Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

8 Haziran 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

  • Kuresel piyasalar, ABD tarımdışı istihdamındaki beklenmedik düzelmenin dünya genelindeki ekonomilerin pandemi kaynaklı aksaklıklardan hızlıca toparlanacağına dair iyimserliği arttırmasıyla hafif bir yükseliş gösterdi.
  • Petrol fiyatları, OPEC ve birlikte hareket ülkelerin Temmuz sonuna kadar rekor seviyede arz kısıntısı yapma konusunda anlaşmalarından sonra ilk baştaki kazanımlarını geri vererek neredeyse yatay seviyede işlem görmeye başladı.
  • Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Rusya ve birlikte hareket eden ülkeler Cumartesi günü rekor petrol üretimi kesintilerini Temmuz ayı sonuna kadar uzatma konusunda anlaştılar. OPEC+ olarak bilinen grup, Mayıs ve Haziran aylarında üretim kotalarını aşan Nijerya ve Irak gibi ülkelerden bunu Temmuz-Eylül aylarında ekstra kesintiler yaparak dengelemelerini talep etti. OPEC+ başlangıçta Nisan ayında, koronavirüs krizi nedeniyle çöken fiyatları desteklemek için arzı Mayıs-Haziran aylarında günde 9.7 milyon varil azaltma konusunda anlaşmıştı. Bu kesintiler Temmuz’dan Aralık’a kadar günde 7.7 milyon varile düşecek. Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman OPEC+ bakanlarının telekonferansında yaptığı açıklamada, “Petrol tüketen büyük ekonomiler salgın nedeniyle devreye alınan tecrit uygulamalarından çıktıkça talep tekrar artıyor. Ancak henüz sorunları geride bırakmış değiliz ve önümüzde zorluklar devam ediyor” dedi.
  • Dolar, ABD tarımdışı istihdamındaki beklenmedik artışın ekonomik toparlanmayla ilgili umutları artırmasıyla okyanusya para birimleri ve İngiliz sterlini karşısında değer kaybetti.
  • Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, Çin ile olan ihracat verilerinin beklenenden daha az bir düşüş göstermesiyle Ocak ayından beri olan en yüksek seviyesine çıktılar.
  • Öte yandan yatırımcıların Çarşamba günü sona erecek iki günlük Fed toplantısından çıkacak sonuca odaklanmalarıyla uzun vadeli ABD Hazine tahvil getirilerinin artması sonrası ABD doları yen karşısında, iki aydan uzun bir süredir olan en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.
  • Koronavirüs tecrit uygulamalarının kalkması ve ekonomilerin yeniden açılması sonrası yatırımcıların toparlanma sinyallerine odaklanmalarıyla birlikte para piyasalarındaki algı ciddi bir şekilde düzeldi.
  • Tokyo’daki IG Securities’in kıdemli forex uzmanı Junichi Ishikawa, “Emtialar ve gelişmekte olan piyasaların para birimleri, ekonomik toparlanma konusundaki umutlarla birlikte dolar karşısında yükseliyorlar
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar