Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

3 Ağustos 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Geçen hafta sizlere yazdığım gibi GBPTRY 9,00 liranın üstüne çıktık.Buralarda biraz soluklansa da GBP konusundaki yıl sonu görüşümüzü koruyoruz 9,40-9,90 aralığında beklentimiz mevcut .

Dünyadan ve Türkiyeden diğer haberlere gelince ;

  • Türkiye’de koronavirüs kaynaklı yeni vaka sayısı dün 995 olurken, 19 kişi hayatını kaybetti.Sağlık Bakanlığı internet sitesine göre Türkiye’de toplam vaka sayısı 233,851’e ulaşırken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı da 5,747’e yükseldi.Dünkü test sayısı 41,301, iyileşen sayısı 1,003 oldu.

  • TÜİK Temmuz ayı enflasyon sonuçlarını bugün açıklayacak-1000 *PMI açıklanacak-1000 *Dış Ticaret açıklanacak-1100

  • Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 18.08 milyonu aşarken, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 687,259 kişiye yükseldi. Salgın 2019 yılı Aralık ayında Çin’de belirlenen ilk vakalardan sonra şimdiye kadar 210 ülke veya bölgede görüldü.LONDRA, 30 Temmuz (Reuters) – Dikkatler tekrar TL’nin üzerinde. İki aydır devam eden istikrarlı gidişatın ardından, dolar/TL’nin 7 eşiğini test etmesi ve TL’nin euro karşısında rekor seviyede değer kaybetmesi sıkıntı olduğunu hatırlatıyor. TCMB’nin net uluslararasi rezervleri 24 Temmuz itibarıyla bir önceki haftaya göre 2.3 milyar dolar düşüşle 28.74 milyar dolara geriledi.TCMB’nin net uluslararasi rezervleri bundan önceki hafta 1.13 milyar dolar azalarak 31.04 milyar dolar olmuştu.TCMB’nin Mayıs ortasında 25.9 milyar dolara kadar gerileyerek son yılların dip seviyesini gören rezervleri, Mayıs sonundan bu yana 29-33 milyar dolar bandında seyrediyor.

  • ANKARA, 30 Temmuz (Reuters) – Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı 3 aylık iç borçlanma stratejisine göre: *Hazine Ağustos’ta toplam 28.1 milyar TL iç borç servisine karşılık 14.4 milyar TL’si piyasadan 19 milyar TL iç borçlanma öngörüyor*Hazine Eylül’de toplam 25.6 milyar TL iç borç servisine karşılık 19.8 milyar TL’si piyasadan 22.5 milyar TL iç borçlanma öngörüyor*Hazine Ekim’de toplam 41.9 milyar TL iç borç servisine karşılık 31.9 milyar TL’si piyasadan 36 milyar TL iç borçlanma öngörüyor*Hazine Ağustos’ta 5 tahvil, 1 sukuk; Eylül’de 5 tahvil, 1 sukuk; Ekim’de 7 tahvil, 1 sukuk ile borçlanacak

  • ISTANBUL, 30 Temmuz (Reuters) – Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Temmuz’da aylık %0.9 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise Haziran ayındaki %12.62’den Temmuz’da %12.10’a gerilemesi bekleniyor.Reuters’ın 13 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Temmuz ayına ilişkin yıllık enflasyon tahminleri %11.85 ila %12.37 bandında yer alıyor. Aylık enflasyonun %0.9 artış göstermesi beklenirken tahmin aralığı ise %0.66-%1.10 bandında.Ekonomisti Enver Erkan, pandemi döneminde oluşan yeni dengeler çerçevesinde üretim hızının etkilenmesinin maliyet etkisi, buna ek olarak faizlerdeki düşüşün özel tüketim alanında yarattığı talebin enflasyonda etkili olduğunu belirterek içinde bulunduğumuz dönemin hedeflenen enflasyon patikasından da sapmaya neden olduğunu söyledi. Sene sonu enflasyon beklentisinin %10 olduğunu fakat bu tahmine yukarı yönlü risklerin bulunduğunu belirten Erkan, “Temmuz enflasyonu, geçen yıl görülen yüksek artış nedeniyle yıllık bazda gerileyebilir” dedi.Merkez Bankası da Haziran ve Temmuz toplantılarında enflasyona ilişkin risklere işaret ederek neredeyse bir yıldır sürdürdüğü para politikasındaki gevşemeye ara verdi ve politika faizini sabit tuttu.Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal yılın üçüncü enflasyon raporu sunumunda Temmuz ayından başlayarak yıllık enflasyonda belirgin bir düşüş öngördüğünü belirtti ve yıl sonu tahminini 1.5 puan artışla %8.9’a yükseltti.”Talep yönlü dezenflasyonist etkilerin yılın ikinci yarısında daha belirgin hale gelmesini bekliyoruz” diyen Uysal, “Enflasyonun Temmuz ayından başlayarak düşüş eğilimine gireceğini öngörüyoruz” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar