Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

2 Mart 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar ;

  • Dolar/TL artan jeopolitik tansiyonla haftasonu illikit piyasada 6.2640’ü gördükten sonra bu sabah güne 6.2150 civarında başladı.Küresel piyasalarda koronavirüs kaynaklı riskten kaçış ve Suriye’de haftasonu artan askeri hareketlilik sonrası jeopolitik tansiyon TL’yi baskılayan en önemli iki etken konumunda. Suriye hükümet güçlerinin geçen haftaki saldırısında 34 askeri hayatını kaybeden Türkiye, dün Suriye’ye ait iki savaş uçağını düşürürken, İdlib’deki çatışmalı alandan oldukça uzakta yer alan bir askeri hava alanını vurarak Suriye’de yeni hedefleri ateş altına aldı.Hali hazırda ülkelerinden kaçan 3.6 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, birkaç milyon Suriyeli’nin bulunduğu İdlib’den yeni bir mülteci akımı istemiyor. Bir yandan da topraklarında bulunan mültecilerin Avrupa’ya geçişine yıllar sonra tekrar izin vererek Suriye krizinde aktif rol alması için AB üzerinde baskı kuruyor.
  • TRY cinsi enstrümanlar açısından geçtiğimiz haftasonuna doğru maalesef gelen oldukça üzücü haberler fiyatlarda etkili olmakla beraber piyasalar Cuma gününe Suriye’de verdiğimiz 33 şehit ve 32 yaralı haberi ile başladı. Suriye’de artan tansiyonun ardından gözler hem askeri hemde siyasi tepkilere çevrilirken Türkiye mültecilere resmi olmasa da sınır kapılarını açtı. Tabi dış piyasalarda coronavirüs tedirginliği tüm hafta boyunca olduğu üzere fiyatlarda hissedilmekle beraber özellikle Çin harici ülkelerdeki hasta sayısında yaşanan ciddi artışlar satışların aynı hızda devam etmesine neden oldu. Mesela hasta sayıları Güney Kore’de 2022’ye ve İtalya’da 655’e tırmandı. FX piyasaları açısından ilk olarak Almanya’nın borçlanma limitini belediyelere destek sağlamak amaçlı kaldırmış olması büyüme senaryolarıyla euro alımlarına neden olurken EURUSD paritesi 1.1000’a ulaştı. Diğer tarafta bu hafta sert geçmesi beklenen brexit müzakereleri öncesinde aynı zamanda İngiltere’den yeni harcama beklentilerinin zayıflamasına paralel GBPUSD paritesi 1.2830’a çekilmiş oldu. Bu arada hisse senedi piyasalarında yaşanan anormal düşüşler bazı fonların teminat tamamlama (margin call) açısından altında kar satışlarına yönelmesine neden olurken altın ons fiyatı 1580 dolara geriledi. Yurtiçine yönelik ekonomi verisinde 2019 yılı son çeyrek GSYH artışı +%6 olmakla beraber böylece ekonomi 2019 yılının tamamında +%0.9 büyümüş oldu. Büyümeye katkılar açısından tüketim +3.8 puan, kamu harcamaları +%0.4 puan, yatırımlar -0.21 puan, ihracat +1.4 puan ve ithalat -7.9 puan büyümeye katkı sağladı.
  • Piyasalarda bugün Türkiye, Avrupa Bölgesi, ABD ve İngiltere sanayi PMI endeksleri yayınlanacaktır.Bu hafta iç tarafta enflasyon rakamları, nakit dengesi, dış piyasalarda ABD istihdam rakamları ile brexit müzakereleri ekonomik anlamda öne çıkan gelişmelerdir. Yarın yayınlanacak Şubat ayı enflasyon rakamlarına yönelik aylık TÜFE beklentimiz %1 ve piyasa beklentisi %0.68’dir. Bizim beklentimiz paralelinde bir artış şuan %12.15 olan yıllık TÜFE’nin %13.09’a yükselmesi anlamına gelmektedir. Dünya borsaları koronavirüsün küresel ölçekte bir salgın haline geldiği ve dünya ekonomisinin bu nedenle resesyona gireceği kaygılarıyla yatırımcıların riskli varlıklardan çıkmasıyla birlikte 2008 yılındaki finansal krizden bu yana en sert haftalık kayıpları kaydetti. Dolar/TL son 1 ayda dolar karşısında %4 değer kaybetti. TL’deki kayıp %5 kaybeden rand real rubleden sınırlı aşağıda kaldı. Jeopolik tansiyondaki artış TL’yi baskılıyor.Küresel merkez bankalarının sürecin bir salgına dönüşme ve ekonomik aktiviteye etkisini sınırlamak adına faiz indirimleri yapacağı beklentisi kuvvetlenmiş durumda. Bu sabah itibarıyla Fed ve BOJ’un ilk toplantısında faiz indirimi ya da yeni gevşeme adımı açıklamasını bekliyoruz. Fed’den önümüzdeki üç ayda faiz indirim beklentileri 1 puana yaklaşıyor. Bu gelişmekte olan ülkeler için pozitif. Bu sabah itibarıyla küresel riskten kaçışı sınırlayan en önemli etken küresel faiz indirimleri beklentileri.Piyasalarda bugün açıklanacak PMI verilerinin de izleneceğini belirtti.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar