Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

6 Temmuz 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Asya borsaları artan koronavirüs vakaları nedeniyle ABD ekonomisinde normalleşmenin gecikmesine rağmen aşırı ucuz likidite ile mali destek politikalarından destek bularak dört ayın zirvesine yükseldi.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %1 artarak Şubat ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye yükseldi. Çin’deki lokomotif hisseleri izleyen endeksi geçen haftaki %7 yükselişinin üstüne bir %3 daha ekleyerek beş yılın en üst seviyesini gördü. Japonya’nın Nikkei endeksi de ekonomideki sıkıntılara rağmen %1.3 artış kaydetti.ABD’deki yeni koronavirüs vakalarında tekrar artış gözlenmesine rağmen yatırımcılar Haziran ayında açıklanan ve beklentileri aşan verilerden destek buldu. Dünyanın pek çok borsası geçen haftayı kazanımla kapattı.Temmuz ayının ilk dört gününde ABD’nin 15 eyaletinde yeni koronavirüs vakaları rekor düzeyde arttı. Virüs ABD’de 3 milyon kişiye bulaşırken, Reuters hesaplamalarına göre 130,000 kişinin ölümüne yol açtı. Analistler ekonominin tekrar açılmasından nüfusun %40’ının yararlanamadığını ifade ediyorlar.

  • Dolar, çoğu para birimine karşı pozisyonunu korurken yatırımcılar bugün ABD hizmetler sektöründeki daralmanın devam edip etmediğini gösteren veriye odaklandı. Veri daralmanın durduğuna işaret ederse ekonomik toparlanmanın devam ettiği beklentilerini daha da canlandırabilir.Euro bugün yayımlanacak veriler öncesinde dar bir aralıkta hareket etti. Almanya ve euro kullanan diğer ülkelerde açıklanacak verilerin ticari faaliyet ve perakende satışlarda sert toparlanmaya işaret edeceği düşünülüyor.Yen büyük para birimlerinin çoğuna karşı değer kaybetti. Asya piyasalarının yükselmesi risk iştahını yükseltmiş durumda.ABD’de koronavirüs vakalarında görülen ciddi artış bazı yatırımcıların döviz piyasasında büyük pozisyonlar almasının önüne geçmiş olsa da çoğu yatırımcı büyük ekonomilerin toparlanmaya devam edeceği ihtimaline odaklanıyor.Geçen hafta %0.3 yükselen dolar/yen bugün %0.2 artıda 107.74 seviyesinden işlem gördü. Euro ise dolar karşısında %0.2 değer kazanarak 1.1270 seviyesine yükseldi.

  • GBPTRY için temelde bakış açımız yukarı olmaya devam ediyor.Yukarıda sizlerle paylaştığımız gibi 10 yıllık grafikde bizim tezimizi destekler nitelikte .TL faiz seviyeleri 7,5-8,50 aralığında geldiği dönemde GBPUSD paritesi de tarihinin en düşük seviyelerinde görülmesi her geri çekilişlerde GBP konusundaki oluımlu görüşümüzü kuvvetlendiriyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar