Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

16 Aralık 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar;

Merkez Bankası’nın son faiz indirimi ve indirimlerin devam edeceği sinyalinin ardından sınırlı yukarı hareket gözlenen dolar/TL haftaya 5.82’nin üzerinde başlarken, küresel gelişmeler ve ABD ile ilişkilerin seyri izleniyor. Bugün yurtiçinde işsizlik ile bütçe verileri açıklanacak. Yurtdışında ise Almanya imalat ve hizmetler PMI, Euro bölgesi imalat ve hizmetler PMI, ABD New York Fed imalat endeksi ve ABD Markit imalat PMI açıklanacak. ABD ile Çin’in bir anlaşmaya varmış olmasının piyasalarda olumlu bir hava yaratabileceği ancak TL’de bir miktar negatif ayrışma görülebileceği belirtiliyor.

  • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından ABD ile ilişkiler de yakından izleniyor. ABD Senatosu Perşembe günü oybirliğiyle Ermenilerin yüzyıl önce soykırıma uğradıklarını tanıyan yasa tasarısını geçirdi. Bu adım Türkiye’nin tepkisini çekerken, zaten sorunlu olan ABD-Türkiye ilişkilerini daha da germiş oldu. Öte yandan Erdoğan dün akşam yaptığı açıklamalarda, ABD Kongresi’nde Türkiye aleyhine yaptırım gibi kararlar alınması halinde Ankara’nın mütekabiliyet esasında cevap vereceğini, ancak gerekmesi halinde Türkiye’deki ABD üslerinin de kapatılabileceğini söyledi.
  • Asya borsaları, ABD ve Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasında mutabık kaldıklarını açıklaması ve Avustralya’da para politikasının gevşetileceği beklentileriyle yaklaşık sekiz ayın zirvesini gördü ancak kâr realizasyonu ve anlaşmanın detaylarına ilişkin temkinlilik kazanımları sınırladı. Yanı sıra işlemcilerin Noel tatilinin yaklaşmasıyla büyük pozisyonlar almaktan kaçınmalarıyla da para birimleri ABD-Çin ticaret anlaşmasına sınırlı tepki verdi.
  • ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, yapılması gereken bazı revizyonlara rağmen anlaşmanın “tamamlandığını”, ABD’nin önümüzdeki iki yıl içinde Çin’e ihracatını neredeyse iki katına çıkaracağını söyledi.TCMB’nin son faiz indiriminin ardından, indirimlerin devam edeceğinin teyit edilmesiyle TL’nin carry trade avantajı bir miktar azalıyor, onun sınırlı etkisi olduğunu düşünüyoruz. Ancak yine de kur haftaya çok negatif bir başlangıç yapmıyor. Bugün ana gündem ABD-Çin müzakereleri olacak gibi dedi.
  • Merkez Bankası (TCMB) yılsonu itibarıyla enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine işaret ederek, politika faizini 200 baz puan indirimle %12 seviyesine çekerken, analistler bundan sonra indirimlerin sınırlı bir şekilde devam edeceği görüşünde.TCMB, son dört toplantıda arka arkaya yaptığı indirimlerle politika faizini toplamda 12 puan düşürürken, bankacılar göre bu adımların henüz TL’de negatif etkisi sınırlı olsa da önümüzdeki dönemde riskleri artırıyor.Faiz indirimlerinin devamı beklenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise önümüzdeki yıl faizlerin tek haneye ineceğini söylüyor. Bu, önümüzdeki yıl faizlerin en az 225 baz düşmesi anlamına gelirken, bankacılara göre koruma kalkanı olan reel faizin azalması TL’nin artan ya da gerçekleşen risklere karşı zayıf kalmasına neden olacak.
  • Öte yandan son dönemde TL’nin oynaklığı oldukça azalmış durumda. Ağustos 2018 kur krizi döneminde 60 seviyesine yaklaşarak tarihi zirveyi test eden 1 ay vadeli ima edilen volatilite bugünlerde tek hanede seyrediyor. Cuma günü 5.8120 seviyesinden kapanan dolar/TL, bu sabah saat 0925’te 5.8225/5.8240 seviyesinde.Aynı saatte sepet bazında TL 6.1532/6.1552, euro/TL ise 6.4635/6.4885 seviyesinde.Tahvil/bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin Mayıs ayında %21 olan bileşik getirisi Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.33, valörde son işlem %12.36 oldu.İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %11.83 oldu.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar