Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

13 Temmuz 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

 

  • Bugün sizlere iki adet yukarı paylaştığım son 5 yıllık grafikle en çok takip edilen GBPTRY için uzun zamandır öngörülerimizi destekleyen yukarı beklentimizi paylaşıyorum .Bu grafiklerde görebileceğiniz üzere son 3 yılldır kötümserlik konuları uzun zaman BREXIT korkusu arkasından siyasi belirsizlikler seçimler arkasına COVID olumsuz etkileri derken GBP konusunda belirsizliklerin bir çoğu satın alınmış tarihi dip seviyelere kadar getirilmişti .Biz bu dönemim sonuna gelindiğini ve GBP konusunda olumlu havanın başlayacağını düşünüyoruz .Önünde sadece EU ile ticaret anlaşmala görüşmelerinin sonucuna odaklansada iyisi ile kötüsü ile beraber bu sürecin sonuna geliyoruz .Piyasalar her zaman beklentileri alıp sattığına göre beklentimiz yukarıda siz değerli okurlarla paylaştığım üzere GBPTRY kısa vadede üst bandı kıracağı yönündedir .

  • Türkiye de takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, Mayıs ayında koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin ekonomik etkileriyle birlikte %22.5 ile sert daralması bekleniyor.Reuters’ın altı kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre, sanayi üretiminde daralma beklentisi %16.6 ile %31.4 bandında yer alıyor.Türkiye’de sanayi üretimi, ekonominin resesyondan çıkmasıyla üst üste altıncı ayda da büyüme göstererek Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7.5 artış göstermişti.Ekonomi, 2018 yılındaki kur krizinden sonra 3 çeyrek boyunca daraldıktan sonra 2019 üçüncü çeyrekte %0.9, dördüncü çeyrekte ise beklentilerin üzerinde %6 büyüdü. 2020’nin ilk çeyreğinde büyüme %4.5 olarak gerçekleşerek beklentilerin altında kalmıştı.Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespiti ardından Mart ayının ikinci yarısından itibaren salgın sürecinde alınan tecrit önlemleri ile bir çok işyeri kapatılmış, bazı fabrikalar geçici olarak üretime ara vermişti.Sanayi üretim endeksi, koronavirüsünün yayılımını önlemek adına alınan tecrit önlemlerinin ekonomiye etkisinin belirgin olarak hissedildiği Nisan’da %31.4 gerileyerek beklentilerin çok üzerinde daralmıştı. Koronavirüs salgınının etkisinin hem iç piyasa hem dış piyasada belirginleştiği Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan ikinci çeyrek ekonomistler ve ekonomi yönetimi tarafından en kötü dönem olarak görülüyor. Haziran ayından itibaren ise tecrit önlemlerin azaltılmasyla daralmanın durması bekleniyor. Ancak bunun ne hızda olacağı halen yakından takip ediliyor.Reuters anketlerinde 2020 için daralma beklentisi %1.3’ten %0.75’e geriledi. Ekonomi yetkilileri koronavirüs sonrasında ise bu yılın sınırlı da olsa pozitif bir büyüme ile tamamlanabileceğini öngörüyorlar.TÜİK Mayıs ayı sanayi üretimi verilerini 13 Temmuz saat 1000’da açıklayacak.

  • Türkiye’de yayımlanan önemli verilerin ve bazı büyük yabancı şirketlerin bilanço tarihlerinin listesi aşağıdadır.Listede Türkiye ve dış piyasalarda 31 Temmuz’a kadar yayımlanacak veriler yer almaktadır.

TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ GÖSTERGELER

Tarih

Saat

Gösterge

Dönem

Birim

Tahmin

Önceki

13/07

1000

Cari denge

Mayıs

$ mlyr

-5.06

13/07

1000

Sanayi üretimi

Mayıs

%

-31.40

13/07

1430

TCMB beklenti anketi (TÜFE)

Temmuz

%

9.54

16/07

1100

Bütçe dengesi

Haziran

TL mlyr

-17.30

20/07

1730

Merkezi yönetim borç stoku

Haziran

TL mlyr

1,633.4

23/07

1000

Tüketici güven endeksi

Temmuz

62.60

23/07

1400

TCMB politika faizi

Temmuz

%

8.25

27/07

1000

Kapasite kullanım oranı

Temmuz

66.0

27/07

1000

Reel kesim güven endeksi

Temmuz

92.6

29/07

1000

Dış ticaret dengesi (nihai)

Haziran

$ mlyr

-3.42

29/07

1100

Giriş çıkış yapanlar

Haziran

%

-99.30

30/07

1000

Ekonomik güven endeksi

Temmuz

73.5

31/07

1000

Turizm gelirleri

Q2

$ mlyr

4.100

  • Koronavirüs salgınının ihracat ve turizm gelirlerinde sert düşüşe neden olması Mart ve Nisan’da cari işlemler dengesini olumsuz etkilerken, cari dengenin Mayıs ayında 4 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Yıl sonunda ise açığın 18 milyar dolar seviyesine yükselmesi öngörülüyor.Reuters’ın toplam 12 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankette yıl sonu beklentileri geçen ay yapılan ankette 7.8 milyar dolar açık seviyesindeyken son ankette belirgin bir yukarı yönlü revizyonla açık beklentisi 18 milyar dolara yükseldi.Revizyonda turizmin zayıf seyri, küresel ekonomik aktivitenin ihracat artışını sınırlaması dikkat çekiyor. Emtia fiyatlarındaki yükseliş de sınırlı da olsa etkili.QNB Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek, geçen sene sonlarından itibaren cari dengenin tekrar bozulma eğilimine girdiğini belirterek, Mart ayı ile birlikte koronavirüs salgınının ihracat ve turizm gelirlerinde çok sert düşüşe neden olduğunu ve Mart ve Nisan’da cari işlemler dengesinde bozulmanın hızlandığını söyledi. Mayıs verilerinin dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayından 1.7 milyar dolar yüksek olduğunu gösterdiğini kaydeden Çiçek, “Turizmde de geçen senenin aynı ayında 2 milyar dolar olan net seyahat geliri bu sene olmayacak. Ayrıca bavul ticareti ve çeşitli hizmet gelirleri de gerileyeceğinden, Mayıs’ta cari işlemler dengesinin 3.9 milyar dolar açık vermesini bekliyoruz” dedi ve ekledi: “Salgının dünyada yayılmaya devam etmesi ve seyahat kısıtlamalarının sürmesi turizmin görünümünü olumsuz etkiliyor. Öte yandan uygulanan makroekonomik teşvikler iç taleple birlikte ithalat talebini de destekliyor. Bu gelişmeleri dikkate alarak, cari işlemler dengesinin yılsonunda 25 milyar dolar seviyelerine genişleyeceğini tahmin ediyoruz.”Ödemeler dengesinin önemli bir bölümünü oluşturan dış ticaret açığı ise Mayıs’ta yıllık bazda %102.7 artarak 3.42 milyar dolara yükseldi.Geçen yılın büyük bölümünde görülen cari işlemler fazlası ekonomik aktivitedeki toparlanma ile artan ithalatın etkisiyle Kasım itibarıyla yerini cari açığa bırakmıştı.Ticaret Bakanlığı öncü verilerine göre, normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber ihracat Haziran’da yaklaşık %16 artış gösterdi. Aynı dönemde ithalat artışı yaklaşık %8 ile daha sınırlı kaldı. Bu trendin ve normalleşme sürecinin takip eden aylarda da ne yönde gerçekleşeceği yakından izleniyor.Mayıs 2018’de yıllık bazda $52.4 milyar yükselen cari açık, TL’nin sert değer kaybı ile birlikte önce ciddi bir düşüş kaydetti daha sonra ise açık yerini fazlaya bıraktı. Cari fazla ise ekonomik toparlanmanın da etkisiyle bu yıla girerken yerini yeniden cari açığa bıraktı.(kaynak REUTERS)
  • TCMB, Mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini 13 Temmuz’da saat 1000’da açıklayacak.

  • Asya borsaları, ABD bilanço yayımlama döneminde yatırımcıların, çoğu şirketin koronavirüs tecritleri nedeniyle düşürdüğü beklentilerini aşacağı konusunda iyimser olmasıyla beş ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.Japonya’nın Nikkei endeksi %1.7 artarken, Güney Kore Kospı endeksi %1.2 yükseldi. Bazı ABD eyaletlerinin rekor seviyede koronavirüs vakası bildirmesine rağmen S&P 500 endeksi vadeli kontratları %0.5 artış kaydetti.EUROSTOXX 50 vadeli kontratları %1.1 artarken, FTSE vadeli kontratları %0.8 yükseldi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar