Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

9 Nisan 2020 Perşembe Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar değerli Okurlar ;

  • Küresel piyasalar, yeni koronavirüs vakalarının ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısındaki artışın yavaşladığı umutlarıyla yükselirken, petrol fiyatları Suudi-Rus petrol görüşmelerinin ertelenmesiyle geriledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson koronavirüs testinin pozitif çıkmasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen semptomlarının devam etmesi nedeniyle hastaneye kaldırılırken sterlin yaklaşık %0.4 değer yitirdi.S&P 500 vadeli işlemleri Asya borsalarındaki işlemlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı ABD kentlerinde salgının hız kaybettiğine işaret eden ifadelerinden destek bularak %3.2 yükseldi. FTSE vadeli kontratları %1.7 yükselirken, EUROSTOXX 50 vadeli kontratları %2.6 artış kaydetti.Avustralya hisseleri %3.3, Japonya’nın Nikkei endeksi %2.4 yükseldi.Güney Kore Kospi endeksi %2.1 artarken, Hong Kong Hang Seng endeksi %0.9 yükseldi.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yaklaşık %1 yükselişle bir haftanın en iyi performansına hazırlanıyor.Çin piyasaları tatil dolayısıyla kapalı.
  • Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Mart ayında TÜFE +%0.57 ve ÜfE +%0.87 artarken böylece yıllık TÜFE artışı %12.37’den %11.86’ya ve yıllık ÜFE artışı %9.26’dan %8.50’ye inmiş oldu. Mart ayında enflasyonda en fazla yukarı yönlü etkiyi gıda ve alkolsüz içecekler harcama grubu sağlarken buna göre bu grubun aylık %1.95 yükselmesi enflasyonda +0.47 puan ağırlıklı olarak yukarı yönlü katkı yarattı. Özellikle çarliston biber, sivri biber, soğan, sarımsak ve patates gibi işlenmemiş gıda ürünlerindeki fiyat artışları genel gıda grubu fiyat artışında etkiliydi. Mart ayında aylık -%1.91 gerileyen ulaştırma fiyatları ise enflasyonda -0.29 puan aşağı yönlü katkı sağladı. Anılan dönemde benzin fiyatlarının -%14.31 ve motorin fiyatlarının -%9.91 düşüş kaydetmesi ulaştırma fiyatlarındaki gerilemede etkili oldu. Aylık bazda en fazla artış görülen harcama grupları ilaç ve diğer sağlık ürünleri etkisiyle sağlık (%2.78), çeşitli mal ve hizmetler (%1.24), gida fiyatlarının ikincil etkisi olarak lokanta ve oteller (%0.87) ile bilgisayar, bilgisayar ekipmanları ve tablet fiyatları etkisiyle eğlence & kültür (%0.90) kalemleriydi. Diğer tarafta TCMB para politikası açısından önemsenen çekirdek göstergeler içerisinde B endeksi yıllık artışı %11.10’dan %11.65’e ve C endeksi yıllık artışı %9.97’den %10.49’a ulaştı.
  • ABD istihdam rapornda Mart ayında tarım-dışı istihdam azalışı -701,000 kişi olurken işsizlik oranı %3.8’den %4.4’e yükseldi. Aslında istihdam koşulları Mart ayının son iki haftasında çok daha feci bir şekilde kötüleşmişti. BLS ise ayın 12. iş günü verilerinden bu raporu oluşturmaktadır. Bir başka deyişle Nisan ayı rakamları çok daha olumsuz olacaktır. Bu arada ortalama kazanç artışı +%0.2 beklenirken +%0.4 gelmesinin sebebi ödemeleri düşük olan çalışanların işten çıkarılması ve evden çalışma gibi yüksek ücretlililerin işlerine devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu arada bilgi açısından Perşembe akşamı yayınlanan FED’in bilançosuna göre toplam bilanço büyüklüğü 5.9 trilyon dolara ulaşırken aktif içerisinde diğer merkez bankalarına swap tesisi ile sağlanan dolar likiditesi 348 milyar dolar oldu. Pasif tarafında ise bazı büyük fonların yatırım enstrümanlarını tercih etmemeyi sürdürmesiyle ters repo miktarı 494 milyar dolara yükseldi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar