Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

11 Mayıs 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

  • GBPTRY Uzun bir zamandır beklentilerimiz çerçevesinde yukarı hareketini yapmaya devam ediyor.Yukarıda grafikte olduğu gibi GBPTRY seyri yukarı ara vererek devam edecek gibi görünüyor .Brexit ve salgın kötü tecrübeleri ingiltere ekonomisini çok uzun zaman bozmuş durumda olmasına rağmen önmüzdeki dönem itibari ile toparlanmaya başlanacağı USA ikili ticaret görüşmelerine başlanacağı ve olumlu beklentiler çerçevesinde sonuçlar beklenmekte.GBPUSD paritesinin tarihi dip seviyelerinde olduğunu düşündüğümüzde orda bir yukarı hareketle beklentilerimiz gerçekleşmesi hiç süpriz olmayack gibi duruyor .
  • *Dış piyasalarda öne çıkan bir konu Almanya Anayasa Mahkemesi’nin ECB tahvil alım programına yönelik kararıydı. Buna göre mahkeme genel anlamda ECB’nin niceliksel gevşeme programını onaylamakla beraber bazı konuların anayasaya aykırı olduğunu, programın AB anlaşması ile desteklenmediğini kaydetti. Mahkeme bazı konuların netleşmesi açısından ECB’ye 3 ay süre tanırken EURUSD paritesinde kademeli bir şekilde aşağı yönlü eğilim sergilendi. Diğer tarafta İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz kararında BOE beklendiği üzere faizini %0.1 ve ilave tahvil alım miktarını 200 milyar sterlin ile aynı bıraktı. Karar 7’ye 2 oyla alınmakla birlikte Jonathan Haskel ile Michael Saunders tahvil alımlarının 100 milyar sterlin artırılması yönünde oy kullandı*.
  • Ekonomik anlamda iç tarafta ilk olarak Nisan ayında sanayi PMI endeksi 48.1’den 33.4’e inerken salgının ekonomi üzerindeki hasarının ciddi olduğu teyit edilmişti. İkinci olarak Nisan ayında TÜFE +%0.85 ve ÜFE +%1.28 artarken böylece yıllık TÜFE artışı %11.86’dan %10.94’e ve ÜFE artışı %8.50’den %6.71’e gerilemiş oldu. Tabi veriler piyasalarda sınırlı derecede ektili olmakla beraber esas olarak BDDK tarafından 3 yabancı bankaya TL işlemlerinde sınırlama getirilmesi fiyatlamalarda önemli derecede hissedildi.
  • Bazı ülkeler yeni koronavirüs vakalarında beklenmeyen artış bildirse de, Asya borsaları daha fazla sayıda ülkenin koronavirüs tecrit uygulamalarında gevşemeye gitmesiyle Wall Street’e paralel olarak yükseldi.Güney Kore, enfeksiyonların bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte koronavirüsün ikinci dalgası konusunda uyarırken, Almanya’da da yeni enfeksiyonlar arttı.Avrupa genelindeki ülkeler kısıtlamaları hafifletirken milyonlarca Fransız bugün Avrupa’nın en sıkı tecrit uygulamalarının birinden ihtiyatlı bir şekilde çıkmaya hazırlanıyor.Yatırımcılar iyimser kalmaya kararlı görünüyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %1.6 yükselirken Çin Lokomotif hisseler %0.7 artış kaydetti.S&P 500 endeksinin vadeli kontratları zayıf seyirle açıldı ancak işlemlerin artmasıyla yükselerek ve %0.5 artıda bulunuyor.
  • *Dolar, ABD ve diğer ülkelerin ekonomilerini yeniden açma adımlarının koronavirüs krizinin tetiklediği derin resesyondan hızlı toparlanma umutlarını artırmasıyla başlıca para birimleri karşısında yükseldi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un koronavirüs tecrit uygulamalarını gevşetme planını ana hatlarıyla açıkladı, ancak sterlin dolar ve euro karşısında sınırlı değişim gösterdi.ABD’de tarım dışı istihdam Cuma günü açıklanana veriye göre koronavirüs nedeniyle Nisan ayında 20.5 milyon ile Büyük Buhran döneminden bu yana en sert düşüşü kaydetti ancak piyasada ekonomideki toparlanma beklentisinin fiyatlandığı için işlemlere uzun süre yön vermedi.Dolar yen karşısında %0.23 artışla 106.90’a yükseldi. Dolar euro karşısında ise 1.0847 ile yatay seyrediyor.Döviz vadeli işlem piyasası verileri ise doların daha da yükselmeye devam edebileceğini gösteriyor.Reuters tarafından Cuma günü yayınlanan ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerinden yapılan hesaplamalara göre işlemcilerin dolardaki net açık pozisyonları 5 Mayıs’ta sona eren haftada 9.148 milyar dolara düşürdü. Bu rakama önceki hafta 10.23 milyar dolar seviyesindeydi*.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar