Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

17 Ağustos 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Japonya ekonomisi ikinci çeyrekte koronavirüs salgınının tüketim ve ihracatı vurmasıyla rekor oranda küçüldü. Politikacılar daha büyük önlem paketleri açıklamak için baskı altında kalmaya devam etti.Üst üste üç çeyrektir yaşanan daralma Japon gayrı safi yurtiçi hasılasını (GSYİH) son yılların en düşük seviyesine düşürdü. Japon ekonomisindeki gerileme nedeniye Başbakan Shinzo Abe’nin 2012 yılı sonunda yürürlüğe alınan teşvik politikası ile edinilen kazanımlar yitirildi.
  • Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 21.68 milyonu aşarken, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 768,242 kişiye yükseldi. Salgın 2019 yılı Aralık ayında Çin’de belirlenen ilk vakalardan sonra şimdiye kadar 210 ülke veya bölgede görüldü.
  • Çin Merkez Bankası (PBOC) faiz oranlarını dört ay üstüste sabit tutarken, vadesi gelen orta vadeli borcunu yeniden çevirdi. PBOC’den yapılan açıklamada 700 milyar yuanlık kredinin bir yıl vadeli olacağı ve önceki borçlanmadaki faiz ile aynı kalarak %2.95 faiz oranıyla verileceği ifade edildi.Ekonomistler ülkenin önümüzdeki Perşembe günü açıklanacak Çin’in gösterge borç verme faiz oranında da (LPR) değişiklik yapılmayacağını öngörüyorlar.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmede Libya, Doğu Akdeniz ve Suriye konularının ele alındığını söyledi.Çavuşoğlu, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Dominik Cumhuriyeti’nde, ABD’li mevkidaşı Pompeo ile görüşmesinin ardından Anadolu Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Dominik Cumhuriyeti’nin yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı Luis Abinader Corona’nın davetiyle, Corona’nın yemin törenine katılan Çavuşoğlu, törene katılan ABD’li mevkidaşı Pompeo ile de görüşme fırsatı bulduğuna işaret ederek, görüşmede Libya, Doğu Akdeniz ve Suriye konularının ele alındığını söyledi.Çavuşoğlu, “Yunanistan hep kara propaganda yapıyor. Türkiye’nin haksız olduğunu, uluslararası hukuku çiğnediğini söylüyor. Oysa bizim yaptığımız her şey uluslararası hukuka uygun” dedi.
  • Çin borsalarındaki yükselişten destek bulan Asya borsaları, yatırımcılar uzun vadeli ABD tahvillerinin satışının uzatılıp uzatılmayacağını ve doların üzerinden baskıyı azaltıp azaltmayacağını takip ederken son zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştı.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.5 artışla 565.74 seviyesine yükselerek Ocak’ta gördüğü 574.52 seviyesine yaklaştı.Çin lokomotif endeksi, %2.0 yükselişle Asya borsalarının yükselişine öncülük etti. Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasalara 700 milyar yuan büyüklüğünde orta vadeli kredi sağlarken, krediler için faiz oranını dördüncü ayda da değiştirmedi.
  • ABD’nin geciken ekonomik toparlanmasının yarattığı endişe ile ABD tahvil getirileri ve güvenli limana olan talep ile arasında kalan dolar bu haftaya geçen hafta kaldığı yerden başladı.ABD-Çin ticaret anlaşmasının değerlendirilmesinin ertelenmesiyle anlaşmanın bir süre daha yürürlükte olmaya devam edeceğine dair oluşan iyimserlik bu hafta açıklanacak Fed tutanakları ve Demokratların adayları açıklayacağı kongre öncesindeki belirsizlik nedeniyle sınırlı kaldı.
  • Türkiye’de ve dünyada yayımlanan önemli verilerin ve bazı büyük yabancı şirketlerin bilanço tarihlerinin listesi aşağıdadır.Listede Türkiye ve dış piyasalarda 31 Ağustos’a kadar yayımlanacak veriler yer almaktadır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar