Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

3 Aralık 2018 Capital Hazine Haftalık Piyasa Yorumu

GBPUSD PARİTESİ BAND HAREKETİNİ DEVAM ETTİRİYOR !!!!

 

  • Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) kampanyalar ile birleştirilen otomotiv, beyaz eşya ve mobilya vergi indirimlerinin etkisiyle Kasım’da yüzde 0.75 düşüş göstermesi, böylece yıllık enflasyonun son 15 yılın rekoru olan yüzde 25.24’ten yüzde 22.58’e gerilemesi bekleniyor. Reuters’ın 17 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre ekonomistlerin yıl sonu tahminleri ise TCMB’nin de tahmini olan yüzde 23.5’ten yüzde 22.31’e gerilemiş durumda. Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 16.64 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvilin faizi Eylül ayına yüzde 21.58 seviyesinden başlamış ve TL’deki iyileşmeye paralel yönünü aşağı çevirmişti. İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 20.26 seviyesindeydi. Söz konusu tahvil Eylül ayında yüzde 24.47 seviyesinden başladıktan sonra bir ara yüzde 27 seviyesine kadar yükselmişti.
  • ABD ile Çin’li liderlerin G20’de iki ülke arasındaki ticaret geriliminin tırmanmasını önleyecek bir mutabakata varması piyasaları desteklerken, piyasada bugün açıklanacak olan enflasyon verileri önemli olacak.
  • Piyasalarda enflasyon verileri TCMB’nin faiz politikasına ilişkin sinyal vermesi açısından da yakından izleniyor.
  • Çin ile ABD birbirlerinden ithal ettikleri ürünlere yeni gümrük vergisi getirmeyi durdurma konusunda anlaşma sağladı. Dolar Çin ile ABD’nin vardığı, küresel piyasaları sarsan ticaret savaşına ara verdiklerini gösteren uzlaşının ardından güçlenen risk iştahına paralel olarak başlıca para birimleri karşısında değer yitirdi.
  • 2018 yılına 3.75’li seviyelerde başladıktan sonra Ağustos ayında 7.24 seviyesine sert yükselen dolar/TL Ekim ayı sonunda 5.60 civarında işlem gördü. Dolar/TL geçen hafta ise 5.1350 ile 6 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Bu verilere göre TL dolar karşısında tarihi zirveden bu yana yüzde 35’in üzerinde Kasım ayında ise yüzde 8 değer kazancı ile tamamladı.
  • Petrol fiyatları ABD ile Çin’in aralarındaki ticaret savaşına 90 gün süreyle ara vermelerinin ardından sert yükseldi. Yatırımcılar bu hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 6 Aralık’taki toplantısını izleyecekler. OPEC’in petrol üretim azaltma kararı alması bekleniyor. Brent ham petrolünün varil fiyatı LCOc1 yüzde 4.8 primle 62.3 dolara yükselirken, ABD ham petrolünün CLc1 fiyatı yüzde 5.4 yükselişle 53.63 dolara çıktı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan  hiç bir şekilde KIBRIS KAPİTALBANK LTD sorumlu tutulamaz

Diğer Yazılar