birimlerinden oluşan sepete karşı iki aylık zirvesinin yakınında işlem gördü.Her ne kadar, ABD borsasındaki Cuma günkü yükseliş güvenli liman olarak görülen doların yükselişini frenlese de, pandemiden ve siyasi belirsizliklerden toparlanmada yavaşlama belirtileri görülmesi nedeniyle yatırımcılar temkinli kaldılar.Dolar endeksi çok az bir değişimle 94.530’da işlem gördü.Euro Cuma günü iki aylık dip seviyesi olan 1.16125 dolara düştükten sonra bugün 1.1635 dolar seviyesinde işlem gördü. Sterlin ise Çarşamba günü gördüğü iki aylık dip seviyesinin hemen üzerinde 1.2767 dolarda işlem gördü.ABD’de reel getiri olarak da bilinen enflasyon korumalı tahvillerin getirisi bu ayın başında rekor dip seviyeye düştükten sonra neredeyse 20 baz puan yükseldi. Genel olarak, reel ya da nominal bazda yüksek getirilerin para biriminin değer kazanmasını sağlıyor. İşlemciler son birkaç ayda ABD reel getirileri ve dolar arasında güçlü bir korelasyon olduğunu belirtiyorlar.

  • ANKARA, 28 Eylül (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yükseltmesinin ardından likidite adımlarını bugün yeniden şekillendirmeye başladı. TCMB neredeyse iki ay aranın ardından tekrar piyasaya politika faizi ile fonlama sağlamaya başlarken bankacılar PPK öncesi %10.69 seviyesindeki ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin (AOFM) ilk aşamada %11’e, ardından %11.50-11.75 bandına yaklaşmasını bekliyorlar.Faiz kararı ile başlayan değişimle birlikte, BDDK’nın yabancı yatırımcıların TL swap işlemlerine getirdiği sınırlamayı kısmen gevşeten kararı da piyasa için önemliydi. Karar bugün TL cinsi yatırım araçlarında iyimseliği kuvvetlendirdi. TCMB bugün Ağustos başından beri ilk kez bugün %10.25 seviyesindeki yeni politika faizinden haftalık fonlama sağladı. Fonlama tutarı 5 milyar TL oldu. Beklenti TCMB’nin %11.75 gecelik ve %10.25 haftalık vadedeki fonlamaların ikisini birden kullanılarak ortalama fonlama maliyetini artırmaya devam etmesi yönünde.

  • TCMB’nin politika faizinden yaptığı fonlamanın sınırlı kalması bekleniyor. Merkez bankasının sisteme sağladığı toplam fonlama yaklaşık 250 milyar TL tutarında. Politika faizi bu kümülatif tutara, bugün %10.25 seviyesinden haftalık vadede 5 milyar TL ile girdi.TCMB’nin likidite sağlarken daha çok %11.75 seviyesindeki gecelik fonlamayı kullanacağı beklenirken ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin de kademeli olarak %11.50-%11.75 bandına yaklaşacağı tahmin ediliyor. Benzer şekilde BIST’te gecelik faiz oranlarının ve TLREF faizinin de %11.75 te oluşması öngörülüyor.Merkez Bankası dün dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizini 200 baz puan artırarak %10.25’e yükseltti. Faiz koridorunun üst bandı %11.75’e, geç likidite penceresi faiz oranı %13.25’e yükseltilmiş oldu. TCMB’nin piyasaya sağladığı yaklaşık 250 milyar TL içinde düne kadar en büyük pay 205-210 milyar TL geleneksel yöntemli repo ihalelerine ait. Bu fonlama yönteminde faizi piyasa belirliyor. Bugün geleneksel ihale gerçekleştirmedi. Ancak önümüzdeki dönemde banka likidite yönetimi çerçevesinde bu ihaleleri kademeli olarak yeniden gerçekleştirebilir. Ancak geleneksel yöntemli repo ihalelerinin itfa olması ve fonlama kompozisyonundan çıkması zaman alacak.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar