Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

24 Şubat 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar ;

  • Geçtiğimiz hafta özellikle TCMB faiz kararı ön plana çıkarken TCMB faizini 50 baz puan düşürerek %10.75’e indirdi. Böylece geçtiğimiz yıl Haziran ayı sonrasında TCMB poltika faizini toplamda 1325 baz puan düşürmüş oldu. Diğer tarafta daha önce altıını çizdiğimiz üzere yıllık TÜFE artışının bu yıl Nisan ayına kadar yükseliş eğiilimini sürdürmesini bekliyoruz. Tabi dünyada coronavirüs endişlerinin risk iştahını azaltması, Suriye belirsizliği etkisi ve son olarak TCMB kararının ardından TRY kademeli bir şekilde değer kaybı eğilimine devam etti. Dış piyasalara damgasını vuran başlıca konu coronovirüs salgını ve iki hafta öncesinde Çin hükümetinin teşhis yöntemini değiştirmesiydi. Buna göre Çin uzun süren RNA testleri yerine bilgisayarlı tomografiyle teşhis koymaya başlamakla beraber özellikle hasta sayısının bir anda artmış olması ciddi tedirginliğik oluşturdu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliği dış ticaret hacminden kaynaklı başta Almanya olmak üzere Avrupa Bölgesi ekonomisini olumsuz bir şekilde etkilemişti. Hatta son gelen verilerde Almanya fabrika siparişleri, sanayi üretimi, ZEW endeksleri ciddi oranlarda daralmıştı. Bir diğer veride Avrupa Bölgesi yıllık sanayi üretimindeki daralma -%4.1’e ulaştı. Hem mevcut göstergelerde toparlanma sinyali olmaması hemde coronovirüsün Çin ekonomisi ve dolayısıyla Avrupa tarafında risk teşkil etmesiyle euro son günlerde sürekli değer kaybı yaşadı. Geçtiğimiz haftanın son iş gününde bu sefer salgın hastalığının Çin dışındaki ülkelere daha fazla sıçraması endişeleri piyasa fiyatlamalarında etkiliydi. Buna göre Güney Kore hasta sayısının 156’ya ulaştığını açıkladı.

KAYNAK : REUTERS

  • Sterlin açısından geçtiğimiz hafta öncesindeki günlerde olumlu geçmekle beraber daha önce Aralık ayında ekonomide yaşanan dibin ardından İngiltere ekonomisinde önemli derecede toparlanma başlayabileceğini not etmiştik. Son gelen veriler bu durumu teyit ederken İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentilerinin azalıyor olması sterlin alımlarını destekleyen ilk gelişmeydi. Son olarak vergi indirimleri yerine altyapı yatırımlarını tercih eden İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid’in istifa etmesi ve yerine Rishi Sunak’ın atanması İngiltere ekonomisine yönelik beklentileri güçlendirdi. Başbakan Boris Johnson’ın Sajid’den danışmanlarını kovmasını söylemesi üzerine istifa eden Javid’in ardından Mart ayında vergi indirimleri gelmesi olasılığı artmış oldu. Böylece sterlin ilave bir şekilde değer artışı sağlamayı başardı. Ancak geçtiğimiz hafta coronavirüs salgından kaynaklı risk iştahındaki ciddi azalma eğilimi doların tüm ülkeler para birimlerine karşı güçlenmesine neden olurken GBPUSD bu duruma tepkisiz kalamadı. Hatta İngiltere yıllık TÜFE artışının %1.3’den %1.8’e ulaşması dahi sterlini etkileyemedi. İzleyen gün içerisinde yayınlanan bir diğer İngiltere ekonomik aktivite verisinde benzin/otomotiv hariç perakende satışları beklentilerin oldukça üzerinde +%1.6 artarken bu gelişme fiyatlamaları değiştiremedi. Haftanın son iş gününde ekonomik anlamda gelişmiş ülkeler PMI endeksleri öne çıkmasına karşın yukarıda bahsettiğimiz gibi verilerin FX piyasalarına olan etkisizliği devam etti. Buna göre İngiltere sanayi PMI endeksi 50’den 51.9’a yükselirken hizmet PMI endeksi 53.9’dan 53.3’e geriledi. Avrupa Bölgesi sanayi PMI endeksi 47.9’dan 49.1’e ve hizmet PMI endeksi 52.5’den 52.8’e ulaştı.
  • Piyasalarda bugün yurtiçinde Hazine ihalesi, reel kesim güven endeksi, dış piyasalarda ABD CFNAI endeksi takip edilecektir. Buna göre Hazine bugün 20.10.2021 vadeli sabit kuponlu tahvilin ilk ihracını gerçekleştirecektir. Piyasalarda bu hafta iç tarafta bugün ve yarınki Hazine ihalelerinin yanı sıra 2019 yılı büyüme rakamı, dış piyasalarda ABD revize GSYH artışı, dayanıklı mal siparişleri, kişisel gelir/harcamalar, tüketici güven endeksi ile Avrupa Bölgesi TÜFE artışı başlıca öne çıkan gündem maddeleridir. Diğer tarafta coronavirüse yakalanan kişi sayısının 79,360’a ulaşması, Güney Kore’deki rakamların her geçen gün ivme kazanmasıyla risk iştahındaki olumsuz seyir devam edecektir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar