Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

23 Aralık 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar;

Tahvil, petrol, altın alt başlıkları eklendi .GDANSK, 23 Aralık (Reuters) – Asya borsaları, Noel tatili öncesi ay başındaki yüksek kazançlarını realize eden yatırımcılarla birlikte işlem hacimlerinin düşmesiyle 18 ayın zirvelerinde seyretti. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi Geçen hafta 1.4% yükseldikten sonra bugün yatay seyir izledi. Japonya’nın Nikkei endeksi ise geçen hafta 0.1% artarak 14 ayın zirvesini gördü.Betashares şirketinin baş ekonomisti David Bassanese, küresel borsaların hala “ABD-Çin ticaret anlaşmasının ve küresel büyümedeki yavaşlamanın artık denge kazandığına yönelik ipuçlarının keyfini çıkardığını” belirtti.

  • Dolar, Noel tatili öncesi sağlam ekonomik büyümeyi işaret eden ABD verileriyle birlikte hacimlerin azaldığı seansta yatay bir seyir izlerken, sterlin son üç yıldaki en büyük haftalık kaybını yaşadıktan sonra hafif toparlandı.ABD’de gayri safi yurtiçi hasıla üçüncü çeyrekte yıllık olarak 2.1% arttı.Sumitomo Mitsui Trust Bank piyasa ekonomisti Ayako Sera, “ABD ekonomisindeki yavaşlama durmuş gibi gözüküyor. Resesyona girileceği ile ilgili hiçbir gösterge yok” dedi.Petrol fiyatları geriledi ancak ABD ile Çin’in bir ticaret anlaşmasına varmaya yakın olmalarının yarattığı iyimserlikle birlikte son üç ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.4 düşerek 65.88 dolar oldu. ABD hafif ham petrolü de 0.46 sent düşerek 60.16 dolar oldu.AxiTrader şirketinin baş Asya piyasaları stratejisti Stephen Innes, “Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasındaki ticarette olan pozitif gelişmelerden yararlanmaya devam edecektir” dedi.
  • Altın, Noel ve yılbaşı tatilleri öncesi yatırımcıların ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşmasına yönelik somut gelişmeleri izlemeye devam etmeleriyle düşük işlem hacminde hafifçe yükseldi.Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.2 artarak 1,481 dolar oldu.National Australia Bank ekonomisti John Sharma, “Ticarette bazı yüzeysel gelişmeler var ancak kapsamlı bir anlaşma söz konusu değil. İkincisi, herkes ABD Merkez Bankası’nın (FED) yakın bir zamanda faiz artışına gitmeyeceğini biliyor, bu da altının fiyatını makul kılıyor” dedi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar