Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

27 Temmuz 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

 

  • GBPTRY yolculuğu uzun zamandır sizlere yazdığım gibi 9,00 lira yolculuğuna başladı bize göre yukarıdaki grafiklerin desteklediği bu beklentimizi kısa sürede gerçekleştiğini göreceğiz DİKKAT!!!

  • Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 16.25 milyonu aşarken, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 647,069 kişiye yükseldi. Salgın 2019 yılı Aralık ayında Çin’de belirlenen ilk vakalardan sonra şimdiye kadar 210 ülke veya bölgede görüldü.

  • Almanya, ülkede yeni vaka sayısının iki ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüksek riskli ülkelerden dönen tatilcilere zorunlu koronavirüs testi uygulayabilir.Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada hükümetin insanların temel haklarına saygı duymaya çalışırken virüsün yayılmasını önlemek için de mümkün olan herşeyi yapmak istediğini ifade etti.

  • Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings Türkiye’nin B+ olan kredi notunu teyit etti, görünümü “durağan” olarak belirledi.Cuma gecesi yapılan değerlendirmede şu unsurlar yer aldı:*TL’deki oynaklık ve COVID-19 nedeniyle ekonomik faaliyetteki aksamaya rağman gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) bu yılın ikinci yarısında toparlanmasını bekliyoruz*Türkiye GSYH’sinin bu yılın tamamında COVID-19 salgını nedeniyle %3.3 daralacağını tahmin ediyoruz*Uzun süreli yüksek kredi büyümesi ve cari açığın tahminimizden daha fazla artması gibi makro ekonomik dengesizlikler kredi notunun düşürülmesine yol açabilir*COVID-19 salgınının yarattığı etkinin beklenenden güçlü olması veya kurdaki oynaklığın genel hükümet borcunu tahminlerimizin ötesine taşıması gibi sebeplerle Türkiye’nin görece güçlü kamu maliyesinin bozulması kredi notunun düşürülmesine yol açabilir*Türkiye’nin ekonomik büyümesi orta vadede tahminlerimizden daha yüksek seviyede gerçekleşir ve bu büyüme sürdürülebilir olursa, ve bu esnada dış dengesizlikler azalır ve kamu borç seviyesi artmazsa kredi notu artabilir*Hükümet, bankacılık sistemini güçlendirecek, TCMB’nin rezervlerini ve para politikasının etkinliğini artıracak itibarlı ve şeffaf bir yapısal makro ekonomik reform programı başlatırsa kredi notu yükseltilebilir.

  • Altın, ABD ve Çin’in karşılıklı olark birbirlerinin konsolosluk kapatmalarının ardından yatırımcıların risk iştahının gerilemesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Gelişmeler diğer güvenli liman varlıkları da destekledi. Teknoloji hisselerinin yükselişleriyle direnç gösteren Asya borsaları ise karışık bir seyir izledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %1.3 yükselirken Tayvanlı çip üreticisi TSMC %10’a yakın yükseldi. Japonya’nın Nikkei endeksi %0.5 düştü.S&P 500 vadeli kontratları ise dalgalı işlemlerde %0.4 yükseldi.

  • Altın, ABD-Çin geriliminin ardından en son 2011 Eylül’ünde ulaştığı zirveyi geçerek %1 yükselişle 1,920.9 dolarlık rekor bir seviyeye çıktı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar