Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

15 Haziran 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Avustralya ve Yeni Zelanda doları Beijing’de ikinci dalga koronavirüs endişelerinin yatırımcıları riske duyarlı para birimlerini satmaya sevk etmesi sonucunda dolar karşısında değer kaybetti.

  • Yuan Beijing’de son günlerde büyük bir toptan gıda pazarıyla bağlantılı onlarca yeni COVID-19 vakası bildirildikten sonra offshore işlemlerde geriledi.

  • İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki ticaret görüşmelerinde yeterince ilerleme kaydedilmemesi endişeleri nedeniyle sterlin dolar karşısında değer kaybetti. İngiliz yetkililer, AB mevkidaşlarına ticaret görüşmeleri için son tarihi bu yıl sonundan sonra daha fazla uzatmayacaklarını söylemelerinin ardından sterlin düşüş gördü.. Sterlin bu hafta bir sınavla karşı karşıya. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Perşembe günü para politikası toplantısı düzenleyecek. BOE’nin niceliksel genişleme programını 100 milyar sterlin (125 milyar dolar) artırması bekleniyor ve bazı analistler gelecekteki büyüme endişeleri nedeniyle daha da büyük bir artış bekliyor.

  • Bir diğer salgının küresel ekonomiye daha fazla zarar verebileceği endişeleri artarken işlemciler ABD’deki koronavirüs vakalarında artışı izliyor.

  • Avustralya doları %0.36 düşüşle 0.6828 seviyesine düşerken, Yeni Zelanda doları %0.43 düşüşle 0.6420’a geriledi.

  • Her iki para birimi de Çin ekonomisi ve küresel emtialarla yakından bağlantılı olması nedeniyle risk iştahı için likit para birimleri olarak işlem görüyor.

  • Yatırımcıların Japonya Merkez Bankası’nın yarın sona erecek para politikası toplantısı öncesinde büyük adımlar atmaktan kaçınmalarıyla dolar yen karşısında hafif değişim göstererek 107.25’te bulunuyor.BOJ toplantısında önemli bir değişiklik beklenmiyor, ancak bazı yatırımcılar başkan Haruhiko Kuroda’nın getiri eğrisi kontrol politikasına artan ilgi konusundaki görüşlerine odaklanabilirler.

  • Petrol Çin’de ve ABD’de yeni koronavirüs enfeksiyonlarının yakıt talebini baskılayabileceği endişelerini artırması sonucunda %2’den fazla gerileyerek geçen haftaki kayıplarını artırdı.Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %2.3 düşüşle 37.84 dolara geriledi.

  • Altın fiyatları Beijing’de koronavirüs enfeksiyonlarında ikinci dalga endişelerinin yatırımcıların risk iştahını azaltmasıyla yatay seyrediyor.Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,729.40 dolar ile yatay seyrediyor.Asya borsaları ve petrol fiyatları Beijing’de koronavirüs enfeksiyonlarından ikinci dalga endişeleriyle yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesi sonucunda gerilerken, Çin’den gelen zayıf veri piyasalarda daha fazla baskı yarattı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.3 gerilerken Avustralya borsası %0.1 ve Güney Kore’nin KOSPI endeksi %0.3 düşüş kaydetti. Küresel hisse senetlerindeki bugünkü kayıplar Mart sonundan beri en sert yükselişi izledi. Ülkelerin koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için devreye alınan kısıtmaları kademeli olarak kaldırması, merkez bankası ve mali destek adımları ve iyimserliğin etkisiyle küresel hisse senetleri güçlü yükseliş kaydetmişti.Beijing’de, son günlerde büyük bir toptan gıda pazarıyla bağlantılı onlarca yeni COVID-19 vakası bildirildikten sonra risk iştahı zayıfladı. Yetkililer merkezi kapattılar ve yakında konutların bulunduğu bölgeleri tecrit altına aldılar.Yatırımcılar ayrıca, Cumartesi günü 25,000’den fazla yeni vakanın bildirildiği ABD’de vakalarda da artış nedeniyle endişeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar