Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

22 Haziran 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Sizlerinde izlediği gibi Covid-19 salgın süreci halen tüm dünayayı etkisi altına almış durumda bundan ayrı olarak da Dünya üzerinde yaşanan ekonomik durgunluk ve bunların toplumsal etkileri de sıkıntıları beraberinde getiriyor.Sizlere gerek Türkiye gerekse Dünyada yaşanan gelişmeleri kısa kısa aşağıda olduğu gibi paylaşıyorum ;

  • Türkiye’de 21 Haziran’da koronavirüs nedeniyle 23 kişi hayatını kaybederken, 1,192 yeni vaka tespit edildi.Sağlık Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklamaya göre toplam vaka sayısı 187,685’e, bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı da 4,950’e yükseldi.Yapılan günlük test sayısı 21 Haziran’da 40,496 olurken, dün iyileşen hasta sayısı da 1,412 oldu.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hafta sonu Kars Barajı’nın açılışında video konferansla yaptığı konuşmada, koronavirüsle ilgili son vakalar için “Mevzi kaybettiğimizi gösteriyor” dedi.

  • Türkiye’nin Libya’daki duruma davetli olarak müdahalelerinin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi orduya ülke çıkarlarını korumak için yurtiçinde ve yurtdışında operasyon gerçekleştirmeye hazır olması çağrısında bulundu.Libya’da Türkiye’nin desteklediği ülkenin batısına hakim Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) ile ülkenin doğusuna hakim Halife Haftar’a bağlı Libya Ulusal Ordusu (LNA) birkaç yıldır savaşıyor. Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ise LNA’yı destekleyen ülkeler arasında bulunuyor.Sisi, ülkenin batısındaki askeri bölgedeki Mısır Hava Kuvvetleri birliklerini ziyaret etti. Mısır’ın batıdaki komşusu Libya ile 1200 km’lik sınırı bulunuyor. Sisi, pilotlara ve özel kuvvetler personeline yaptığı konuşmada “Burada, sınırlarımızın içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun” dedi.
  • TÜİK, haziran ayına ilişkin tüketici güven endeksi ile mayıs ayına ilişkin yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini açıklayacak.
  • TCMB koronavirüs salgını nedeniyle kredi talebinin arttığına dikkat çekerek bankaların zorunlu karşılık teşvikinden yararlanmak için uymaları gerekli kredi artışı sınırlamalarını yıl sonuna kadar kaldırdı.Eski düzende bankalar TCMB’nin karmaşık bir formül ile belirlediği bir aralıkta kredi büyümesi sağlarlarsa daha az zorunlu karşılık tutabiliyor ve TCMB’de tuttukları bu zorunlu karşılıklara faiz alabiliyorlardı. Açıklamaya göre Döneme özgü kredi talebini karşılamada bankalara esneklik sağlamak amacıyla; yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerinde olan… uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 15’ten küçük olma koşulunun, yılsonuna kadar geçici bir süre için uygulanmamasına karar verilmiştir.”
  • Asya borsaları ve ABD borsası vadeli kontratları açılıştaki kayıplarını telafi ederek artıya geçerken, yatırımcılar koronavirüs salgınından tahrip olan ABD ekonomisinde toparlanmanın artan vaka sayısı nedeniyle uzayabileceği endişelerini üzerlerinden atmaya çalışıyorlar.S&P 500 endeksinin vadeli kontratları %1.05 kayıpla güne başladıktan sonra %0.4 artıya geçti. Japonya’nın Nikkei endeksi de benzer orandkai kayıplarını telafi ederek %0.1 artıya geçmti.
  • Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi neredeyse yatay seyrederken Çin hisseleri %0.3 artışla üç buçuk ayın zirvesine yükseldi.
  • Bu yılın başındaki sert satış baskısının ardından, küresel hisse senedi piyasaları son üç ay içinde dünya genelindeki ekonomiyi canlandırma adımları ve salgının en kötüsünün sona erdiğine dair umutların etkisiyle yükseliş kaydetmişti.
  • Dolar yatırımcıların dünya genelinde koronavirüste ikinci dalga endişeleri karşısında güvenli liman varlıkları tercih etmesiyle geçen hafta kaydettiği ılımlı kazanımları korudu.Avustralya Merkez Bankası başkanı Avustralya dolarının son dönemdeki değer artışından memnun olduğunu ve COVID-19 salgınının etkisinin ilk korkulan kadar kötü olmayacağını söylemedi. Avustralya doları açıklamanın ardından sınırlı artış kaydetti.Dünyadan gelen vaka verileri iyimser olmayı zorlaştırıyor. Dünya Sağlık Örgütü Pazar günü küresel vakalarda rekor bir artış bildirirken, Beijing ve Avustralya’nın Victoria eyaleti bazı virüs kontrol kısıtlamalarını yeniden devreye aldı.Güvenli liman yen, dolar karşısında bu ayın önceki günlerinde gördüğü bir ayın zirvesi olan 106.58’e yakın seyrederek 106.87’den işlem gördü.Dolar başlıca para birimleri karşısında geçen hafta kaydettiği %0.5 kazanımı koruyarak 97.571’de seyretti.

  • GBPTRY için temelde bakış açımız yukarı olmaya devam ediyor.Yukarıda sizlerle paylaştığımız gibi 10 yıllık grafikde bizim tezimizi destekler nitelikte .TL faiz seviyeleri 7,5-8,50 aralığında geldiği dönemde GBPUSD paritesi de tarihinin en düşük seviyelerinde görülmesi her geri çekilişlerde GBP konusundaki oluımlu görüşümüzü kuvvetlendiriyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar