Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

29 Haziran 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

Bu hafta için size gene COVID-19 konusunda olumsuz gelişmeler artan vakaa sayıları ve Dünya Saglık Örgütünün Eylül-Ekim aylarında beklediği ispanyol gribine benzer yüksek risk dönemlerine benzetmesi riskden kaçış algısını kuvvetlendiriyor ;

Dünyadan ;

 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya’da ateşkes ve tarafların diyaloga geri dönme çağrısında bulundu. Kremlin’in iki liderin Cuma günü yaptığı telefon görüşmesinin ardından açıklama yaptı.Fransa, Almanya ve İtalya Perşembe günü siyasi görüşmelerin tekrar başlayabilmesi için Libya’da çatışmaların durdurulması çağrısında bulunmuş ve yabancı ülkelerin Libya’ya müdahaleyi durdurmalarını istemişti.
 • Asya borsaları, yatırımcıların hız kesmeyen koronavirüs salgınından dolayı küresel ekonomiye olan güvenlerini sorgulamaya başlamalarıyla haftaya temkinli bir şekilde başladı.
 • Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.6 düşerken, Japonya’nın Nikkei endeksi %1.3 geriledi, Çin lokomotif hisseleri ise %0.6 düşüş gösterdi.

 • Petrol 40,19 usd ile -2,02% düşüş gösterdi .Bu olumsuz gelişmenin kaynağı artan COVID-19 vakalarındaki artış gösterildi .

 • ABD Ticaret Bakanlığı ABD ekonomik faaliyetinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamalarının Mayıs’ta %8.2 yükselerek 1959’da verinin izlenmeye başlanmasından bu yana en büyük artışı kaydettiğini açıkladı. Tüketici harcamaları Nisan %12.6 ile rekor seviyede gerilemişti.ABD tüketici harcamaları Mayıs ayında güçlü bir şekilde toparlandı ancak gelirlerin düşmesi ve milyonlarca kişinin gelecek aydan itibaren işsizlik ödeneklerini kaybedecek olmasına bağlı olarak bu durum sürdürülemeyebilir.Reuters anketine katılan ekonomistler, Mayıs ayında tüketici harcamalarının %9.0 artmasını bekliyorlardı. Tüketici harcamalarındaki artış COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek için Mart ayı ortasında kapatılan birçok işletmenin yeniden açılmasından kaynaklanıyor.Ancak kişisel gelirler, Mayıs’ta %4.2 gerileyerek Ocak 2013’ten bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Kişisel gelirler hükümetin milyonlarca insana tek seferlik 1,200 dolarlık ödenek vermesi ve COVID-19’un neden olduğu zorluğa karşı mücadele etmek için işsizlik yardımlarını artırmasıyla Nisan ayında %10.8 ile rekor artış kaydetmişti.

 • İngiltere Çevre Bakanı George Eustice İngiltere’nin yeni koronavirüs bulaşma riskinin daha düşük olduğu bazı ülkelerden gelenler için karantina önlemlerini gevşetme planı üzerinde çalıştığını açıkladı.Eustice BBC TV’ye yaptığı açıklamada,”Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’in bunu çok önemsediğini biliyorum, böylece yürürlüğe koyduğumuz karantina hükümleri, riskin düşük olduğu bazı ülkelerle gevşetilmeye başlayabilir” dedi.

Türkiyeden;

 • Enflasyon korkusu artması ile geçen hafta TCMB faiz indirimlerinde uzun aradan sonra ara verdi bir değişikliğe gitmedi sabit bıraktı .

 • TÜİK Haziran ayı ekonomik güven endeksini yayımlayacak. ( Türkiye saati 1000)

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısına başkanlık edecek. (Türkiye Saati 1500)

 • Son iki günde koronavirüs 2,728 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken 33 kişi daha virüsten hayatını kaybetti. Salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 5,097’ye çıktı.Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre 28 Haziran itibarıyla toplam tespit edilen vaka sayısı 197,239, iyileşen vaka sayısı 170,595 kişi oldu. İlk koronavirüs vakasının tespit edildiği 10 Mart’tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 5,097’ye çıktı.Hafta sonunda toplam 93,522 test yapıldı.

 • Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan telefonda görüşerek COVID-19 salgınının etkisini ele aldı.Birçok meselede anlaşmazlık yaşayan iki komşu ülke arasında liderler seviyesinde görüşmeler nadir görülüyor.Yunanistan Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan ve Mitsotakis, koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele yollarını, sınırların yeniden açılmasını ve turist trafiğinin yeniden başlamasını değerlendirdi.Açıklamada, “Mitsotakis ve Erdoğan iki taraflı iletişim kanallarını açık tutmaya karar verdiler” dedi.Konuya yakın bir kaynak, “İki lider, (güvenlik ve askeri konular gibi) yüksek politika konularını ele almadı ancak gerginliğin nispeten yüksek olduğu ve iletişim kanallarının yeniden tesis edilmesi gerektiği konusunda anlaştılar” dedi.

 • Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Haziran’da bir önceki aya göre %0.29 gerilediğini; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2,431 lira, yoksulluk sınırının ise 7,918 lira olduğunu açıkladı.Açlık sınırı geçen yıl Haziran’da 2,067 lira, yoksulluk sınırı 6,733 lira; 2020 Mayıs’ta ise açlık sınırı 2,438 lira, yoksulluk sınırı 7,942 liraydı.Türk-İş raporunda, Covid-19 döneminde çoğu küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin üretime ara vermesi veya kapanmasının işçilerin işsiz kalmasına, ücretsiz izne çıkarılmasına veya kısa süreli çalışmalarına neden olduğu belirtilerek, bu kişilerin ihtiyaçlarının çoğu için borçlanarak geçimlerini sürdürmek durumuyla karşı karşıya olduğuna işaret edildi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar