Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

16 Mart 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar değerli Okurlar ;

  • Bütün Dünya için sıkıntılı günlerden geçiyoruz.Bu gibi günleri tarihte defalarca geçirdik ,panik yaparak finansal kararlarınızı bu ortamlarda almak sakıncalı sonuçlar doğurabilir.Sizlerden ricamız bu piyaslardaki fırtınanın durulması böylelikle öngörülebilirlik arttığında Karar almanız daha kolay olacaktır Sağlıklı günler dileyerek piyasaların durumu hakkında sizleri bilgilendirelim ;
  • Dünyanın başlıca ülkelerinin merkez bankaları koronavirüs salgının ekonomiye etkilerini telafi etmek ortak adım attı. Fed faizi neredeyse sıfıra indirirken en az 700 milyar dolar tahvil alımı yapacağını bildirdi, diğerleri ise bankalara ucuz likidite sağlayacaklarını açıkladı.Fed Başkanı Jerome Powell, koronavirüs salgının ekonomiye “kuvvetli” etki yaptığını belirterek seyahat ve turizm gibi sektörlerin tamamıyla durmasına yol açtığına dikkat çekti.Powell, bu hafta yapılması öngörülen para politikası toplantısını beklenmeden alınan olağanüstü kararların ardından düzenlenen basın toplantısında “Ekonomik görünüm virüsün yayılmasına bağlı olarak her gün değişiklik arz etmektedik… Bu durumu bilmeye imkan yoktur” dedi.Fed aldığı kararla politika faizini %0-0.25 aralığına indirirken, ilerleyen haftalarda en az 700 milyar dolar tutarında Hazine ve ipotekli konut kredisine dayalı tahvil alacağını bildirdi.Dünyanın büyük ekonomilerinin merkez bankaları ise bankaları ve kredi piyasalarını rahatlatmak için düşük maliyetli dolar likitidesi sağlayacaklarını açıkladı.
  • Küresel hisse senedi piyasaları koronavirüsün ekonomiye etkisi nedeniyle Fed’in yeni bir olağanüstü faiz indirimine gitmesi ve kredi piyasasındaki tıkanıklığı gidermek için büyük merkez bankalarının düşük maliyetli dolar likidite dağıtma kararının ardından dalgalı bir seyir izledi.Avrupa ve ABD’de hız kazanan koronavirüs salgını seyahat engelleri ve restoranların kapatılması gibi iş faaliyetlerini sınırlayıcı önlemler alınmasını gerektirirken ekonomiyi de zayıf düşürdü. Merkez bankaları ortak adım atarak salgının ekonomiyi yavaşlatıcı etkilerini hafifletmeyi amaçlıyorlar ancak yatırımcılardaki panik hali kaybolmuş değil.En son 2008-2009 finansal krizi sırasında görülen bu olağanüstü tedbirlere rağmen S&P 500 vadeli kontratları %4.77 ile taban seviyede bulunuyor.TL cinsi yatırım araçlarında küresel endişeler kaynaklı satış baskısı geçen hafta özellikle Pazartesi ve Perşembe günleri belirginleşti. Türkiye’de geçen hafta ilk vakanın görülmesi ardından tedbirler de artırıldı. Eğitime ara verilmesi ile belirginleşen tedbirler dün de genişletildi. Vaka sayısı dün akşam itibarıyla ise 18 olarak açıklandı. Gösterge 10 yıllık tahvilde spot kapanışta ortalama bileşik getiri Cuma günü %11.98 seviyesindeydi. Gösterge 2 yıllık tahvilde ise spot kapanışta ortalama bileşik getiri Cuma günü %11.25 oldu.
  • Avrupa ve Japonya bankalarında başlayan dolar likiditesi sıkışıklığının ardından New York FED Perşembe gecesi önemli bir hamle yaptı. Buna göre New York FED aynı gün bankalara 3 ay vadeli 500 milyar dolar verirken, Cuma günü 3 ay vadeli 500 milyar dolar ve aynı miktarda 1 ay vadeli olmak üzere toplamda 1 trilyon dolar daha likidite sağladı. New York FED ayrıca bu hafta itibariyle haftada bir kez aynı ihaleleri tekrarlayacağını duyurdu. Böylece tüm vadelerde (gecelik, 2 haftalık, aylık ve 3 aylık) FED finans sistemine 5 trilyon dolar sunmuş oldu. 2008 yılı sonrasında yaşanan benzer koşullarda FED diğer merkez bankaları ile swap lineları açmış ve bu şekilde bu bölgelere dolar likiditesi sunabilmişti. Diğer tarafta Avrupa borç krizi döneminde FED’i en fazla rahatsız eden konu kendi ekonomisi için sunulan ciddi dolar fonlamasının yurtdışına kaçmasıydı. Bir başka deyişle Avrupa bankaları ABD’deki iştiraklerinde dolar kredilerine saldırarak kendi dolar sıkıntılarını gidermeye başlamıştı. FED bunun üzerine söz konusu swap linelarını devreye sokmuş oldu. Şuanki süreçte ise halihazırda FED’in ECB, BOE, SNB, BOJ ve BOC gibi önemli bankalara swap line tesisi açıktır. Peki neden bu tesisten dolar sağlamak yerine FED yeniden ABD finans sistemini fonlamaya başladı diye sorarsak eğer; bunun cevabı olarak ABD 24 piyasa yapıcı bankanın 10’unun yabancı olmasıyla aslında bu bankaların da alabileceği likiditeyi iştirak kanallarından kendi bölgelerine yönlendirebilmesi, (ii) bir anda swap line kullanımının başladığının görülmesiyle belki de ilave bir şekilde yaşanacak paniğin önüne geçilmesidir. Tabi yapılan fonlamanın işe yarayıp yaramadığını öncelikle dolar fonlamasının sağlandığı basis spreadler gösterebilecektir. Cuma günü itibariyle söz konusu piyasalarda Avrupa bankalarının biraz rahatlamaya başladığını ancak Japonya’da benzer sıkıntının sürdüğünü söyleyebiliriz. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra FED dün gece bahsettiğimiz merkez bankaları ile swap linelarını 84 gün vadeli olarak açtığını duyururken bu tesisi kullanılmaya bir an önce başlanması en azından sistemik riski azaltabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar