Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

20 Mayıs 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Kaynak: Reuters

Değerli okurlar;

Herkese güzel bir hafta diliyorum.

Geçitiğimiz hafta Amerika gündemiyle birlikte fiyatlama reaksiyonlarının dikkat çektiği bir süreç yaşadık. İngiltere tarafında Brexit’le ilgili gelişmeler, Sterlin/Dolar paritesinde önemli değer kayıpları izledik. Türkiye tarafında Amerika’nın uyguladığı yeni vergilendirme süreçleri, ticaret hacminin ticaret hedeflerine nasıl ulaşabileceği söylemleri, Türkiye iç dinamiklerinde kambiyo vergisi konusu, enflasyon beklentisi anketi, işsizlik rakamlarının açıklanması, YSK başkanından gelen açıklamalar gibi çok yoğun bir haftayı geride bıraktık. Amerika-Çin arasındaki ticaret savaşları, Amerika-İran gerginliği, Trump’ın FED’i sıkıştırması ister istemez bu hafta da ekonomi gündeminde yer alacak.

 

  • Asya borsaları, geçen haftayı ABD ile Çin arasında tekrar tırmanan ticaret gerilimlerinin etkisiyle sert kayıplarla kapattıktan sonra yeni haftaya toparlanma çabasıyla başladı.

 

  • Hindistan’da ise haftalar önce başlayan seçimlerde Başbakan Narendra Modi’nin parlamentodaki ağırlığını artıracağına işaret eden sandık anketlerinin ardından hisse senedi piyasası vadeli işlemleri NIFc1 yüzde 2.4 yükselişle açılışa işaret ediyor.

 

  • Borsalardaki ılımlı yükselişe rağmen yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını yakından izliyorlar. ABD Başkanı Donald Trump son olarak geçen hafta Çinli telekom ekipmanı ve elektronik üreticisi Huawei’yi kara listeye aldı. Bu kararın bir yansıması olarak ABD’li teknoloji şirketi Alphabet’e GOOGL.O bağlı olan Google, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bıraktığını açıkladı. Google işbirliğini sadece açık kaynak ürünler alanında devam ettirecek.

 

  • Petrol ise Suudi Arabistan enerji bakanının, OPEC ülkeleri arasında üretim kısıntısına devam edilmesi yönünde görüş birliği olduğunu söylemesinin ardından yüzde 1 değer kazandı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, Pazar günü yaptığı açıklamada OPEC ile üye olmayan ülkeler arasında, ellerindeki ham petrol stoklarının miktarını “nazik şekilde” azaltmak yönünde görüş birliği olduğunu belirtti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı Suhail al-Mazrouei de piyasada oluşabilecek arz açığını telafi edebileceklerini ve üretim kısıntılarını kaldırmanın “doğru karar” olmayacağını söyledi.

 

  • Geçtiğimiz hafta TRY cinsi enstrümanlar açısından gündem oldukça yoğun olmakla beraber makroekonomik dinamikler açısından 4 önemli veri yayınlandı. İlk olarak Mart ayında cari açığın -589 milyon dolar, finans hesabı açığının -835 milyon dolar olmasının yanı sıra net hata & noksan kaleminde -4.3 miyar dolar çıkış yaşanmasıyla ödemeler dengesi istatistiklerine göre -5.7 milyar dolar olan döviz açığı TCMB rezervlerinden karşılanmış oldu. Haftanın ikinci verisi sanayi üretimi endeksi olmakla beraber ekonomideki gidişat açısından hesapladığımız takvim etkisinden arındırılmış endeksin 3 aylık ortalama yıllık değişimi -%7.6’dan -%4.8’e yükselmeyi başardı. Üçüncü olarak Şubat 2019 döneminde mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %13.3’den %13.6’ya ulaşmış oldu. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Nisan ayında bütçe açığının -18.3 milyar TL olmasına paralel 12 aylık kümüle açık yeni bir zirve olarak -103.9 milyar TL’ye tırmandı. Hatta bütçe açığı açısından dikkat çeken bir gelişme açığın kapatılması kapsamında TCMB’nin yedek akçesinin bütçeye aktarılması çalışmalarının yürütüldüğünün bildirilmesiydi. Haftanın bir diğer önemli unsurunun kambiyo satışlarında BSMV oranının %0.1 şeklinde belirlenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu önemli ekonomik gelişmelere rağmen TRY cinsi enstrümanların odaklandığı esas konu S-400 alımlarıydı. Önceki hafta alman bild gazetesinin alımların ertelenebileceğini duyurması TRY’de önemli ölçüde değer artışı sağlarken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nın durumu doğrulamaması piyasalarda sınırlı derecede etkili olabildi. Konuya yönelik olarak haftasonu Cumhurbaşkanı Erdoğan benzer bir şekilde S-400 füzelerinin Temmuz ayından daha erken bir şekilde alınabileceğini kaydetti. Bununla beraber haftanın son iş gününde TRY yeniden dış piyasalara göre hareket ederken risk iştahındaki azalmanın ardından mevcut durumda USDTRY 6.0665’den işlem görmektedir.

 

  • Piyasalarda bugün ECB ödemeler dengesi istatatistikleri ile ABD Chicago FED ulusal aktivite endeksi yayınlanacaktır.

 

 

  • Piyasalarda bu hafta iç tarafta reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı, dış piyasalarda ABD FOMC tutanakları, PMI endeksleri, dayanıklı mal siparişleri ile Avrupa Bölgesi PMI endeksleri takip edilecektir.

 

Daha önce de söylediğimiz gibi bu kadar hızlı değişen piyasa şartları Finansal karar almanızı zorlaştırır. Bu nedenle finansal kararlarınızı alırken özelikle panik hareketleri ile karar vermeyin. Bu dönemlerde hepimizin yapacağı iş zor da olsa günümüz şartlarında mümkün olduğunca giderlerimizi azaltmak olacaktır. Herbirimiz kendimde dahil gerçekten harcamalarımızı önceliklendirirsek, “almasak olur mu?” sorusuna cevap bulamadığımız konuları erteleyebilirsek bu kriz dönemlerinden mümkün olduğunca daha az yara alarak çıkabiliriz.

 

Değerli okurlar zor ama imkansız değil çocuklarımızın geleceği için tasarruf etmeliyiz.

Hepimize şimdiden kolay gelsin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar