Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

4 Mayıs 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

Türkiye piyasası gelişmeler ;

  • Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Nisan’da sert düşen petrol fiyatları ve azalan ekonomik faaliyetin de etkisiyle aylık %0.6 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise Mart ayındaki %11.86’dan Nisan’da %10.88’e gerilemesi bekleniyor.Kurdaki sert değer kaybı ardından Ekim 2018’de yıllık enflasyon %25.24 ile son 15 yılın rekor seviyesini görmüştü. Yıllık enflasyon bu tarihten itibaren düşüş eğilimine girdi ancak enflasyonda kalıcı tek haneye henüz ulaşılmadı.Tüketici fiyatları Mart’ta ise ulaşım grubundaki düşüşün öncülüğünde %0.57 arttı ve yıllık enflasyon tekrar azalma eğilimine girmiş oldu.TCMB’nin öngörüsü yılın ilk çeyreğinde yılık enflasyonun %12 civarında seyrettikten sonra düşüşe geçeceği ve yılı %8.2 seviyesinde bitireceği yönünde idi. Ancak koronavirüs sonrası TCMB %8.2 olan yılsonu enflasyon tahminini üzerindeki aşağı yönlü risklerin ciddi ölçüde arttığına da dikkat çekiyor.Analistler, Merkez Bankası’nın son dönemdeki sözlü yönlendirmelerine dayanarak yarın açıklayacağı enflasyon raporunda yılsonu enflasyon beklentisini aşağı çekmesini bekliyor.Koronavirüs öncesi piyasanın yılsonu enflasyon beklentisi ise %10 seviyesinde şekilleniyordu. Bu dönemde beklentiler kısmen aşağı revize edildi. Reuters’ın toplam 13 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre yılsonu için enflasyon tahminleri %9.6 seviyeinde şekilleniyor.Enflasyondaki bu ayki düşüşün temel sebebi küresel petrol fiyatlarındaki sert düşüş olacak ve yavaşlayan ekonomik faaliyet olacak. Ancak bununla birlikte TL’nin sene başından beri yaklaşık %15 değer kaybetmiş olması enflasyondaki yukarı yönlü risk olarak izleniyor. Koronavirüs endişeleri TL’nin değer kaybında belirleyici konumda.TÜİK Nisan ayı enflasyon verilerini 4 Mayıs’da saat 1000’da açıklayacak.

Dünyadaki gelişmeler ;

  • ECB faiz kararında ECB mevduat faizini %0.50’de bırakmakla beraber Haziran ayında kullandıırlacak 1 yıl vadeli TLTRO kredilerinde faizin refinansman faizinin 50 baz puan altında (%0.50 şeklinde) uygulanacağını, hatta kredi verme şartlarını tutturan bankalar için faizin mevduat faizinin 50 baz puan altında , -%1 şeklinde uygulanacağını duyurdu. ECB daha önce iskonto seviyesini 25 baz puan şeklinde belirlemişti. Aslında ECB’nin bu kararlarının ilginç bir şekilde bankalara verdiği kredilerin ekonomiye kredi şeklinde dönüşmesi halinde ECB’nin bankalara faiz ödeme yükümlülüğü yarattığını hatırlatalım. Küresel piyasalarda risk iştahı genel olarak artış eğilimi sergilerken Japonya Merkez Bankası’nın ilave genişleme kararı, bazı ülkelerde normalleşme aşamasına geçilmesi, günlük vaka sayılarında yaşanan azalışlar ve son olarak Gilead Sciences şirketinin deney ilacının işe yaradığını duyurması bunun temel sebepleriydi. Şirketten gelen açıklamayı ABD Alerji Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci teyit ederken aynı zamanda NYT tarafından verilen bir haberde FDA’in bu hafta Çarşamba günü itibariyle ilacın kullanılmasına izin vereceği kaydedildi. Diğer tarafta bu hafta genelinde içeride Hazine nakit dengesi, ABD tarafında ADP özel sektör istihdam azalışı (beklenti: -21 milyon), BLS tarım-dışı istihdam azalışı (beklenti: -22 milyon), işsizlik oranı (beklenti: %16.3) ve son olarak İngiltere Merkez Bankası faiz kararı öne çıkan gelişmelerdir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar