Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

14 Eylül 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • DANSK, 14 Eylül (Reuters) – İngiltere, Japonya ve ABD Merkez Bankaları’nın bu haftaki para politikaları toplantıları öncesinde yatırımcılar temkinli olsa da Asya borsaları AstraZeneca’nın COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlatmasının ardından koronavirüs aşısı umutlarının yeniden canlanmasıyla yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 11 Mart’ta koronavirüsü salgın ilan etmesinden bu yana Cuma günü itibarıyla altı ay oldu. O zamandan beri, başlıca küresel ekonomiler resesyona girdi ve milyonlarca kişi işini kaybetti, bu da dünya çapındaki merkez bankalarını benzeri görülmemiş canlandırma adımları atmaya sevk etti.Koronavirüse karşı aşı geliştiren ilaç şirketi AstraZeneca, güvenlik denetleme kurumlarından onay çıkmasıyla Cumartesi günü İngiltere’deki COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlattığını duyurdu. AstraZeneca, bir denekte nedeni açıklanamayan bir rahatsızlığın ortaya çıkmasının ardından aşının son aşama testleri de dahil olmak üzere küresel testlerine 9 Eylül’de ara vermişti.
  • LONDRA, 14 Eylül (Reuters) – Koronavirüse karşı aşı geliştiren ilaç şirketi AstraZeneca denetleyici kurumlarından onay çıkmasıyla Cumartesi günü en ileri seviyedeki aşılardan biri olan İngiltere’deki COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlattığını duyurdu. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar ile geliştirilen aşının son aşama testleri geçen hafta İngiltere’de bir denekte rahatsızlığın ortaya çıkmasının ardından durdurulmuş ve aşının kısa bir sürede piyasaya sürülemeyeceğine dair şüphe yaratmıştı.AstraZeneca, “Dünya genelinde aşı denemelerine uluslararası düzenleyici kurumların ve bağımsız komitelerin aşının güvenliğini inceleyebilmesi için standart gözden geçirme süreci kapsamında 6 Eylül’de gönüllü olarak aşılamaya ara verdik” açıklamasına bulundu.Şirketin açıklamasına göre güvenlik denetim kuruluşu İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetim İdaresi’ne aşının denemelerinin devam edilmesinin güvenli olduğunu bildirdi.İngiltere’de rahatsızlanan hastanın nadir görülen çapraz omurilik iltihabı olarak adlandırılan kemik iltihabı enfeksiyonuna bağlı nörolojik semptomlardan yakındığı belirtilmişti.İngiltere’deki testler tekrar başlamış olsa da diğer ülkelerdeki testlerin ne zaman tekrar başlayacağı hakkında bilgi verilmedi.
  • İSTANBUL, 14 Eylül (Reuters) – Türkiye’nin sismik arama gemisi Oruç Reis planlı bakım için Akdeniz’de Yunanistan’ın hak iddia ettiği kesimde yürüttüğü çalışmalara ara verip Antalya limanına dönerken, Yunanistan durumu iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak için atılmış olumlu bir ilk adım olarak niteledi.Yunanistan ile Türkiye’nin Akdeniz’de birbiriyle örtüşen egemenlik iddiaları bulunuyor. İki ülke arasındaki gerilim son haftalarda artarken, Türkiye’nin Yunanistan’ın hak iddia ettiği kesime gönderdiği Oruç Reis gemisi gerilimin tırmandıran sebepler arasında yer alıyordu. Ay başında geminin görev süresinin 12 Eylül’de dolacağı belirtilmişti.Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis dün yaptığı açıklamada geminin limana dönüşünü memnuniyet verici olarak niteledi.Selanik’te konuşan Mitsotakis, “Oruç Reis’in dönmüş olması pozitif bir ilk adım. Devamının geleceğini umuyorum. Türkiye ile görüşmek istiyoruz ancak provokasyonların olduğu bir ortamda değil” dedi.Ankara Doğu Akdeniz’deki gerilim nedeniyle Avrupa Birliği’nin yaptırımları ile karşı karşıya kalabilir. Avrupa Birliği gerilimde Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu belirtmiş olsa da Aralarında Almanya’nın da olduğu birçok ülke sorunun müzakere ile çözülmesini istiyor.Mitsotakis, “Yaptırımlar listesi (Türkiye’ye karşı) bir seçenek olarak elimizde. Devreye almayı arzulamıyoruz ancak karşı taraf makul yolları izlemezse bu yapılır” dedi.Enerji Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada da, “Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir… Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir” denildi.
  • İSTANBUL, 14 Eylül (Reuters) – Kredi dereceledirme kuruluşu Moody’s yurtdışı finansman kaynaklı kırılganlıkların artması nedeniyle ödemeler dengesi krizi ile karşı karşıya kalma ihtimalinin yükselmesini gerekçe göstererek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe indirdi.Moody’s, Cuma gecesi yayımladığı değerlendirmeye göre kredi notunu B1’den B2’ye indirirken görünümü de “negatif” olarak bıraktı. Negatif görünüm gelecek 18 ay içinde üçte bir ihtimalle kredi notunun düşürülebileceğine işaret ediyor.Değerlendirmede not indiriminin gerekçeleri, “Dış kırılganlıkların ödemeler dengesi krizi şeklinde sonuçlanma ihtimali artırmıştır. Türkiye’nin kredi profili üzerindeki riskler arttıkça ülkenin kurumlarının karşılarına çıkan sorunları gidermekte isteksiz oldukları veya etkin olamadıkları gözükmektedir. Uzun yıllardır kredi (notu) alanında Türkiye’nin kuvvet kaynaklarından olan mali koruma tamponları zayıflamaktadır” olarak özetlendi.Moody’s görünümün “negatif” olarak bırakılmasının nedenini ise gelecek yıllarda mali göstergelerdeki bozulmanın tahmin edilenden daha hızlı gerçekleşebilme ihtimalinden kaynaklandığını belirtti. Ayrıca kurum ve politika belirleyicilerin sorunlara verdiği tepki ve cevapların “yetersiz” kalmasından kaynaklanan risklerin önümüzdeki yıllarda Türkiye’yi “tam ölçekli bir ödemeler dengesi krizi” ile karşı karşıya bırakma ihtimalini artırdığını gerekçe gösterdi.Kuruluş ayrıca Türkiye’nin Avrupa Birliği ve ABD ile ilişkileri ve Doğu Akdeniz’den kaynaklanan gerilimin potansiyel bir krizi hızlandırabileceğine dikkat çekti.Kuruluş bu yıl TL’nin değerini korumak için TCMB’nin attığı “başarısız girişimler” nedeniyle Türkiye’nin zaten birkaç yıldır gerilemekte olan döviz rezervlerinin 20 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indiğine belirtti.Değerlendirmede, “Türkiye brüt rezervlerini artırmak için… birçok girişimde bulundu. Ancak nereden bakılırsa bakılsın vadesi yaklaşan dış borç ödemeleriyle karşılaştırıldığında (döviz rezervi) tamponu sıradışı düzeyde düşük… Net ve brüt rezervler geriledikçe Türkiye’nin ağır bir ödemeler dengesi krizi ile karşı karşıya kalma ihtimali artıyor” denildi.Değerlendirmede ekonomi yetkililerinin ülkedeki yapısal sorunların farkında olduğunun düşünüldüğü belirtildi ancak, “Son yıllarda başlatılan politikaların makro ekonomik sorunların altında yatan ana sebepleri gidermekte yeterli olamaması ekonomideki bu kırılganlıkları ortadan kaldıracak bir irade veya kapasite eksikliğine işaret ediyor” denildi.Raporda önceki yıllarda Türkiye’nin kredi notu açısından güçlü yönlerinden olan kamunun mali gücünün kur krizi ve salgın hastalıkla birlikte zayıfladığına dikkat çekildi.Değerlendirmede Türkiye’nin borç yükü ve borçlanma maliyetinin artmasını beklediği belirtilerek, “Baz senaryomuza göre ekonominin 2020 yılında yaşadığı şoktan sonra tekrar büyümeye dönmesi, yaklaşık %2 olan faiz dışı açık ve artan borç yükünün izlediği yukarı yönlü trendin etkilerini tam olarak ortadan kaldıramayacak” denildi.
  • WASHİNGTON, 11 Eylül (Reuters) – ABD’de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Ağustos ayında %0.4 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetse de istihdam piyasasındaki durgunluk enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi bekleniyor.Reuters anketine katılan ekonomistler TÜFE’nin aylık bazda %0.3 yıllık bazda ise %1.2 artacağını bekliyorlardı.ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre TÜFE Temmuz ve Haziran aylarında %0.6 yükselerek koronavirüs yasakları nedeniyle taleplerdeki azalmadan dolayı yaşanan üç aylık gerilemeye son vermişti.Yıllık bazda Tüfe Ağustos ayında %1.3 artarken bu artış Temmuz ayında %1.0 seviyesindeydi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar