Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

20 Nisan 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

Covit-19 Salgını alçısından yoğun ve karışık günlerden geçsekde sizlere bu salgın sırasında gerek dünya ekonomisi gerekse ülke ekonomisi konusunda bilgilerle sizleri sıkmadan ışık tutmaya devam ediyoruz .Unutmayalım hayat öyle veya böyle devam ediyor .

Hep sağlıklı kalın dileğimle başlayalım ;

  • Geçtiğimiz hafta yurtiçinde 3 önemli ekonomi verisi yayınlandı. İlk olarak Şubat ayında cari açık -1.2 milyar dolar olurken aynı ay özellikle kamunun eurobond ihracının katksıyla finans hesabına +3.1 milyar dolar ve net hata & noksan kalemine +1.1 milyar dolar giriş meydana geldi. Böylece Şubat ayında TCMB döviz rezervleri +3 milyar dolar artış kaydetti. İkinci olarak Şubat ayında sanayi üretimi artışı oldukça olumlu bir şekilde +%7.5 olurken üretimdeki trend açısından hesapladığımız takvim etisinden arındırılmış yıllıklandıırlmış 3 aylık ortalama üretim artışı %7.19’dan %8.13’e ulaştı. Tabi salgın etkillerinden kaynaklı Mart ayı itibariyle sanayi üretiminde daha olumsuz rakamlar görebileceğiz. Haftanın son verisinde Mart ayında merkezi yönetim bütçe dengesi gelirlerdeki düşüş ve giderlerdeki artışa paralel -43.7 milyar TL açık verdi. Son rakamlarla beraber 12 aylık kümüle açık -97.9 milyar TL’den -117.1’e ulaştı. Hafta ortasına geldiğimizde ABD tarafında yayınlanan ekonomi verilerinin yanında şirket bilançolarında salgın etkilerinin net bir şekilde görülmesi risk iştahını yeniden azaltmış oldu. Buna göre ABD Mart ayı rakamlarında perakende satışları -%8.7, sanayi üretimi -%5.4 düşüş kaydederken New York FED endeksi -78.2 değerini aldı. Tüm bu gelişmeler Perşembe günü sabah seansına kadar tüm piyasalarda satış baskılarına neden olmasına karşın aynı gün öğle saatlerinde piyasalar yeniden toparlanmayı başardı. Hatırlanacağı üzere bu durumu ABD Başkanı Trump’ın aynı gün normale dönüş programını duyuracağını açıklamasına bağlamıştık. ABD Başkanı Trump bahsettiğimiz üzere 3 aşamalı bir program açıkladı. Buna göre ABD Başkanı Trump eyaletlerin 2 haftalık süreçte vaka sayılarında azalma eğilimi başlaması halinde 3 ayrı aşamada ekonominin normale dönmesine izin vereceklerini bildirdi. Burada kritik olan her aşamada sosyal mesafe korunurken bir arada bulunabilecek kişi sayılarına getirilen kısıtlama oldu. İlk aşamada 10 kişi üzeri ve ikinci aşamada 50 kişi üzeri insanların bir arada bulunmasına sınırlama getirildi. Böylece Çin 2020 yılı ilk çeyrek daralmasının %6.8 olması piyasalarda herhangi bir etki yaratmadı. IMF tarafından yayınlanan dünya ekonomik görünüm raporuydu. Buna göre raporda gelişmiş ülke ekonomilerinde bu yıl sert daralmalar öngörülürken 2021 yılı büyüme tahminleri %4%5 civarında sunuldu. Aynı şekilde IMF Türkiye ekonomisinin 2020 yılında -%5 daralmasını beklerken 2021 büyüme tahmini %5 olarak paylaşıldı. Diğer tarafta piyasalardaki tahminlere bakıldığında ekonomilerde ikinci çeyrekte ciddi küçülmeler beklenmesine karşın gerek merkez bankaları önlemleri gerekse hükümetlerin açıkladığı paketler yılın üçüncü çeyreğine yönelik daha pozitif bir görünüm olasılığını artırabilmektedir. Ertelenmiş talep etkisi bu duruma ayrıca pozitif katkı sağlayabilecek olmakla beraber buradaki tek soru işareti mesela Avrupa’da batabilecek şirketlerin ekonomiye verebilecekleri hasardır.
  • Merkez Bankası tarafından yayınlanan beklenti anketinde cari ay TÜFE beklentisi +%0.93, gelecek ay TÜFE beklentisi +%0.70, 2 ay sonrası TÜFE beklentisi +%0.43 olarak gerçekleşti. Ankette yıl sonu TÜFE beklentisi %9.98’den %9.76’ya inerken 12 ay sonrası TÜFE beklentisi %9.51’den %9.70’e, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi %8.51’den %8.62’ye yükseldi. Ankette yıl sonu USDTRY beklentisi 6.9277, büyüme beklentisi -%0.6, 2021 yılı büyüme beklentisi +%4.6 seviyelerinde meydana geldi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar