Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

27 Nisan 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

Öncelikle iyi bir hafta dileyerek yazımıza dünyada neler oluyor kısa başlıklarla başlayalım ;

  • GDANSK, 27 Nisan (Reuters) – Asya borsaları, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) koronavirüsün ekonomik etkilerini hafifletmek için daha fazla canlandırma tedbiri almasıyla yükseldi.
  • Petrol ise dünyadaki depolama kapasitesinin dolmasıyla düşüşünü sürdürdü.
  • Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi%1.2 yükselirken, Japonya’nın Nikkei endeksi%2.1 artış gösterdi.
  • Çin lokomotif hisselerinde ise %1 yükseliş oldu.
  • S&P 500e-mini vadelileri %0.4 artarken, EUROSTOXX 50 futuresvadelileri %1.8 kazanımla işlem gördü.
  • Japonya Merkez Bankası piyasaların beklentisini karşılayarak yıllık 80 trilyon yenlik devlet tahvili alım limitini sınırsıza çıkardı.
  • ABD Merkez Bankası (Fed) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu haftanın ilerleyen günlerinde toplantı yapacaklar.
  • ANZ şirketinin araştırma notunda, “Fed’in parasal genişleme ya da faiz indirimi gibi adımlar atmasını beklemiyoruz ancak politikalarının ekonomiyi desteklemek adına süresiz olarak yürürlükte kalacağı yönünde bir vurguda bulunacağını tahmin ediyoruz” denildi. ANZ notunda ayrıca, “ECB’nin acil durum tahvil alım programının büyüklüğünü yaklaşık 500 milyar euro ile 1.25 trilyon euro arasında arttırıp yüklü miktardaki mali canlandırma uygulamaları için baskı yapmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz” diye belirtildi.

Türkiye’ de durum açısından bakarsak salgın ile ilgili veriler morelleri düzeltiyor ,sırada ekonomik verileri düzeltmede atılan adımlarda;

  • Türkiye için ekonomi verisinde Nisan ayında reel kesim güven endeksi mevsimsellikten arındırılmış olarak 98.6’dan 62.3’e ve kapasite kullanım oranı %75.3’den %61.6’ya geriledi. Buna göre Nisan ayında üretimi kısıtlayan faktörler yüzdesel olarak kısıtlayan faktör yokur %26.4 (önceki ay %48.7), talep yetersizliği %25.4, işgücü yetersizliği %9.8, hammadde ekipman %12.8, mali imkansızlıklar %10.4 ve diğer %15.1 şeklinde paylara sahip oldu.
  • *Piyasalarda bugün önemli bir veri olmamakla beraber bu hafta içeride Perşembe günü yayınlanacak TCMB enflasyon raporu, dış piyasalarda FED kararı, ABD ilk çeyrek büyümesi (beklenti: -%3), Avrupa Bölgesi TÜFE artışı, ECB faiz kararı, Çin Nisan ayı resmi PMI rakamları öne çıkan gelişmelerdir. TCMB enflasyon raporu açısından hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Merkez Bankası faizini 100 baz puan düşürmüştü. Karar sonrası yapılan yazılı açıklamada Merkez Bankası toplam talep koşulları ile emtia fiyatlarına işaret ederek sene sonu enflasyon tahmininde riskin aşağı yönlü olduğunu vurgulamıştı. Böylece Ocak ayı raporunda %8.2 olarak verilen 2020 yılı TÜFE tahmini büyük olasılıkla aşağı yönlü revize edilecektir. Geçen hafta bahsettiğimiz üzere bizim baz senaryomuza göre talep koşullarındaki anormal zayıflığın döviz kurunun ikincil etkilerini sınırlaması halinde enflasyonun Nisan ayında %10’a inebileceğini, daha sonra Eylül ayına kadar sürekli aşağı yönlü trendini koruyarak %6.20 civarına yakınsayabileceğini, yılın son çeyreğinde aylık ortalama %1.40 artışla yılı %7.36’dan tamamlayabileceğimizi değerlendiriyoruz. Diğer tarafta ECB kararı açısından ECB’nin tahvil alım tutarını artırması beklenmekle beraber esas olarak euribor faizlerindeki gidişata yönelik ECB’nin bir aksiyon alması gerektiğini hatırlatalım*.

Her zaman olduğu gibi GBPTRY beklentilerimizi de sizlerle paylaşalım ;aşağıda grafikte bize 8,76 üst bandı kırmayı deneyecek gibi duruyor .Bugün itibari ile ingiltere başbakanı johnson da hastalığı yenip göreve başlıyor .

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar