Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

4 Kasım 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar;

  • Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirirken, BB- olan notunu teyit etti. Fitch tarafından Cuma gece yarısı yayımlanan değerlendirmede, “Türkiye, ekonomisine istikrar kazandırmak ve yeniden dengelenmeyi yakalamak için Temmuz ayında yapılan son değerlendirmeden bu yana mesafe kaydetmeye devam etmiş ve aşağı yönlü risklerin hafiflemesini sağlamıştır” denildi. Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi devam ediyor.
  • Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararları açısından yakından takip edilen enflasyon verisi öncesi yaklaşık 1 ayın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Ekim’de aylık %2.02 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise baz etkisiyle Eylül’deki %9.26’dan %8.6’ya gerilemesi bekleniyor. Böylece yıllık enflasyon Eylül’ün ardından Ekim’de de en son Temmuz 2017’de gerilediği tek hanede kalmaya devam edecek. Ancak baz etkisinin ortasından kalkmasıyla Kasım ve Aralık’ta yıllık enflasyonun tekrar çift haneye gelmesi ve TÜFE’nin yılı %12.3 seviyesinde tamamlaması bekleniyor. YEP’te ve TCMB’nin güncel enflasyon raporunda ise yıl sonu tahmini %12 seviyesinde bulunuyor. TCMB güncel açıklamalarında önümüzdeki dönem faiz kararlarında ilişkin veri odaklı bir seyir izleneceğini belirtiyor. Son 3 toplantıda 10 puana ulaşan faiz indirimleri için TCMB büyük bölümünün tamamlandığı mesajı veriyor ancak indirimlere kapıyı tam olarak da kapatmıyor. Küresel piyasalarda bugün euro, dolar karşısında ana direnç seviyesine yakın seyrediyor. Yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Christine Lagarde’nin günün ilerleyen saatlerinde yapacağı ilk resmi açıklamayı bekliyorlar.
  • TRY cinsi enstrümanlar açısından ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatlar, ABD hükümeti tarafından daha önce açıklanan yaptırımların kaldırılmasının yanında bu sefer mecliste geçirilen yaptırım tasarısı, TCMB tarafından politika faizinin 250 baz puan düşürülmesi ve son olarak TCMB enflasyon raporu öne çıkan başlıca gelişmelerdi. Merkez Bankası tarafından yayınlanan enflasyon raporunda TCMB enflasyon tahminlerini 2019 yılı için %11.2 – %12.8 aralığında (orta noktası %12), 2020 yılı için %5.3 – %11.1 aralığında (orta noktası %8.2) ve 2021 yılı için %5.4 şeklinde sundu. Raporda verilen tahminin YEP ile uyumlu olması piyasaların raporu nötr karşılamasını sağlarken haftanın son iş gününde Ekim ayında PMI sanayi endeksinin yeniden 49 seviyesi ile daralmaya işaret ettiği görüldü. Bir başka deyile sanayi sektörü toplam 19 aydır büyüyememiş oldu. İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit tarafından hazırlanan PMI raporunda anket katılımcılarının Ekim ayında hem iç hemde ihracat pazarlarında talep zayıflığı olduğunu belirttikleri, talep koşullarındaki zorluklara üretimi hafif azaltarak cevap verdikleri ve birikmiş işlerin gerilemeye devam ettiği vurgulandı. Tüm bu gelişmelere karşın firmalar olumlu bir şekilde istihdamda büyüme kaydettiklerini bildirdi.
  • Dış piyasalarda iki konu gündemde öne çıkarken ilk olarak FOMC kararında FED faizini 25 baz puan düşürmekle beraber önceki metinde yer verdiği komite uygun aksiyon almaya hazırdır vurgusunu çıkarmayı tercih etti. FED bunun yerine gelen verilere göre uygun politikanın değerlendireceğine işaret ederken aslında FED net bir şekilde artık “bekle-gör” politikasına geçildiğini belirtmiş oldu. İkinci olarak bu ay başında Şili’de beklenen Trump – Jingping zirvesi iptal edilmekle beraber birinci fazın imzalanması açısından Trump yeni tarih ve yer belirleyeceklerini duyurdu. Haftanın son iş gününde piyasalarda yatay performanslar gözlemlenirken Çin’den gelen bir haber piyasalarda soru işaretleri yarattı. Buna göre haberde çinli yetkililerin tarifeler tamamen kaldırılmadan birinci faz dışında daha detaylı uzun süreli bir anlşama ihtimalini düşük buldukları ifade edildi.
  • Bugün beklenen TÜİK enflasyon rakamları öncesinde açıklanan İTO verilerinde İstanbul ilinde TÜFE +%1.78 artış kaydetti. Buna göre gıda harcamaları +%1.39, bu grup içerisinde işlenmemiş gıda +%10.95 artış gösterirken et/balık/kümes hayvanları fiyatları -%2.22 geriledi. Ekim ayında İstanbul ilinde +%10.50 artan giyim, +%3.67 yükselen diğer harcamalar ve +%2.01 artış kaydeden konut en yüksek artış görülen harcama kalemleri oldu. Enflasyonun düşük çıkmasında kültür & eğitim etkili olmakla beraber bu grup fiyatları -%2.93 düşüş kaydetti.
  • ABD Ekim ayı istihdam raporu General Motors’da yaşanan grev ve doğal olarak GM tedarikçilerinin bundan etkilenebilecek olması ile oldukça zayıf beklenmesine karşın BLS istihdam artışını +128,000 kişi olarak açıkladı. Bunun yanında GM önceki ay rakamını +136,000 kişiden +180,000 kişiye revize etti. Ancak ortalama kazanç artışının +%0.2 ile beklentilerin altında kalması verinin piyasalara olan etkisini sınırladı.
  • Piyasalarda bugün Ekim ayı enflasyon rakamları izlenecektir. Beklentimiz aylık TÜFE artışının +%2 olması yönündedir. Beklentimiz paralelinde bir artış yıllık TÜFE’nin %9.26’dan %8.55’e inmesi anlamına gelmektedir. Diğer tarafta yeni ECB Başkanı Lagarde TSİ 21:30’da ECB Başkanı olarak ilk konuşmasını Berlin’de yapacaktır. Avrupa tarafında bugün Ekim ayı revize sanayi PMI endeksi (beklenti: 45.7 ) yayınlanacaktır
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar