Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

23 Eylül 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar değerli okurlar;

Bu hafta herkesin gözü Birlesmiş Milletler toplantısı Newyork’ da temelde bütün siyasi stressli konuların baş aktörleri Amerika’da olacak bu nedenle ikili görüşmeler ve toplantılar bütün dünya basının merceğinde .Kısa kısa reuters kaynaklı zirve ve ekonomi ile haberleri sizlerle aşağıda paylaşayım ;

 • İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu hafta New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, bölgedeki diğer ülkelerle işbirliği yaparak Basra Körfezi’nde güvenliği sağlamaya yönelik plan sunacak. Suudi Arabistan ve ABD, 14 Eylül’de Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyor. İran, Yemen’in Husiler tarafından üstlenilen saldırıya dahil olduğunu reddediyor.İran’a bağlı Husiler şu anda Yemen’in iç savaşında Suudi öncülüğündeki koalisyonla mücadele ediyor. Ruhani resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada “Bu yıl Birleşmiş Milletler’de dünyaya, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölge ülkeleriyle işbirliği yaparak ve bölge ülkelerinin yardımı ile Basra Körfezi ve Umman Denizi’nin güvenliğini sağlayabilecek bir plan sunacağız” dedi.
 • WASHINGTON, 23 Eylül (Reuters) – ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), ABD ve Çin’in geçen hafta Perşembe ve Cuma günü Washington’da ticaret ilişkilerini geliştirmeye yönelik “verimli” görüşmeler yaptıklarını belirtti.
 • 23 Eylül (Reuters) – ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra NATO müttefiki Türkiye’yi Temmuz ayında çıkarıldığı F-35 savaş uçakları ortak üretim programına geri döndürmek istediğini söyledi. ANKARA, 23 Eylül (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD temaslarına başladı. ABD Başkanı Donald Trump ile telefon ile görüşen Erdoğan yarın ise Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşma yapacak. İstanbul’dan ABD’ye yola çıkarken basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, ABD’nin Fırat’ın doğusuna harekât için bütün hazırlıkların tamamlamış vaziyette olduğunu belirterek söyle dedi: “NATO’da beraberiz, uzun yıllar bu stratejik ortaklığımızı her halükarda devam ettirmişiz. Biz şu anda da aynı noktadayız. ABD ile karşı karşıya gelmek gibi bir arzumuz yok. Ancak ABD’nin de davetli olmadığı bir yerde şu anda terör örgütlerine vermiş olduğu desteği bizim de görmemezlikten gelme gibi bir lüksümüz olamaz.”
 • 23 Eylül (Reuters) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin İran’la savaşmaktan kaçınmayı hedeflediğini ve Basra Körfezi bölgesinde konuşlandırılması istenen ek birliklerin “caydırıcılık ve savunma” amaçlı olduğunu belirttiPompeo dün Fox News’e yaptığı açıklamada bu tür caydırıcılık önlemlerinin başarısız olması durumunda, ABD Başkanı Donald Trump’ın harekete geçeceğinden emin olduğunu ve bunun İran yönetimi tarafından iyi anlaşıldığını söyledi. Pompeo, “Görevimiz savaştan kaçınmak. (Savunma) Bakan Esper’in Cuma günü açıkladıklarını gördünüz, bölgeye caydırıcılık ve savunma amacıyla ek güçler konuşlandırıyoruz” dedi.
 • GDANSK, 23 Eylül (Reuters) – Asya borsaları yatırımcıların ABD-Çin arasındaki son görüşmelerin ardından ticaret müzakerelerine ilişkin daha fazla netlik beklemeleriyle gerilerken, petrol Orta Doğu gerilimlerinin yüksek kalmaya devam etmesiyle %1’den fazla artış kaydetti. Analistler, yatırımcıların risk iştahının Hong Kong’daki sivil karışıklık, Orta Doğu’daki gerginlikler ve ABD ve Çin’in yakında bir ticaret anlaşması imzalayıp imzalamayacağına dair endişeler nedeniyle kırılgan olduğunu söyledi. Japonya piyasalarının resmi tatil dolayısıyla kapalı olması nedeniyle işlem hacimleri düşük kaldı. Çin piyasaları ekside açıldı. Çin lokomotif hisseler endeksi [ * .CSI300* |reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=.CSI300] %1.5 geriledi. Hong Kong’un Hang Seng endeksi [ * .HSI* |reuters://REALTIME/Verb=FullQuote/ric=.HSI] hafta sonunda düzenlenen şiddetli protesto gösterilerinin ardından %0.8 geriledi. Bu protesto gösterilerinde demokrasi yanlısı eylemciler bir tren istasyonu ve alışveriş merkezine zarar verdiler.
 • Dolar, güvenli liman yen karşısında değer kazandı, ancak temkinli risk ortamında yükselen Avustralya ve Yeni Zelanda doları gibi ticaret gelişmelerine duyarlı para birimleri karşısında hafif geriledi.

Bugün ayrıca Türkiye basınında çıkan haberlerden kısa kısa özet geçelim….

 • ABD’nin Güney Caroline Senatörü Lindsey Graham: Türkiye’nin F-35 programına dönmesi ve belki serbest ticaret anlaşması yapılması oldukça önemli.
 • Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’ya desteğine devam eden Amerika, önceki akşam yaklaşık 200 TIR’a yüklenmiş yeni bir sevkiyat yaptı.
 • BM FAO Asya Bölgesi Daimi Temsilcilerinden Abdus Sobhan Sikder, “Türkiye’de yapılan tarım faaliyetleri bölgedeki diğer ülkeler tarafından da uygulanmalı” dedi.
 • Enerjisa CEO’su Ziya Erdem ve ekibinin hesaplarına göre Türkiye, bu yıl ilk altı ayda yağışlar sayesinde yaklaşık 1.5 milyar dolarlık enerji tasarrufu yaptı.
 • Son dört ayda sekiz aylık satış olur mu? Yükselen öngörüye göre otomotivde son çeyrekte teşvik görünmüyor.
 • İran’ın Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik ve Liman İşletmeleri Genel Müdürü Murad Afifipur, İngiltere’ye ait Stena Impero adlı tankerin serbest kalacağını bildirdi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar