Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

18 Kasım 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar;

  • Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta görüşmesi sonrası yatay bir seyir izlemeye devam ederken, piyasada iç gündem ve küresel risk iştahı takip edilecek. Sayın Erdoğan ve Trump’ın ikili görüşmesinin de gerçekleştiği Kasım ayında dolar/TL 5.6865-5.7960 bandında bir seyir izledi. Geçen haftaya 5.76 seviyesinden başlayan ve ABD ziyareti öncesinde 5.7960 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, haftanın kalanında ise 5.76 civarında genel olarak yatay bir seyir izledi. Kur bu sabah güne saat 0835’te 5.7460/5.7520 seviyesinde başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 6.0504/6.0570, euro/TL ise 6.3548/6.3620 seviyesinde. Ekim ayında bütçe gelirleri +%5.2, vergi gelirleri +%12.5, bütçe gideleri +%18.9 ve faiz hariç bütçe giderleri +%16 artış kaydetti. Böylece 12 aylık kümüle açık -101.7 milyar TL’den -111.2 milyar TL’ye tırmandı. Yılın 10 aylık performansı dikkate alındığında geçen yıl -62.1 milyar TL açık veren bütçe dengesi, bu yıl -100.7 milyar TL açık verdi. Anılan dönemde gelirler +%18.1, vergi gelirleri +%6.3, giderler +%22.2 ve faiz hariç giderler +%20.6 artış gösterdi. Piyasada yakından izlenen Sayın Erdoğan-Trump görüşmesine yönelik olarak analistler görüşmelerin dostane bir ortamda geçtiğini ve genel çerçevede olumlu olduğunu ancak S-400, yaptırımlar, Halkbank gibi konularda net mesajların verilmemesi nedeniyle görüşmelerin piyasada ilk etapta nötr bir etki yarattığını belirtiyor. Bu çerçevede piyasalar bu ana konularda ABD tarafından atılacak adımları izleyecek. Piyasalarda yönü değiştirecek önemli bir haber akışının olmaması halinde, 12 Aralık’taki PPK toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle TL’de baskı da görülebilir. TCMB son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle %14’e çekti. Erdoğan bu hafta sonunda yaptığı açıklamalarda faiz oranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020’de enflasyonun da tek haneli rakama gerileyeceğini söyledi.
  • Trump, geçen hafta sayın Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi “fevkalade” olarak nitelerken, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesini isteyerek ikili ilişkilerin önünde “ciddi bir sorun” olarak nitelendirmişti. Sayın Erdoğan ise ABD dönüşü, F-35 uçakları hakkında “Temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu bir netice alırız. Fakat ben burada Trump’ı çok daha olumlu gördüm. Yaklaşımlarında daha yapıcı gördüm” derken, S-400’ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik hakları üzerinde bir tasarruf olarak gördüklerini ve doğru bulmadıklarını belirtmişti. Türkiye’nin Rus savunma sistemi S-400’leri satın alması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye’yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu. TL’nin yanı sıra tahvil piyasaları Halkbankve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor.
  • Küresel piyasalarda ise Çin’in faiz indirimi dünyanın en büyük ikinci ekonomisine daha fazla destek verileceği spekülasyonlarını canlandırdı. Çin Merkez Bankası (PBOC) yedi günlük ters repo faiz oranını beş baz puan düşürerek %2.50’e indirdi. Bu adım tahvil getirilerini düşürürken yuanı destekledi. Beijing’in son politika değişikliği, ABD ile ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydetme konusunda daha ciddi olacağı beklentilerini de artırdı. Çin devlet medyası iki tarafın Cumartesi günü telefonda “yapıcı görüşmeler” yaptıklarını bildirdi. Bu telefon görüşmesi Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında gerçekleşti. Küresel piyasalarda ise Trump’ın azli konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri de yakından izlenmeye devam ediliyor. Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda. Gösterge 10 yıllık tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.41 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.12 seviyesinde gerçekleşti.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar